Paha SAK ja SDP

Näitä juttuja täällä lukeneena tuntuu siltä, että kukaan muu ei tässä maassa päätöksiä teekkään. SAK:ta moititaan, mutta miksi ei myöskin AKAVAA. SDP:tä moititaan, mutta miksi ei samassa hallituksessa olevaa Kokoomusta ja RKP:tä.

Osa porukkaa ei oikein tiedä, että kusettaako heitä, vai meneekö peräti paskantamisen puolle. Veroja pitäisi alentaa, mutta kaikenlaisia tukia pitäisi saada, eikä palveluja saisi heikentää.

Sanoisinko jopa niin, että ovatten varsinaisia erottelijoita, eivät erota kyynärpäätä perseestä.

Joten nunnuka nunnuka loilailoila....
193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Pallopää. Kokoomukselta ja RKP:ltäkin voidaan perustellusti odottaa viimeisten 8 vuoden aikana harjoitettua politiikkaa, mikä on johtanut hyväosaisten aseman parantumiseen, tuloerojen kasvuun ja kaikkinaisten tulonsiirtojen ankariin leikkauksiin. SDP:ltä ja SAK:lta ei tämänkaltaista meininkiä pitäisi voida odottaa, ja vielä vähemmän hyväksyä. Eli SDP:n vaalisloganin pitäisi oikeasti mennä: "Välittäminen on kova juttu (- mutta valitettavasti meillä ei ole sen kanssa mitään tekemistä!)

Myös työllisyyskehitys on ollut surkeaa. Suomi on täynnä ihmisiä jotka ovat pakollisissa työllisyyskoulutuksissa evvk -mielellä. Samoin maa on täynnä ihmisiä, joilla on 3-4 ammattia ja opistotasoista tutkintoa, ja mahdollisesti suorittavat nyt viidettä tai korkeakoulututkintoa.

Jos kaikki tämä porukka huomioitaisiin tilastoissa floppaisi Lipposen silmänkääntötempun yritykset vielä surkeammin, kuten taannoin jo kävi.

SAK ei huolehdi yhtään muista kuin vielä toistaiseksi työllistyneiden jäsentensä eduista. Työttömät tai ammattitaudin vuoksi työkyvyttömät jäsenet ovat aivan oman onnensa nojassa. SAK ja jäsenliittonsa ei myöskään kyseenalaista tuotannollisin ja taloudellisin perustein tehtyjä joukkoirtisanomisia ja niiden kohdentamisia.

Kuinka voisikaan, kun usein on vastapuolella valtionomistuksinen yhtiö, jonka johto hallituksen ja pääomistajan (lue: KTM ja ministeri Mönkäre) tietäen ja hyväksymänä pistää porukat kilometritehtaalle? Eli SDP enemmistöisen SAK:n ja liittojensa rooli on vähintäänkin omituinen kun saman tahon edustajat istuvat pöydän molemmin puolin ajaen samoja valtapoliittisia tavoitteita.

Samoin on AKAVAN laita, ja esim. viimeksi poliisien järjestön. Tämähän hyväksyi johtohenkilöidensä turvin palkkasovun, mikä oli aiemmin jäsenistön taholta hylätty. Onko lie sattuma, että asia muilutettiin sovituksi näin vaalien alla, jottei tilanne kärjisty työtaisteluksi... Istuvan hallituksen ja sisäministerin selustaa siinäkin vain turvattiin.

Eli kun työmarkkinajärjestöt on miehitetty istuvien päähallituspuolueiden jäsenkirjat omaavilla henkilöillä, niin varsinainen tehtävä eli jäsenistön edunvalvonta pakostakin kärsii.

Tässä näin aluksi. Faktoja ja dokumenttejä kyllä löytyy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lappalainen kirjoitti:

Näitä juttuja täällä lukeneena tuntuu siltä, että kukaan muu ei tässä maassa päätöksiä teekkään. SAK:ta moititaan, mutta miksi ei myöskin AKAVAA. SDP:tä moititaan, mutta miksi ei samassa hallituksessa olevaa Kokoomusta ja RKP:tä.

Osa porukkaa ei oikein tiedä, että kusettaako heitä, vai meneekö peräti paskantamisen puolle. Veroja pitäisi alentaa, mutta kaikenlaisia tukia pitäisi saada, eikä palveluja saisi heikentää.

Sanoisinko jopa niin, että ovatten varsinaisia erottelijoita, eivät erota kyynärpäätä perseestä.

Joten nunnuka nunnuka loilailoila....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu