Ei mersu ole vaikea myydä..

..vain nuo Zipat,Markut ja Japit saa sen siltä näyttämään kun realiteetit on hukassa 10-20v vanhojen jäteläjien kanssa. Koskaan ei ole vikaa muussa kuin hinnassa, kaikki on helppoja myydä niiden arvollaan. Ja arvo on se jonka ostaja on valmis maksamaan.
Jos nuo pyynnit vastaisi auton arvoa niin nehän olisi jo seuraavalla omistajalla.
Aika kiistaton asia, vai mitä tähän sanoo lauma ukkoja jotka elää hinnoissa 5v takaista aikaa?
3540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pitäähän se paikkansa että vanhojen Mersujen hintahaitari on tätä nykyä venynyt tosi merkilliseksi.

Joku tuossa alla mainosti myyvänsä päälle 500th ajetun 200D:n ja yhdeksän tonttua pitäisi vielä saada hintaa. Voi hyvinkin olla hintansa väärtti peli, mutta kun juuri itse maksoin seitsemän rahaa kolmisatasesta ja sekin oli vielä liikkeen hinta. Tuotakin yhdeksän tonnin autoa näkemättä olen sinänsä jäävi sanomaan yhtään mitään mutta jotenkin kuulostaisi rajulta.

Edelleen näkee, etenkin liikkeissä, vanhoja (pre-92) satakaksnelosia jopa likemmäs viiteentoista tonniin myytävänä! Vaikka millainen helmi olisi niin jotakin on kyllä pielessä hinnoittelussa kun noita myydään alta viidenkin tonnin. Ja ruostetta kukkii kyllä siinä kahdentoista tonnin kärryssä ihan samalla lailla kuin neljän ja puolen tonnin.

Sanotaan että ei se ole tyhmä joka pyytää vaan se joka maksaa, mutta kyllä autoliikkeilläkin jotakin realiteettia pitäisi olla hinnoittelussa.

No juu, yhtä kaikki onnea kaikille autonmyyjille ja eritoten -ostajille!

Henkka

Äänestä
  • ..mutta autoliikkeen miehet ja jobbarit ei täällä valita jos ei ole mersulle kysyntää. Nekin ultrakalliit käy joskus kaupaksi, ilmeisesti niin että vaihtoauto hyvitetään yhtä metsään. Tai sitten nipuissa myydään oikeilla hinnoilla jälleenmyyjille. Ei ne liikkeille itselle maksa pöhköjä, he toteuttavat juuri sitä vanhaa fraasia siitä hulluudesta...;-)

    Tavallinen käyttäjä joka haluaa omastaan eroon joutuu laittamaan hinnan kohdalleen, niihän se on muidenkin merkkien kohdalla.

    Äänestä

  • mun mielstä autoliikkeissä on hinnat ihan kohdallaan...seinäjoelta 450tkm kolmen omistajan 200d 6300€...tietysti lasilla oli 7500€,mutta hinnassa oli "vähän" ilmaa...=)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


K kirjoitti:

..vain nuo Zipat,Markut ja Japit saa sen siltä näyttämään kun realiteetit on hukassa 10-20v vanhojen jäteläjien kanssa. Koskaan ei ole vikaa muussa kuin hinnassa, kaikki on helppoja myydä niiden arvollaan. Ja arvo on se jonka ostaja on valmis maksamaan.
Jos nuo pyynnit vastaisi auton arvoa niin nehän olisi jo seuraavalla omistajalla.
Aika kiistaton asia, vai mitä tähän sanoo lauma ukkoja jotka elää hinnoissa 5v takaista aikaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu