Tavallisella kansalla ne pienentyvät kovaa vauhtia.
Kansanedustajilla palkat
nousevat
7956
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Koska se toimikunta päättää ja edustajat joutuvat korotukset ottamaan vastaan- pitkin hampain tosin.
Koko ajan ja yölläkin unissaan saa miettiä
mistä säästettäis seuraavaksi.
Suomessahan kansanedustaja ei edes saa äänestää mielensä mukaan, vaan ohjeet tulee puoluetoimistosta jotka puolueen eduskuntaryhmä sitten jakaa omille ehdokkailleen.
Onkin älytöntä että on salillinen kansanedustajia tyhjänpanttina, kun asiat voisi hoitaa samalla tavalla jakamalla vaan puolueellekannatuksen suhteessa äänivaltaa näinhän asia todellisuudessa on.
Tästä syystähän on mahdollista jaella merkittävät viratkin suoraan puoluetoimistossa, koska asiat eivät miksikään muutu vaikka toimittaisiin ns. demokraattisin menetelmin.
Hoitajaparka joutuu vahingostaan syytetyksi ja vastaamaan. Tyytymättömät asiakkaat ja omaisetkin joutuu palvelijana vastaanottamaan. Kaikenlainen uhatuksi tuleminen ja väkivaltakaan ei ole tänä päivänä mahdotonta. Kaikki tällä pikkuruisella palkalla.
Nämä "edustajat" nostavat röyhkeästi itse palkkojaan. Kansa saa nuolla näppejään. Silti tehtävään ei óle mitään pätevyysvaatimuksia eikä "työssä" ole mitään vastuuta. Kaikenlaiset julkkishörhöt sitten pyrkivätkin ehdolle.
Tyhmä kansa heidät sinne sitten äänestää ja täällä valitetaan kurjuutta.
Sehän tässä järki ihmistä harmittaa kun vaahdotaan hyvinvointivaltiosta ja koko ajan ajetaan alaa kuin alaa ulkomaille tai muuten supistetaan vain eliitti voi hyvin, kyllä pikkuisen hirvittää, kansan hyväuskoisuus realiteettejä huomioimatta.
vakavahan tämä on! Trendi on yleinen, EU:ssa, muuallakin esim. Yhdysvalloissa. Huipulla ei ole empatiaa... käy lukemassa
www.marijanbasic.info
sit. oman listan/vaaliyhdistyksen kansanedustajaehdokas.
Maaliskuullahan Kansanedustajien rauhoituskausi päättyy ja uusi alkaa. Annatko äänesi pääomapiirien edustajille vaiko todellisille kansanedustajille, mieti sitä.Sieltä se parannus voisi tulla.