IS Lexus (VS) C Mercedes-Benz.

jämäkkyyttä!.

Oletteko koeajaneet näitä malleja?.
Kertokaa koeajo kokemuksista.
Itse olen koeajanut ja täytyy myöntää,että C Mercedes-Benz "vei voiton"!.

18

12220

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miten IS Lexuksen diesel?.

      moottorissa on ahtimia kaksin kappalein!.
      http://www.turunsanomat.fi/erikoissivut/?ts=1,3:2031:0:0,4:102:0:0:0;4:103:0:0:0;4:104:0:0:0;4:106:0:0:0;4:109:0:0:0;4:110:0:0:0;4:111:0:0:0;4:108:164:1:0,104:108:433475,1:0:0:0:0:0:
      Moottorin uusin versio on saanut kaksi ahdinta.Tällä saadaan aikaiseksi ahdinten nopeampi reagointi, joka tarkoittaa nykimätöntä voimaa laajemmalla käyntinopeusalueella.Lisääntynyt voima jakaantuu entistä laajemmalle kierrosalueelle.Moottoreiden veto on täyteläisen tasaista.Uudella tavalla kahta eri kanavaa myöten turbolle syötettävä pakokaasun paine saa ahtimen työskentelemään (jo) 1000 kierroksella minuutissa!.Käytännössä tämä tekee ajamisesta varsin vaivatonta, kun isotkin vaihteet jaksavat vetää alhaisilta nopeuksilta!.

      • 320 CDI

        Valintani oli Mercedes-Benz C 320 CDI, 510 Nm ja automaatti.


    • 'Hande'

      Lexusta parempana, vaikka erot eivät isoja olekaan. Ajotuntumassa ei juurikaan ollut eroa, mutta Lexus IS oli minusta vielä hieman paremmin viimeistelty ja ylellisemmän oloinen kuin Mercedes.

      Makuasiotahan nämä ovat. Minusta kuitenkin luokan parhaat autot ovat Lexus IS ja BMW 300-sarja. Jos joku on toista mieltä, eipä siihenkään ole mitään sanomista.

    • King in the road!!!.
      • On the road

        Patonki on ihan hyvää punaviinin kanssa mutta C6:n hinnalla saa Lexukselta GS:n tai MB:ltä E-sarjalaisen, jos autoista puhutaan.


    • Bamse

      mese on parempi ajaa ja taloudellisempi. lexus on vähän urheillulisempi, mutta laatu tunnelma lexuksessa ei ole oikeen kohdalla. ja uskon viellä ett mersun arvo säilyy paremmin

      • *Antti*

        Minusta nimenomaan laatuvaikutelma on Lexuksessa parempi kuin kilpailijoissa Audissa tai Mercedeksessä. Oletko tutustunut ko. autoihin koeajamalla ne, vai perustuuko mielipiteesi mutu-tuntumaan?

        Myös koeajoissa (esim. TM) on kehuttu Lexuksen laatua ja viimeistelyä.


      • kokemuksia?.
        *Antti* kirjoitti:

        Minusta nimenomaan laatuvaikutelma on Lexuksessa parempi kuin kilpailijoissa Audissa tai Mercedeksessä. Oletko tutustunut ko. autoihin koeajamalla ne, vai perustuuko mielipiteesi mutu-tuntumaan?

        Myös koeajoissa (esim. TM) on kehuttu Lexuksen laatua ja viimeistelyä.

        ajo-ominaisuudet yhtä täsmälliset tne.,kuin C-luokan Mersun?.


      • *Antti*
        kokemuksia?. kirjoitti:

        ajo-ominaisuudet yhtä täsmälliset tne.,kuin C-luokan Mersun?.

        sekä Lexus IS 220d:n että Mercedes C 220 CDI:n. Koeajojen perusteella on mahdoton sanoa, kummassa on paremmat ajo-ominaisuudet, hyvät ne ovat molemmissa. Lexuksen sisustus on mielestäni tyylikkäämpi ja laatuvaikutelma parempi kuin Mersun sisustus/laatuvaikutelma.

        Lexus IS:stä kertoo jotakin se, että se palkittiin marraskuussa Saksassa vuoden 2006 parhaana premium-luokan autona kultaisella ohjauspyörällä. Se oli sen lisäksi paras myös ohjaukseltaan, jousitukseltaan, jarruiltaan ja hinta-laatusuhteeltaan. Ainakin noista kaksi ensin mainittua liittyvät ajo-ominaisuuksiin.

        Mielenkiintoisena yksityiskohtana voidaan mainita, että 20-henkisessä valintaraadissa oli mukana mm. Mika Häkkinen.


      • C Mersu RULES!
        *Antti* kirjoitti:

        sekä Lexus IS 220d:n että Mercedes C 220 CDI:n. Koeajojen perusteella on mahdoton sanoa, kummassa on paremmat ajo-ominaisuudet, hyvät ne ovat molemmissa. Lexuksen sisustus on mielestäni tyylikkäämpi ja laatuvaikutelma parempi kuin Mersun sisustus/laatuvaikutelma.

        Lexus IS:stä kertoo jotakin se, että se palkittiin marraskuussa Saksassa vuoden 2006 parhaana premium-luokan autona kultaisella ohjauspyörällä. Se oli sen lisäksi paras myös ohjaukseltaan, jousitukseltaan, jarruiltaan ja hinta-laatusuhteeltaan. Ainakin noista kaksi ensin mainittua liittyvät ajo-ominaisuuksiin.

        Mielenkiintoisena yksityiskohtana voidaan mainita, että 20-henkisessä valintaraadissa oli mukana mm. Mika Häkkinen.

        Lexus IS:stä kertoo jotakin se, että se palkittiin marraskuussa Saksassa vuoden 2006 parhaana premium-luokan autona kultaisella ohjauspyörällä. Se oli sen lisäksi paras myös ohjaukseltaan, jousitukseltaan, jarruiltaan ja hinta-laatusuhteeltaan.

        Mikä mahtaa tilanne olla tällä hetkellä,kun vertaa uutta C Mersua ja Lexus IS:ää???.
        Taitaa tilanne olla ihan toisenlainen!!. =/


    • tietoa on

      ja nyt puhun jo vanhasta W203:sta. Se on erittäin tasainen ajaa, jämäkkä ohjaus ja jousitus, joka suodattaa tehokkaasti tien epätasaisuudet. Auto on myös yllättävän vakaa aina 210 km/h, joka on maksimi vahiten suorituskykyiselle moottorille.
      Lexus IS sen sijaan on rauhaton ja menettää suuntavakauden jo 80 km/h:ssa. Ainakin ihan esittelyn jälkeisten mallien osalta, sitä en tiedä onko asiassa menty eteenpäin, mutta, jos totta puhutaan, niin H astra(1997-2004), porrasperäisenä on hyvin samaa luokkaa suuntavakauden kanssa. Farmarina, Lexustakin vakaampi. (Sivuhuomautuksena sedan astran ajotuntuma kaupunkiajossa on pelottavan samanlainen, kuin uuden 3-sarja BMW:n!!!)
      Sitten on tämä juuri esitelty W204. Siitä itselläni ei ole ajokokemusta, mutta heidän lupaamansa "radikaali" parannus jo muutenkin hyvään W203:n alustaan, on jotain, joka on tulevaisuudessa koettava.
      Sisämateriaaleista todettuna, IS on juuri niin japanilaisen näköinen, kuin kaikki muutkin saman maan autot ovat. Lexus on toki viimeistelyssään pidemmällä esim.Mazda 6:sta, mutta ei sitä miellä C-mersun vertaiseksi. Mersulla on varmasti ollutkin vaikeuksia tietynlaisen laadun kanssa, mutta sitä ei olla koskaan yhdistetty sisutan materiaaleihin ja sen viimeistelyyn. Ja se, missä E-sarja voi olla murheen kryyni ja saada aikaan omistajassaan harmaita hiuksisa, niin C-sarjassa (koko sen olemassa olon aikana) ei ole kuultu mainittavan viallisista jarruista, ruostuvista koreista tai kestämättömistä moottoreista.

      Ja huom. Minä OLEN koeajanut jokaisen tässä viestissä kertomani auton, paitsi sitä W204:ää, koska se ei vielä liikkeissä ole.

      • Toinen MB menossa

        Ajoin parikymmentä vuotta VW:n isoimmilla merkeillä sekä Audeilla. Pidin niitä oikeina autoina (esim. kulkevat tiellä kuin tiellä kuin juna) ja hyljeksin Mersua, jota pidin pappa-autona. Kunnes ostin 2002 MB C 220 CDI:n vm. 2001. Vaihdoin sen 2005 MB C 200 CDI farkkuun vm. 2005.

        Olen taas autokuumeessa ja valintani kulkee MB C:n ja Lexus IS 250:n välillä! Olen koeajanut pari kertaa Lexuksella, enkä ole oikein päässyt ratkaisuun. Jäin lisäksi odottamaan MB C:n uutta mallia. Tarkoitukseni on lisäksi siirtyä vähien ajojen takia bensavehkeeseen.

        MB:ssä olen ollut tyytyväinen dieselin loistavaan vääntöön, luotettavuuteen, pieneen kulutukseen ja "raskaaseen" matalalla sijaitsevan painopisteen omaavaan koriin. Ainoana ongelmana olen kokenut uraherkkyyden ja huonomuotoisen etupenkin (on sähkösäädöillä). En ole tyytyiväinen istuinosan kallistukseen ja tukeen.

        Minusta Lexus on merkittävästi parempi perusvarustelutasoltaan, hyvä ajettavuudeltaan ja makean näköinen. Huonona puolena on minusta "keveys" ajossa verrattuna Mersuun.

        Muita eroja on minusta huolto ja erityisesti palvelu huoltopisteissä. MB-huolto Hesassa Vehoilla on pääosin tylyä ja ylimielisen oloista. En tiedä pitäisikö siellä käydä aina puku päällä asioimassa? Lexuksen lupaukset ainakin sijaisautoineen ja omine huoltomiehineen vaikuttaa "vauraalta". Palvelu automyynnissä on 4-10 asteikolla Vehoilla 5 ja Toyotalla Kaivokselassa 9.

        Vaikea valinta, joka selvinnee kunhan uusi MB C-malli tulee koeajoille! Puolensa kummissakin!


    • ehtiny ajaa uutta c-sarjaa

      itse olen veholla töissä ja tiedän milloin uudet c-sarjat on tullut suomeen. kertokaapa että missä päin suomea olette mersun w204 mallilla ajanu. ja sitten toiseksi suomessa ei ole yhtään c320cdi mallia ainakaan vehon kauttta tuotuna. käytetty voi olla saksasta tuotuna mutta en usko että niitä näin aikaisin saa käytettynä. sanokaa oikeesti missä olette autolla ajanu kun veholta on tullut määräys että autoja ei saa antaa koeajettavaksi ennen valtakunnallista ensiesittelyä

      • mitäsvittua

        viime viikolla olarin veholla;))


    • naapurilla on.

      Kerralla kun ostaa s 600:sen niin ei tartte miettiä moisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      61
      1650
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      29
      1275
    3. 85
      1108
    4. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      925
    5. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      878
    6. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      67
      855
    7. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      15
      809
    8. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      755
    9. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      735
    10. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      711
    11. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      669
    12. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      638
    13. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      632
    14. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      625
    15. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      611
    16. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      590
    17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      576
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    19. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      25
      561
    20. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      33
      558
    Aihe