2cv:n tuulettajan siipi ja tyhjäkäynti?

Olisiko kellään sätkäharrastajalla hyvää vinkkiä, millä sais 2cv4:n tuulettajan siiven "räjäyttämättä" irti? Olen yrittänyt irrotusta käynnistyskammesta ulosvetäjään asti, mutta ei pienintäkään merkkiä irtoamisesta. En viitsisi sitä ihan rikkoakkaan.

Toinen ongelma on tyhjäkäynnin häviäminen, eli saattaa hetken pyöriä tyhjäkäyntiä, mutta sit meinaa sammua. Kaasupolkimella houkuttelemalla ottaa uudestaan kierroksia ja taas pyörii hetken tyhjäkäynnillä ja taas meinaa sammua.
7691
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Veikkaan, että kaasari on tukossa. Kansi auki ja koho pois. Sieltä lika pois. Jos on päässyt suuttimiin, niin voi olla mennyttä kalua. Itselläni ainakin johtui tästä.

Siipi irtos mulla ainakin hieman ja hellästi naputtelemalla ja sitten omatekoista ulosvetäjää käyttämällä.

Äänestä
  • Voipa muuten ollakin, että kaasari on tukossa. Huomasin Illalla ettei tässä "uudessa" tulokkaassa ole polttoaineen suodatinta pumpun jälkeen. Sellainen ylellisyys löytyy tuosta meidän wanhuksesta. Täytyy lyödä kaasari nappuloiksi ja tutkailla mitä on saanut kitusiinsa.

    Tuulettajan siiven sain irti metrin mittaisella metalli putkella. Naputtelu, eikä koputtelukaan auttanut, vaan raakasti vipuvarrella kitkuttelemalla irtosi.. toivottavasti laakerit kesti sen. Joku oli laittanut sen OIKEIN kiinni asti!

    Kiitoksia vinkistä!

    Äänestä

Laita sopivan kokoinen tanko (esimerkiksi hylsysatsin jatkovarsi) ropelliin ja naputtele tankoa sivulle päin. Pitäisi lähteä. Älä yritä vetää suoraan.

Äänestä
  • Tuulettajan siiven sain irti metrin mittaisella metalli putkella, kun ei hyllystä löytynyt pitkiä hylsyavaimen varsia. Naputtelusta, eikä koputtelustakaan piitannut mitään, vaan raakasti vipuvarrella kitkuttelemalla irtosi.. toivottavasti laakerit kesti sen. Joku oli laittanut sen OIKEIN kiinni asti!

    Kiitoksia vinkistä!

    Äänestä

  • Nyt on uudemman kulkimen kaasari palasina.. tai ainakin melkein. Uimurin kammiosta oli tullut pieni hiekkaranta, joten toivottavasti tyhjäkäynti ongelma johtui siitä.

    Uusi kysymys koskee tuota kaasarin osapuolta. Kaasutin oli selvästikin avattu useampaan otteeseen. Ko. kaasuttimen (Solex34PICS6) räjäytys kuvan mukaan kohokammion vieressä olevassa pienemmässä reiässä kuuluisi olla jonkinlainen jousi yms. hilua. Tuossa kaasuttimesta se reikä oli tyhjä!? Eli tunteeko joku tuon kaasarin sielunelämän paremmin? Itselläni on nääs kokemusta vain noista vanhusten kaasareista.

    Äänestä

  • Olen jo killan ja jaoksenkin jäsen!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aleksi kirjoitti:

Olisiko kellään sätkäharrastajalla hyvää vinkkiä, millä sais 2cv4:n tuulettajan siiven "räjäyttämättä" irti? Olen yrittänyt irrotusta käynnistyskammesta ulosvetäjään asti, mutta ei pienintäkään merkkiä irtoamisesta. En viitsisi sitä ihan rikkoakkaan.

Toinen ongelma on tyhjäkäynnin häviäminen, eli saattaa hetken pyöriä tyhjäkäyntiä, mutta sit meinaa sammua. Kaasupolkimella houkuttelemalla ottaa uudestaan kierroksia ja taas pyörii hetken tyhjäkäynnillä ja taas meinaa sammua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu