IS Lexus (VS) C Mercedes-Benz.

jämäkkyyttä!.

Oletteko koeajaneet näitä malleja?.
Kertokaa koeajo kokemuksista.
Itse olen koeajanut ja täytyy myöntää,että C Mercedes-Benz "vei voiton"!.

18

12117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miten IS Lexuksen diesel?.

      moottorissa on ahtimia kaksin kappalein!.
      http://www.turunsanomat.fi/erikoissivut/?ts=1,3:2031:0:0,4:102:0:0:0;4:103:0:0:0;4:104:0:0:0;4:106:0:0:0;4:109:0:0:0;4:110:0:0:0;4:111:0:0:0;4:108:164:1:0,104:108:433475,1:0:0:0:0:0:
      Moottorin uusin versio on saanut kaksi ahdinta.Tällä saadaan aikaiseksi ahdinten nopeampi reagointi, joka tarkoittaa nykimätöntä voimaa laajemmalla käyntinopeusalueella.Lisääntynyt voima jakaantuu entistä laajemmalle kierrosalueelle.Moottoreiden veto on täyteläisen tasaista.Uudella tavalla kahta eri kanavaa myöten turbolle syötettävä pakokaasun paine saa ahtimen työskentelemään (jo) 1000 kierroksella minuutissa!.Käytännössä tämä tekee ajamisesta varsin vaivatonta, kun isotkin vaihteet jaksavat vetää alhaisilta nopeuksilta!.

      • 320 CDI

        Valintani oli Mercedes-Benz C 320 CDI, 510 Nm ja automaatti.


    • 'Hande'

      Lexusta parempana, vaikka erot eivät isoja olekaan. Ajotuntumassa ei juurikaan ollut eroa, mutta Lexus IS oli minusta vielä hieman paremmin viimeistelty ja ylellisemmän oloinen kuin Mercedes.

      Makuasiotahan nämä ovat. Minusta kuitenkin luokan parhaat autot ovat Lexus IS ja BMW 300-sarja. Jos joku on toista mieltä, eipä siihenkään ole mitään sanomista.

    • King in the road!!!.
      • On the road

        Patonki on ihan hyvää punaviinin kanssa mutta C6:n hinnalla saa Lexukselta GS:n tai MB:ltä E-sarjalaisen, jos autoista puhutaan.


    • Bamse

      mese on parempi ajaa ja taloudellisempi. lexus on vähän urheillulisempi, mutta laatu tunnelma lexuksessa ei ole oikeen kohdalla. ja uskon viellä ett mersun arvo säilyy paremmin

      • *Antti*

        Minusta nimenomaan laatuvaikutelma on Lexuksessa parempi kuin kilpailijoissa Audissa tai Mercedeksessä. Oletko tutustunut ko. autoihin koeajamalla ne, vai perustuuko mielipiteesi mutu-tuntumaan?

        Myös koeajoissa (esim. TM) on kehuttu Lexuksen laatua ja viimeistelyä.


      • kokemuksia?.
        *Antti* kirjoitti:

        Minusta nimenomaan laatuvaikutelma on Lexuksessa parempi kuin kilpailijoissa Audissa tai Mercedeksessä. Oletko tutustunut ko. autoihin koeajamalla ne, vai perustuuko mielipiteesi mutu-tuntumaan?

        Myös koeajoissa (esim. TM) on kehuttu Lexuksen laatua ja viimeistelyä.

        ajo-ominaisuudet yhtä täsmälliset tne.,kuin C-luokan Mersun?.


      • *Antti*
        kokemuksia?. kirjoitti:

        ajo-ominaisuudet yhtä täsmälliset tne.,kuin C-luokan Mersun?.

        sekä Lexus IS 220d:n että Mercedes C 220 CDI:n. Koeajojen perusteella on mahdoton sanoa, kummassa on paremmat ajo-ominaisuudet, hyvät ne ovat molemmissa. Lexuksen sisustus on mielestäni tyylikkäämpi ja laatuvaikutelma parempi kuin Mersun sisustus/laatuvaikutelma.

        Lexus IS:stä kertoo jotakin se, että se palkittiin marraskuussa Saksassa vuoden 2006 parhaana premium-luokan autona kultaisella ohjauspyörällä. Se oli sen lisäksi paras myös ohjaukseltaan, jousitukseltaan, jarruiltaan ja hinta-laatusuhteeltaan. Ainakin noista kaksi ensin mainittua liittyvät ajo-ominaisuuksiin.

        Mielenkiintoisena yksityiskohtana voidaan mainita, että 20-henkisessä valintaraadissa oli mukana mm. Mika Häkkinen.


      • C Mersu RULES!
        *Antti* kirjoitti:

        sekä Lexus IS 220d:n että Mercedes C 220 CDI:n. Koeajojen perusteella on mahdoton sanoa, kummassa on paremmat ajo-ominaisuudet, hyvät ne ovat molemmissa. Lexuksen sisustus on mielestäni tyylikkäämpi ja laatuvaikutelma parempi kuin Mersun sisustus/laatuvaikutelma.

        Lexus IS:stä kertoo jotakin se, että se palkittiin marraskuussa Saksassa vuoden 2006 parhaana premium-luokan autona kultaisella ohjauspyörällä. Se oli sen lisäksi paras myös ohjaukseltaan, jousitukseltaan, jarruiltaan ja hinta-laatusuhteeltaan. Ainakin noista kaksi ensin mainittua liittyvät ajo-ominaisuuksiin.

        Mielenkiintoisena yksityiskohtana voidaan mainita, että 20-henkisessä valintaraadissa oli mukana mm. Mika Häkkinen.

        Lexus IS:stä kertoo jotakin se, että se palkittiin marraskuussa Saksassa vuoden 2006 parhaana premium-luokan autona kultaisella ohjauspyörällä. Se oli sen lisäksi paras myös ohjaukseltaan, jousitukseltaan, jarruiltaan ja hinta-laatusuhteeltaan.

        Mikä mahtaa tilanne olla tällä hetkellä,kun vertaa uutta C Mersua ja Lexus IS:ää???.
        Taitaa tilanne olla ihan toisenlainen!!. =/


    • tietoa on

      ja nyt puhun jo vanhasta W203:sta. Se on erittäin tasainen ajaa, jämäkkä ohjaus ja jousitus, joka suodattaa tehokkaasti tien epätasaisuudet. Auto on myös yllättävän vakaa aina 210 km/h, joka on maksimi vahiten suorituskykyiselle moottorille.
      Lexus IS sen sijaan on rauhaton ja menettää suuntavakauden jo 80 km/h:ssa. Ainakin ihan esittelyn jälkeisten mallien osalta, sitä en tiedä onko asiassa menty eteenpäin, mutta, jos totta puhutaan, niin H astra(1997-2004), porrasperäisenä on hyvin samaa luokkaa suuntavakauden kanssa. Farmarina, Lexustakin vakaampi. (Sivuhuomautuksena sedan astran ajotuntuma kaupunkiajossa on pelottavan samanlainen, kuin uuden 3-sarja BMW:n!!!)
      Sitten on tämä juuri esitelty W204. Siitä itselläni ei ole ajokokemusta, mutta heidän lupaamansa "radikaali" parannus jo muutenkin hyvään W203:n alustaan, on jotain, joka on tulevaisuudessa koettava.
      Sisämateriaaleista todettuna, IS on juuri niin japanilaisen näköinen, kuin kaikki muutkin saman maan autot ovat. Lexus on toki viimeistelyssään pidemmällä esim.Mazda 6:sta, mutta ei sitä miellä C-mersun vertaiseksi. Mersulla on varmasti ollutkin vaikeuksia tietynlaisen laadun kanssa, mutta sitä ei olla koskaan yhdistetty sisutan materiaaleihin ja sen viimeistelyyn. Ja se, missä E-sarja voi olla murheen kryyni ja saada aikaan omistajassaan harmaita hiuksisa, niin C-sarjassa (koko sen olemassa olon aikana) ei ole kuultu mainittavan viallisista jarruista, ruostuvista koreista tai kestämättömistä moottoreista.

      Ja huom. Minä OLEN koeajanut jokaisen tässä viestissä kertomani auton, paitsi sitä W204:ää, koska se ei vielä liikkeissä ole.

      • Toinen MB menossa

        Ajoin parikymmentä vuotta VW:n isoimmilla merkeillä sekä Audeilla. Pidin niitä oikeina autoina (esim. kulkevat tiellä kuin tiellä kuin juna) ja hyljeksin Mersua, jota pidin pappa-autona. Kunnes ostin 2002 MB C 220 CDI:n vm. 2001. Vaihdoin sen 2005 MB C 200 CDI farkkuun vm. 2005.

        Olen taas autokuumeessa ja valintani kulkee MB C:n ja Lexus IS 250:n välillä! Olen koeajanut pari kertaa Lexuksella, enkä ole oikein päässyt ratkaisuun. Jäin lisäksi odottamaan MB C:n uutta mallia. Tarkoitukseni on lisäksi siirtyä vähien ajojen takia bensavehkeeseen.

        MB:ssä olen ollut tyytyväinen dieselin loistavaan vääntöön, luotettavuuteen, pieneen kulutukseen ja "raskaaseen" matalalla sijaitsevan painopisteen omaavaan koriin. Ainoana ongelmana olen kokenut uraherkkyyden ja huonomuotoisen etupenkin (on sähkösäädöillä). En ole tyytyiväinen istuinosan kallistukseen ja tukeen.

        Minusta Lexus on merkittävästi parempi perusvarustelutasoltaan, hyvä ajettavuudeltaan ja makean näköinen. Huonona puolena on minusta "keveys" ajossa verrattuna Mersuun.

        Muita eroja on minusta huolto ja erityisesti palvelu huoltopisteissä. MB-huolto Hesassa Vehoilla on pääosin tylyä ja ylimielisen oloista. En tiedä pitäisikö siellä käydä aina puku päällä asioimassa? Lexuksen lupaukset ainakin sijaisautoineen ja omine huoltomiehineen vaikuttaa "vauraalta". Palvelu automyynnissä on 4-10 asteikolla Vehoilla 5 ja Toyotalla Kaivokselassa 9.

        Vaikea valinta, joka selvinnee kunhan uusi MB C-malli tulee koeajoille! Puolensa kummissakin!


    • ehtiny ajaa uutta c-sarjaa

      itse olen veholla töissä ja tiedän milloin uudet c-sarjat on tullut suomeen. kertokaapa että missä päin suomea olette mersun w204 mallilla ajanu. ja sitten toiseksi suomessa ei ole yhtään c320cdi mallia ainakaan vehon kauttta tuotuna. käytetty voi olla saksasta tuotuna mutta en usko että niitä näin aikaisin saa käytettynä. sanokaa oikeesti missä olette autolla ajanu kun veholta on tullut määräys että autoja ei saa antaa koeajettavaksi ennen valtakunnallista ensiesittelyä

      • mitäsvittua

        viime viikolla olarin veholla;))


    • naapurilla on.

      Kerralla kun ostaa s 600:sen niin ei tartte miettiä moisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      160
      8805
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      104
      4082
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3922
    4. 55
      3383
    5. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      42
      2714
    6. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      384
      1988
    7. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      56
      1911
    8. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      44
      1873
    9. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      11
      1861
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1531
    Aihe