Elikä ei aijempaa kokemuksia kyseisestä alfasta ja nyt sellainen hankintalistalla. Olisin kysellyt jos joku tietäisi mitä kannattaa katsoa tai kysyä osto hetkellä. Tyyppivikoja yms Ja miten ketävä tekniikka onko sähkövikoja tai miten paljon ajettu on ihan loppu.
155 ostamassa
tietämätön......
81633
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mitä vuosimallia meinasit kone vaihtu vuonna 95
Hei,itellä ollut 8 venttiilinen versio.Auto oli kyllä hintansa arvoinen(ostin käytettynä) ei ruostunut,tilava,kulutus maantie noin 6.5-7l/100km.Varaosien saanti tietyissä osissa voi
aiheuttaa odotusta.
Huom:tarkista takapyörien suoruus jos vinossa,takasillan laakeri loppu.
Itellä ollu 8 venanen -94 nyt 7 vuotta ja 90 000 omaa ajoa. Mittarissa nyt 263 000 km. Tänä aikana korjatut jutut: Takajarrusatulat/ levyt (tyyppivika kässärin jumittaminen, heikko jarruteho takana(jarrupaineeen säädin) mätänevät jarruputket). Vetonivelet/ vetoakselin laakerointi , ABS anturan vaihto ( kallis Deltalla), takatukivarsien laakerointi, etualatukivarret,pakoputkisto, jäähdytysnesteen vuotoa lämppäristä. Lisäksi pyyhkimien holkit väljät. Tuo 8 vent. ketjukone on hyvin kestävä ja pitkäikäinen. Tyyppivikatietoa tarjoaa laajemmin Alfabbs foorumi.
"tarjoaa laajemmin Alfabbs foorumi."
siellä saatki sitte heiluttavia lapoja perseen täydel
Perstuntumalta voin kuitenkin sanoa,että parhaat asiantuntijat löytyvät juuri sieltä...
ettei lapa vain juutu kurkkuun... LOL
ihan kivasti on tuolta alfabbs:stä tietoa saanut.
Viimeisin Alfa oli 155. Pelkkää hyvää sanottavaa. Oli tuo 8 vent.ketjulla, konehan kestää loputtomasti. Kuten noissa muissakin viesteissä oli: takajarrut vähän tehottomat jos jumittuvat (levyihin tulee ruostetta käytön puutteesta). Liekö juuri jumittuminen syynä kun minullakin ABS-anturi meni (siltä kuumenneelta puolelta). Ei kannata ainakaan Deltasta ostaa (Bosch). Lamda meni jostain syystä. Penkinlämmittimet ei toimi, on niin kuppimainen istun että langat katkeaa helposti 100kg. Muuta vikaa en muista. Ainakin Pihlajamäen varaosasta sai nopeasti ja edullisesti kaikki osat.
Jep! näin on näreet. Kysyjällekin on jo varmaan selvinnyt,että monet Fiuden osat käy alustaan,eivätä ole kovin hinnakkaita. Motonetistä on löytynyt aika hyvin kulutusosia. Eräs nyt jo keskuudestamme poistunut monitoimiosaaja kertoi aikoinaan purkaneensa useita yli 350 tonnia ajettuja satakuusnepan twinspark myllyjä lähes kulumattomassa kunnossa joten uskottava on ettei ne nyt ihan kättelyssä hajoa.