Olen aina ollut sitä mieltä, että uskominen muiden keksimiin ohjeisiin ei vielä takaa turvallista matkaa. Esimerkkejä olisi vaikka kuinka paljon, mutta tässä muutama. En luota vihreisiin liikennevaloihin, joku voi tulla vaikka rekalla punaisia päin. Jos tasoristeyksen puomit ovat ylhäällä, niin katson kuitenkin onko junaa tulossa suurella nopeudella.
Stop -merkit ja kärkikolmiot eivät aina tarkoita sitä, etteikö joku tulisi niiden takaa kuitenkin eteen. Moottoritielläkin voi olla vastaantulija ja samalla kaistalla. Nopeusrajoituksia pidän ohjeellisina ja aina ei voi ajaa suurinta sallittua, vaikka useimmiten voi ajaa nopeamminkin. Jos kyydissä istuva "käskee" kääntyä, niin katson kuitenkin onko se mahdollista ja saako siihen suuntaan ajaa, sama koskee navigaattorin antamia ohjeita.
Sitten on niitä kuuliaisia ajajia, jotka luottavat sokeasti esim. liikennevaloihin, rajoitusmerkkeihin kelillä kuin kelillä, ajo-ohjeisiin jne. ja näin siinä sitten saattaa käydä: http://www.hs.fi/maailmanihmisia/artikkeli/Sokea luottamus navigaattoriin/1135224394753
Kuuliainen kuski
6
520
Vastaukset
- YrjöJurri
Kyllä näitä tulee varmaan meilläkin kun Mäntsälän yläpuolelta tullaan navigaattorilla kehä III sisäpuolelle. Laite sinänsä on hyvä, mutta kuskillakin pitäisi olla tajua missä mennään. Yleensä oma harkinta, tien, ympäristön ja muun liikenteen seuranta vie parhaiten perille.
- korjaus
"En luota vihreisiin liikennevaloihin, joku voi tulla vaikka rekalla punaisia päin."
Uskottavampaa olis ollu jos oisit sanonu et joku "teini" tulee punasia päin. Kun seuraa ketkä ajaa punasia päin nii kyllä ne on henkilöautolla ajavat.Kaksi kertaa olen mainitsemallani tarkkaavaisuudella välttynyt jäämästä valoristeyksissä rekkojen alle, jotka ovat tulleet punaisia päin. Samalla tavalla ei vielä ole tarvinnut valoristeyksissä punaisia päin ajaneita henkilöautoja väistellä.
Tuosta huolimatta molempien näkee kuitenkin ajavan punaisia päin, enkä ole laskenut kummat enemmän, mutta luultavasti olet oikeassa, eli henkilöautoilla ajavat.
- pikemminkin
Vastaavia uutisia on ollut ennenkin (erit. Saksassa) ja yleensä on pääosassa kyllä ollut vanha papparainen, joka on tempaissut suoraan laiturilta veteen, kun ei ole huomannut, että lossi onkin vastarannalla tms.
Turha on tekniikkaa syyttää, jos kuski on niin sokea, ettei näe, missä tie menee, mutta lähtee silti ajelemaan, pelkän navigaattorin varassa.
Jotain "kolmion takaa rekan alle" pidetään vain niin normaalina suorituksena, ettei siitä revitä yhtä isoja otsikoita kuin näistä "navigaattorin aiheuttamista" törppöilyistä.- The Rat
"Kolmion takaa rekan alle" uutisoidaan aina ja isolla. Katso vain. Iltapäivälehdistömme lööpin "tappajarekka ajoi yli" tai "rekka yritti ajaa päälle" tekstejä... :)
- Kallonkutistaja
Yleisempi esimerkki noista navigaattoreiden harhaohjeista on, että rekka tai kuorma-auto ajatetaan tielle, jolla on esim läpiajokielto kuorma-autoille. Navigaattorihan ei tiedä minkälaisella autolla ollaan liikkeellä, eikä vieraspaikkakuntalainen kuljettajakaan välttämättä tiedä edessä olevasta läpiajokiellosta. Ja vielä, jos ajokiellot on aikarajoitettuja, niin navigaattori on ihan hukassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1694620Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2033354Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562912Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1162912Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis422839Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos482223Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132187Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552025En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131945Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien661519