Millaset on mahdollisuudet B-ruotsista E-L:n kirjottaneen selviytyä kielitestistä, elikkä millaista tasoa vaaditaan?
Åbo Akadem suomenkieliselle
Liina
5367
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kielikoe on hyvin eri tyyppinen kuin ylioppilaskokeet, se mittaa miten selviäisit luennolla. Eli kannattaa kuunnella ruotsinkielisiä ohjelmia ja miettiä miten ilmaisisit kuulemasi omin sanoin tarpeeksi nopeasti (myös ruotsiksi!) Vähän niin kuin tekisit luennolla muistiinpanoja. Kokeessa ei ole kauheasti aikaa jäädä miettimään, vaan jos joku kohta menee ohi niin hyppää suosiolla seuraavaan.
Opiskelupaikkana hyvä, suosittelen lämpimästi.
Onko ÅA:han vaikeaa päästä sisään? esim. ekonomiksi lukemaan? suomenkielisenä? kannataako hakea todistuksella, jos pistemäärä on juuri se, joka viime vuonna oli rajana? onko jossain lukuja moniko haki todistuksella ja kuinka moni pääsi?
-kiitos jos joku jaksaa vastata!
Opiskelen KTF:llä (Kemisk tekniska fakulteten).
Kannattaa hakea ilman muuta. En osaa sen tarkemmin sanoa sisäänpääsyn vaikeudesta, mutta jos mielenkiintoa löytyy niin hae ihmeessä. Opiskeluaikanasi opit väkisinkin ruotsin kielen, siitä on hyötyä esim. kesätöitä hakiessa (palveluammatit tai esim. harjoittelu Ruotsissa).
Akademin sivut löytyy osoitteesta www.abo.fi
Toivottavasti sieltä löytyy kaipaamasi infoa.
Hyvät mahdollisuudet, tervetuloa mukaan! Täällä on aika paljon suomenkielisiä...
...