MATRIX elokuvat

kysymysmerkki?

Matrix elokuvaa tehtiin kolme osaa. Mutta. Mistä siinä oikein loppujen lopuksi oli kysymys? Mielestäni se "ihmispattereineen" ja "Uusi Jerusalem" kaupunkeineen oli vain pelkkää tietokoneilla tehtyä tyhjää kikkailua ja efektiä ilman mitään muuta sisältöä.

Vain tietääkö joku jotain lisää aiheesta...?

10

1403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M.I.C

      Melkeinpä joka painotettiin ,että Neo on valittu ja ainoastaan hän pystyy lopettamaan sodan. (tuttu juttu)

    • Freak

      Sammaa mieltä. Ykkösosa ihan kelvollinen, mutta jatko-osat tehosteilla kikkailua.Aikalailla on yliarvostettua kamaa nämä Matrixit.

    • ...

      Rätinää ja mäiskettä - ja komeesti, sillä saa rahat irti.

      Ootko katsellut spessun Animatrix, 9 lyhytanimaation kokoelman Matrix- maailmasta? Niissä pätkissä on välillä ihan ideaakin. Ja jos ei ole niin ainakin ovat nättejä.

    • Scifisti77

      Ollaan vuodessa 2100 tai jotain sellaista. Ihmiskunta on tuhottu ja jäljellä on enää pieni jäämistö ihmisiä, jotka elävät syvällä maankuoren sisällä Zion nimisessä kaupungissa.

      Koneet ovat vallanneet maailman. Ihmisiä viljellään pelloilla. Ihmiset kytketään vauvasta lähtien eräänlaiseen voimalaan, jossa koneet ovat kehittäneet mekanismin käyttää ihmisiä sähköntuottajina. Ihmisten mielet ovat pienestä pitäen kytketty suureen virtuaalitodellisuuteen nimeltä Matrix. Matrixissa elävät ihmiset eivät tajua että mikään heidän elämässään ei ole todellista. Matrixissa on vuosi 1999.

      Mr. Anderson alias Neo on yksi Matrixiin kytketty mies ja hänestä on aina tuntunut että jotain on pielessä. Todellisesta maailmasta, Zionista tuleva ryhmä lataa itsensä Matrixiin ja vapauttaa Neon tästä virtuaalitodellisuudesta, koska tämän ryhmä johtaja on varma että Neo on se valittu, joka vapauttaa ihmiskunnan tästä keinotodellisuuden harhasta lopulta.

      Tämä on siis juoni ja idea.

      Scifisti77

      • red pill

        3 osan juoni lienee se että Matrix:issa vallansaanut ohjelma riistäytyy hallinnasta ja koko Matrix tarvitsee Neon apua reboottiin.

        Jokseenkin näin , ja sitä sitten puidaan uutena alkuna ja mahdollisena rauhana koneiden ja ihmisten välillä.


    • Baxter

      Itse mietiskelin aikanaan koko Matrix-ilmiötä ja tämän keskustelun yhteydessä päätin sanoa kaiken mitä minulla on aiheesta sanottavaa.


      Minä nimittäin vihaan Matrixeja. Vihasin ensimmäistä ja vihasin vielä enemmän jatko-osia.

      Minulle on ihan turha tulla puhumaan Matrixin yhteydessä mistään niin jaloista ajatuksista kuin "tarinasta" tai "ideasta", koska minun silmäni ovat sumentuneet näkemään Matrixin taikinassa vain nämä ainesosaset:

      1. Lauma näyttelijöitä (osa ihan hyvämaineisiakin) lausuu mitä älyttömimpiä ja monimutkaisempia repliikkejä naama pokalla vailla mitään tunnesisältöä.

      2. Kaikilla on oltava mustat kuteet joiden tyyli viittaa enemmän tai vähemmän natsikaapuihin.

      3. Kaikkien on pakko käyttää aurinkolaseja pimeälläkin, jotta silmät eivät näy ja voi näinollen väittää olevansa jotenkin cool (ja minä eritoten vihaan kaikkia joille on tärkeää olla cool päätyen näin olemaan vain wannabe-kuul).

      4. Lyödään hidastus päälle vaikkahan joku vain kävelee. Tai vaikka mitään ei tapahdu niin pannaan siihenkin hidastus kun ei muuta keksitä.

      5. Leikkauksen pitää olla nopeampaa kuin mitä kunnolla ehtii nähdä koska MTV:llä aivonsa grillanneen lökäpöksysukupolven mielestä se on "v*tun siistiiii".

      6. Otetaan käyttöön uusi "mullistava" erikoisefekti (tässä tapauksessa perspektiivin muuttuminen hidastuksen aikana, mutta koska se ei kuulosta kovin mediaseksikkäältä niin nimitetään sitä kuulimmin "bullet-timeksi") ja keskitytään enemmän siihen kuin näyttelijöiden ohjaamiseen.

      7. Pannaan ääniraita täyteen jotain loputonta tekno- ja/tai hevijynkkyä joka yhdistettynä hidastuksiin ja "bullet-timeen" aiheuttaa MTV:llä aivonsa grillanneessa sukupolvessa puoliäänekkään "wou"-reaktion.

      8. Mainostetaan elokuvaa 2000-luvun Blade Runnerina, jossa kaiken edellä mainitun lisäksi pohditaan vakavasti ihmisen minuutta ja todellisuuden syvintä olemusta - paitsi että niitä ei ikinä pohdita.

      9. Kuinka saadaan keskinkertainen elokuva näyttämään modernilta klassikolta? Tehdään sille kaksi täysjöötiä jatko-osaa, jolloin ihmiset haksahtavat muistelemaan että "nyt on eksytty kauas ykkösestä" - huomatkaa että Selin käytti samaa kikka Levottomien kanssa.

      10. Käytetään rahaa. Paljon rahaa. Ja sen jälkeen kun on käytetty paljon rahaa, käytetään vielä paljon enemmän rahaa. Ja sitten vielä vähän enemmän paljon rahaa, jotta voidaan kehua sillä kuinka kallis leffa nyt olisi tarjolla.

      Mitä tulee Matrixin ns. tarinaan niin "treenaa-kunnes-voitat" -kuvio on nähty miljoonissa uhreiluleffoissa (Rockyt, Karate Kidit, jne.) ja "yksi-mies-kaataa-ison-organisaation" -temppu on nähty kaikissa agenttisarjoissa (esim. Bondit). Joten se siitä omaperäisyydestä.

      ...jaa kuinka? Ettäkö aina ei tarvitse analysoida leffoja syvällisesti? Ja että ei sen tarvitse olla mikään älykäs laatuelokuva, pääasia että katsojalla on hauskaa ja että viihtyy?

      No sehän antaakin kaiken anteeksi.




      "The question is: what is the Matrix?" Vastaus: Yhtä tyhjän kanssa.

    • Yks turust

      Kuka idiootti katelee tollasta paskaa ? EI KIITOS !!!

      • Veteranfan

        Eikös tämä Matrixin viesti mennyt kaikille kaaliin ? Minkälaista Scifi-leffan pitäisi olla ?
        Mielestäni Wachowski-veljesten sarjakuva pitoisessa seikkailussa on selkeä varoitus tieto-tekniikan vaaroista,ihmisestä on tulossa enemmän sokea teknologiaan uskova ja luonnosta syrjäytyvä olento.


      • hah hah
        Veteranfan kirjoitti:

        Eikös tämä Matrixin viesti mennyt kaikille kaaliin ? Minkälaista Scifi-leffan pitäisi olla ?
        Mielestäni Wachowski-veljesten sarjakuva pitoisessa seikkailussa on selkeä varoitus tieto-tekniikan vaaroista,ihmisestä on tulossa enemmän sokea teknologiaan uskova ja luonnosta syrjäytyvä olento.

        Latelit sujuvasti tyhjää retoriikkaa ja tekstisi sisältö oli kuin Matrix-elokuvan roolisuorituksesta.

        Kolmannen Matrix -osan lopussa oli outo puistokohtaus... Mitä se tarkoitti? Ei muuta kuin tyhjää potaskaa lisää, jotta elokuva saisi paremmin kulttielokuvan maineen... ja epäonnistui siinäkin täysin.


      • Veteranfan
        hah hah kirjoitti:

        Latelit sujuvasti tyhjää retoriikkaa ja tekstisi sisältö oli kuin Matrix-elokuvan roolisuorituksesta.

        Kolmannen Matrix -osan lopussa oli outo puistokohtaus... Mitä se tarkoitti? Ei muuta kuin tyhjää potaskaa lisää, jotta elokuva saisi paremmin kulttielokuvan maineen... ja epäonnistui siinäkin täysin.

        Täytyy myöntää jatko-osien olevan kliseitä pursuavaa meininkiä,mutta mitä Hollywood leffalta nykyään odottaisikaan ? Perus idea Matrix elokuvissa on kuitenkin hyvin esillä,kiitos Wachowski-veljesten.
        Ensimmäinen Matrix oli Scifi-leffaa parhaimmillaan,vai löytyykö joitakin selkeämpiä ja ajatuksia herättävämpiä pätkiä.Tuleehan heti mieleen James Cameronin Terminator,jossa on aivan samantapainen Tietokoneen maailman valloitus.

        Mielestäni Matrixissa on jokaiselle jotakin,viihteellinen toiminta-pläjäys mitä nyt vähän kikkaillaan digi-tehosteilla,mutta kokonaisuutena aivan erinomainen elokuvallisia arvoja tarjoava uuden sukupolven Cyper-punk leffa.Eivät kaikki maailman kriitikot voi olla väärässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      175
      10704
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      90
      7525
    3. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      29
      7379
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7376
    5. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      88
      5753
    6. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      52
      5228
    7. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      31
      4976
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      12
      4801
    9. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      3
      2142
    10. Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!

      Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil
      Hyrynsalmi
      36
      1583
    Aihe