Salamalla kuvaus

Liikkuvaa

Moikka! Oisko kellään tietoa miten saisi, salamalla kuvattua liikkuvaa kuvaa. esim hiihtäjää. Että saisi sen teräväksi ja selkeeksi."Pysäytettyä hiihdon/linnun" Kyseessä on Minolta 7000 filmijärkkäri. Kun se valitsee itse aukon 4 ja valotukseksi 60. Muistaakseni. Pitäiskö niitä jotenki muuttaa??? Sama vika koskee digikameraa miten sillä saa liikkuvan kuvan "pysäytetyksi" tulee samanlaisia suttusia kuvia.
T:alottelija....harrastaja...!!!

3

860

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Automatiikka

      Ja manuaali käyttöön.
      Valotusajaksi nopein mahdollinen salamatäsmäysaika ja aukko sitten etäisyyden mukaan.

      Salaman ohjeluku jaettuna etäisyydellä (m) on käytettävissä oleva himmenninaukko.

      Menikö vaikeaksi?

      No, Riippuu kamerasta, miten tuo automatiikka toimii, eli voiko automatiikan antaa hoitaa himmennin, mutta suljinaika on oltava kiinteä, muuten tulee suttua ja sekundaa.

      Salaman on oltava tehokas, mitä nuo kamerassa olevat rämppänät ei ole.
      Herkkä filmi ja suuri iso-arvo digissä auttaa tuohonkin.
      Laadun kustannuksella tosin.

    • edestä

      Kuvaa edestä niin hiihtäjä näytää terävemmältä. sivusta kuvatessa se on kaikkein vaikein tuo liikkuvuuden pysäyttäminen. Ja jos pääset kuvaan ylämäen päältä kun hiihtäjä tulee ylämäkeen silloin vauhti on hitain hiihtäjällä.

      Se minkälainen kuva on parasta on makuasia. Pieni epäterävyys näyttää liikkeeltä kuvassa. Täysin terävä kuva näytää patsaalta.

    • Hellurei.

      Mene kirjastoon ja lainaa valokuvausta käsittelevä opaskirja!

      Kameraan mahdollisimman suuri aukko ja mahdollisimman herkkä filmi (digikamerassa herkin asetus) ja valotusaika nopeimmalle salamatäsmäysnopeudelle. Jos kamerassa tai salamassa on salama-automatiikka niin valotus todennäköisesti onnistuu. Kyllä hiihtäjä kuin hiihtäjä pitäisi pysähtyä jos on vain salaman kantaman sisällä.

      Antamillasi arvoilla f4 ja 1/60s tulee vallitseva valo jo suhteellisen hämärässäkin kuvaan mukaan ja suttaa kuvan jos käsi tärisee varsinkin telellä.

      Parasta olisi jos opettelisit ottamaan kuvaa liikkuvasta kohteesta ilman salamaa. Opettele seuraamaan kohdetta kameralla ja saat huomattavasti parempia kuvia kuin millään salamalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2268
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      131
      1568
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      150
      1551
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1254
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1241
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1131
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      226
      975
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      916
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      833
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      819
    Aihe