Miksi ihmeessä juuri, minusta piti tulla tällainen saatanan alkoholisti ? Miksi en löydä elämästäni, mitään muuta kuin alkoholin ? Ulkonakin on noin kaunis ilma... Olen taas yöllä raivon vallassa hajoittanut kodistani, kaikenlaista. Ihmissuhteetkin, ovat erittäin huonossa kunnossa.
Miksi ihmeessä ?
Juoppo.
5693
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
katkasuun.Elämäsi muuttuu kunnolla.Tuntuu vaan että tarvitseelo ensin juoda työpaikkansa,ihmissuhteensa,asuntonsa,ja kaiken ennekuin herää totuuteen.Monta kertaa liian myöhään kun on jo pilannut elämänsä.Alkoholistilla ei ole muuta vaihtoehtoa,kun olla täysin raitis.Onnea matkaan.Itsellä 5 vuotta raittiutta takana ja kyllä minäkin elämäni kerkisin sotkea
Mä oon omakohtaisesti todennut sen, että kun alkoholin riemut on kokenut, niin elämä ilman sitä ei koskaan enää tule olemaan yhtään mitään. Odottelen tässä kuolemaa.
Ei ole pelisi menetetty, vaikka siltä takuulla tuntuukin. Aika hyvin kiteytit ongelman - juomisen loputtua tilalle astuu tyhjyyden ja turhuuden tunne.
Sekään ei ole loputonta. Kun juomattomuus kestää riittävän kauan, niin tilalle takuulla löytyy muuta mielekästä sisältöä, kun elämänhalu pikkuhiljaa palautuu ja masentava lamaannus poistuu. Tärkeintä on se, että tilalle vähitellen tulee mielenrauha.
Näkemykseni mukaan siihen ei puoli vuotta juomattomuutta vielä riitä, vaikka tuossa ajassa juomishimo jo hellittää.
Ota siitä itsellesi tavoite.
Sinusta tuli 'saatanan alkoholisti' koska sinä sairastat alkoholismia.
Alkoholismia sairastavan pitääkin ihmetellä syitä juomiselleen ja riehumiselleen, niin minäkin tein aikoinaan. Eihän normaali ihminen menetä viinan vuoksi kontrolliaan jatkuvasti, kuten me teemme.
Sinä olet varmaan päättänyt ja luvannut lopettaa juopottelun useita kertoja. Olet päättänyt, että kun joskus otat, otat vain vähän ja sivistyneesti.
Olet yrittänyt ihan tosissasi käyttää alkoholia kohtuudella jo useiden vuosien ajan, vai mitä?
Kuitenkaan et siinä ole onnistunut, vaan kohtuullinen alkoholin juominen riistäytyy aina (ehkä paria poikkeusta lukuunottamatta) käsistä ja muuttuu juopotteluksi.
Nämä pettymykset yhdessä alkoholin kanssa aiheuttavat pahaa oloa, joka sitten purkautuu.
Kun juoppo riehuu, hän itseasiassa pyytää apua. Siksi alkoholisti loukkaa yleensä niitä joita hän haluaisi rakastaa, koska se on hänen tapansa pyytää apua. Mikä minun oikein on, kuuluu se kysymys jonka sinäkin riehumisellasi esitit.
Läheiset eivät kuitenkaan voi sinua auttaa, vaikka haluaisivatkin.
Apua sinä kuitenkin tarvitset, muutenhan me tiedämme mihin juopottelu johtaa.
Apua sinä myös voit saada, jos vain haluat sitä vastaanottaa. Yksin et enään juopottelusi kanssa pärjää.
Kun selailet tätäkin palstaa, löydät linkkejä auttajiin, ja lisäksi kotikuntasi sosiaalitoimi kertoo lisää.
Kiitoksia kaikille hienoista vastauksista, etenkin sinulle ex- Jasu.