vastasyntynyt ja pakkanen

miten vastasyntynytta voi vieda ulos jos ulkona on pakkanen? tekeeko se haittaa vauvan keuhkoille? kuinka kauna voi olla ulkona kerralla, vai riippuuko se kuinka kylaa on?
3231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

mulle ainakin sanottiin että asteittain ulos esim ekaks 15min sitt seuraavana jo 30min.siinä kai oli joku raja että ei nyt yli 10asteen pakkasilla ulos ja ikkäkin sais olla 1kk.itse vein marraskuussa syntyneen vauvan ulos pariviikosena olosuhteiden pakosta.siis kävin kaupassa.puin vauvan lämpimästi ja pakkasin vaunuun.hyttyssuoja verkko on hyvä ei tuule vauvan naamalle.soittele neuvolaan siellä ne antaa tarkammat neuvot.eikai se haitaksi ole jos em käväsee ulkona.

Äänestä
  • eihän se haitaksi ole että ulos menee, päin vastoin!
    mutta juuri niinkuin sinäkin sanoit, kunnolla svauva suojaan, juuri se hyttysverkko ja vaikka sade/tuulen suoja vielä, itse ainakin pidin.
    mutta lasta ei saa liikaa pakata, se on jo todella huono, sopivasti..
    ajatellen että lapsi ei itse pysty säätelemään ruumiinlämpöään.

    mutta älä laita vastasyntynyttä ulos nukkumaan, odota n. 2kuiseen niin voi jo laittaa talvell, sillä lapsi nukkuu yleensä ulkona kauemmin, ja se ei ole pikkuiselle hyväksi, kun keuhkot eivät täysin kehittyneet!

    soita sitten vaikka sinne enuvolaan, siellä kyllä neuvotaan, mutta muista ettet hosu asian kanssa ja odota että kovat pakkaset laantuu..=)

    Äänestä

Ulos voi mennä talvipakkasella kahden viikon ikäisen kanssa jos pakkasta alle kymmenen. Eka kerta noin 15 minuuttia sitten voi olla jo pitempäänkin. Muistaa lämmin vaatetus. Yleensäkin maalaisjärki sanoo että kun sua itseäs kylmää kylmää todennäköisesti lastasikin. 1kk:n ikäisen kanssa voi olla vähän kylmelläkin ulkona. Vaunuissa on aina vähän lämpimämpää kuin ulkona harso vaunun päällä auttaa ettei pääse tuulemaan. Voit pitää myös lämpömittaria vaunussa niin näät paljonko siellä on asteitta. Ulkona nukuttaminen on vauvalle terveelistä, jos sulla on suojainen paikka vaunuille. Onneksi kevät on tulossa. Aurinkoista kevään odotusta toivoo hän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jonna kirjoitti:

miten vastasyntynytta voi vieda ulos jos ulkona on pakkanen? tekeeko se haittaa vauvan keuhkoille? kuinka kauna voi olla ulkona kerralla, vai riippuuko se kuinka kylaa on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu