Politiikan alennustila

PaksuOnni

Lue Opetusneuvos Urpo Ryönänkosken kirja nettiversiona

ELÄKELÄISTEN KOHTELU SUOMESSA VUOSITUHANNEN VAITEESSA
osoitteesta www.senioripuolue.net
Stig Nyholm, kansanedustajaehdokas



KIRJAN TAKAKANNEN TEKSTI

Eläkeläisten aseman tarkastelun pohjana on 1990-luvun penseä eläkeläisten kohtelu ja äärimmäiseen tarkoitus-hakuisuuteen sortunut lainsäädäntökäytäntö. Vanhusväestön ja eläkeläisten eväinä uudelle vuosituhannelle siirryttäessä ovat epävarmat elinehdot ja maan tavaksi vakiintuneen syrjinnän vaarat. Yksinomaan taloudellisiin arvoihin tähtäävien markkinavoimien ja kiristyvän kilpailun kovassa yhteis-kunnassa joukkovoimaa vailla oleva vanhus- ja eläkeväestö jää jalkoihin.

Asiasisällöllään ja reportaaseillaan kirja Eläkeläisten kohtalo Suomessa vuosituhannen vaihteessa kolkuttelee yhteiskuntamme ja sen päättäjien sosiaalista omaatuntoa, taloudelliset arvot ja budjettikehykset eivät ole kaikki kaikessa. Eettisesti painottunutta arvokeskustelua tarvitaan. Velvollisuutensa ja tehtävänsä jo hoitaneilla sukupolvilla on oikeus turvattuun ja ihmisarvoiseen vanhuuteen.

Kirjoittaja, opetusneuvos Urpo Ryönänkoski on julkaissut kirjoituksia ja toimittanut teoksia koulutuksen, henkilös-töpolitiikan, kunnallishallinnon ja julkisen talouden aloilta. Kirjoittaja ottaa voimakkaasti kantaa eläkeläisten kohteluun ja perustelee kannanottonsa laajalla asia-aineistolla.

3

846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sininen_variaatio

      Ihmiset, jotka rakensivat meille itsenäisyyden, on poljettu EU:n myötä "monikulttuurin" ja riistokapitalismin myötä maahan. Kuka enää välittää eläkeläisistä, köyhistä, työttömistä ja syrjäytyneistä?
      ASIOIDEN ON MUUTUTTAVA!

      • mutta ainoastaan

        eläkeläiset itse pystyvät saamaan muutosta aikaan tilanteeseensa.Vanhat puolueet eivät sitä ole tehneet, eivätkä tule tekemään.


    • anja koivistoinen

      VUOSI 2007 ja Senioripuolueen ensimmäiset vaalit.

      VUOSI 2014 mikään ei ole muuttunut paremmaksi vaan huonommaksi Seniorien kohdalla.

      Olisiko aika ottaa ohjat omiin käsiin ja puhaltaa samaan hiileen eikä repiä ja hajoittaa hiiliä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      148
      10965
    2. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      62
      3866
    3. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      39
      3793
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      187
      3592
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      100
      3451
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      97
      3277
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      69
      1914
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      15
      1247
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      928
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      264
      889
    Aihe