Oulun piirin vihreät ehdokkaat?

Maaliskuun vaalit lähestyvät ja olen seurannut orastavaa vaalimainontaa ja esille tuloa.
Ehdokkaita vihreillä monenlaisia. Yksi olisi saanut jäädä jo eläkkeelle, toinen olisi saanut pysyä siellä ulkomailla edelleen ja yksi voisi jättää kirjoittamatta ainaista "nettipäiväkirjaansa". Kun tulee pyrkyrin kuva niin se jää jäädäkseen. Itse äänestän vihreää, mutta en sellaista, jonka naama ja teksti loistaa paikassa kuin paikassa.
5347
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vasureille kerräät äänet.
He on rehtejä köyhän kansan puolustajia.

Äänestä

Miksi sinun pitää äänestää juuri vihreää. Minä liikkuvana porvariäänestäjänä olen joskus äänestänyt myös vihreitä. Nyt olen huomannut, että he kaupunginvaltuustossakin äänestävät joka asiassa vasemmiston mukana. Se ei oo hyvä juttu semmonen ollenkaan. Vihreissä on vain kaksi järkevää ehdokasta. Molemmat ovat naisia. He ovat yleensä olleet puolueen kärkinimiä. Muut voit unohtaa kokonaan. Minä unohdan näissä vaaleissa koko vihreän puolueen, kenties lopullisesti.

Äänestä
  • ehdokkaita vihreillä on. Uudistumista itse kaipaan ja itselleni valinta on selvä. Ei ole Oululainen ehdokas vaan naapurista ja ei ole nainen eikä opettaja eikä opiskelija vaikka itse olenkin.

    Äänestä

  • fiksuja kirjoitti:

    ehdokkaita vihreillä on. Uudistumista itse kaipaan ja itselleni valinta on selvä. Ei ole Oululainen ehdokas vaan naapurista ja ei ole nainen eikä opettaja eikä opiskelija vaikka itse olenkin.

    SInäkin sitten varmaan ymmärrät, ettei omalla ehdokkaallasi ole mitään läpimenomahdollisuuksia. Ääni menee aina kärkiehdokkaan hyväksi. joten jos haluatte muutosta, äänestäkää toisin. Muuten kaikki jatkuu niin kuin ennenkin.

    Äänestä

Se mainitsemasi "olisi saanut jäädä eläkkeelle" pääsee varmasti läpi, ellet osaa keskittää ääntäsi kakkosehdokkaalle. Mutta jos sekin sua ärsyttää, jota en lainkaan ymmärrä, niin sitten on turha äänestää ketään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kelle ääni? kirjoitti:

Maaliskuun vaalit lähestyvät ja olen seurannut orastavaa vaalimainontaa ja esille tuloa.
Ehdokkaita vihreillä monenlaisia. Yksi olisi saanut jäädä jo eläkkeelle, toinen olisi saanut pysyä siellä ulkomailla edelleen ja yksi voisi jättää kirjoittamatta ainaista "nettipäiväkirjaansa". Kun tulee pyrkyrin kuva niin se jää jäädäkseen. Itse äänestän vihreää, mutta en sellaista, jonka naama ja teksti loistaa paikassa kuin paikassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu