Ihan kuin pettäisit itseäsi. Äänestä kokoomusta!
Sairaanhoitaja:
Kylmasen.Usko
6658
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pikkuvirkamiehet, joihin myös sairaanhoitajat luetaan ja jotka jatkuvasti natisevat kehnoista palkoistaan ja työoloistaan äänestävät jostain syytä aina ja aina kokoomusta. Kokoomus ei ole tämän ryhmän eteen pannut rikkaa ristiin, kun on ollut hallitusvastuussa edelliset kuusitoistavuotta. Sairaanhoitajien natina ja kateus lääkäreiden palkkoista jatkuu.
Minä ihmettelen kovasti juuri sitä asiaa. kun äänetävät kokoomusta lähes kaikki pienipalkkaset
palveluammateissa olevat. Yleensä palveluammatit ovat julkisella sektorilla pääasiassa, ja kokoomus nimenomaan on ollut purkamassa julkista sektoria ja siirtämässä esim. lääkäripalvelut ykstyiselle sektorille. Tämä tietäisi sitä, että vain korkeapalkkaisilla on varaa mennä lääkriin ja hoitoon, jos terve sitä vaatii.
Vai vaatiiko TEHY nimenomaan sairaanhoidon siirtämistä ykstyiselle sektorille, jossa kyllä maksetaan parempaa palkkaa. Kehottamalla äänestämään kokoomusta ja kepua, että tätä tietä heidän palkkansa nousisisi. Mutta taitas asikkaatkin loppua - rahanpuutteeseen!
terveysasemat palkkaavat halpaa kiinalaista ja venäläistä keikkahoitajaa. Halvempaa vaikka lennättää Suomeen kuukaudeksi keikkahoitajia ja lääkäreitä kuin pitää nykyhenkilökuntaa.
Lakot ovat Suomessa jo kiellettyjä käytännössä joten palkat voidaan tiputtaa ja jos se ei käy niin haetaan kiinalainen tilalle. Finnairin lentoemot kelpaa vaikka esimerkiksi. Sitra tutkii Intiassa ja Kiinassa Suomen tulevia trendejä. Hyvin harvat ammattiryhmät jäävät kokonaan kokoomuksen rakentaman KloPalisaation ulkopuolelle, ja niihin eivät ainakaan lääkärit ja sairaahoitajat kuulu. Suomessa yksityistäminen ei ole vielä tarpeeksi pitkällä jotta keikkatyö ja vuokratyö olisi jo täysillä päällä sairaaloissa.
"yksityiset" lääkäriasemat ja sairaalat. Ne saavat suuren osa tuloistaan KELA-korvauksina. Jopa hoitotoimenpiteiden hintoja perustellaan sillä, että siitä saa niin ja niin paljon korvausta. Kela-korvattavuus olisikin poistettava yksityislääkäreiden, lääkäriasemien ja yksityissairaaloiden palkkioista, jolloin ne joutuisivat toimimaan aidosti markkinatalouden lakien mukaan ilman yhteiskunnan tukea. Nykyisin ne ovat vain puoliyksityisiä.
Onhan se nähty ja koettu, että on hankittu esim. Virosta hoitajia Suomeen. Taisi olla reilut kymmenisen vuotta sitten, kun hoitajapula oli suuri. Ongelma on siinä, että koulutus siellä on niin lyhyt ja huonotasoinen, että ei riitä täällä sairaanhoitajan hommiin, olivat perushoitajina. Kokemukset olivat huonot, kun kielitaito ei myöskään riittänyt ja työ ei sujunut niin kuin piti. Jos sairaanhoitaja opiskelee Suomessa lähes kolmikertaisen määrän Viroon tai Kiinaan nähden, lopputuloksen voit arvata.
Varmaan haluat itse kokea, kun saat vääriä lääkkeitä tai hoitaja ei ymmärrä mitä haluat.
Sama pätee lääkäriin. Koulutus on Suomessa omaa luokkaansa. Onhan täällä ollut kaikenmaailman Hassaneita töissä ja potilaat eivät suostu menemään toista kertaa heidän vastaanotolle.
Suurin ongelma lienee se, että sairaanhoitajat ovat lähteneet ulkomaille, jossa palkkaus on parempi. Suuri määrä heitä on Englannissa, Norjassa, Ruotsissa ja Sveitsissä. Paljon heitä on siirtynyt myös muihin ammatteihin. Ei ole mitenkään ihmeellistä, sillä työ on nykyään niin raskasta. Se ei houkuttele enää nuoria hakemaan alalle.
Yksi ratkaisu voisi olla Nokia-tyylinen. Viedään potilaat Kiinaan tai Viroon hoitoon. Siellä kun ei valitukset mene läpi, vaikka hoito olisi kuinka surkeaa. Suomessa ei onnistu vierastyövoima hoitoalalla, sillä täällä osataan vaatia ja valittaa, vaikka hoito on paljon parempaa kuin useissa muissa maissa. Ei ymmärretä, että on muitakin potilaita kuin minä itse, eikä hoitája ehdi joka paikkaan heti. Työtahti on kiristynyt niin, että vuoroaan pitää odottaa. Ja sitähän suomalainen ei kestä, vaan valittaa aina kun mahdollista.
Onneksi vielä on niitä, jotka ymmärtävät tilanteen surkeuden. Ja jaksavat kannustaa, vaikka hoitaja on väsynyt työtaakan vuoksi. Valittajien määrä on kuitenkin lisääntynyt. Mutta kohde on väärä.
etteivät "yksityiset" firmat tätä niele!!