Onko se niin, että kun on ns. vanha sopimus (1989), niin sitten aikanaan nostettaessa menee tuloveroa tähän asti kertyneestä, ja pääomaveroa kertymästä jonka maksan nyt kun ehdot ovat muuttuneet? Ja pystyinkö kerryttämään "vanhaa" kertymää vielä vuoteen 2009 asti?
Tuon voi tarkistaa yhtiöistäkin, mutta jos täällä jollain ois exaktia tietoa niin kiitän! :)
Verokohtelu
4
978
Vastaukset
- säästäjä vuodesta -89
Hei!
Ainakin verotus on kuten kerroit, eli tuloveron mukainen aiemmasta, nykyisin pääomaveron mukainen (tällä hetkellä 28%). Tuo taitekohta taisi olla 2005/2006, eli 2006 vuoden jälkeen pääomaverotettua säästöä.
Itse lopetin juuri tuon verotuksen muuttumisen vuoksi. Vanhassa sopimuksessa on 4,5% takuukorko lisäprosentti, ei rahastoja (näinkö sinullakin?). Hoitokuluja vanhassa sopimuksessa on vähemmän. Näin oman vertailuni mukaan.
Tuohon toiseen vanhan kertymään en osaa vastata.- nostettaessa
Kyllä kyllä, samanlaiset tuotteet meillä tuntuu olevan :).
Ja taitekohta on kai se 2005/06, mutta muistaakseni "siirtymäajalla" eli 2009 saakka. Noh, tuo täytyy vielä varmistaa yhtiöstä..
Mutta äläpäs sinäkään lopeta maksujasi tuon vuoksi, onhan 4,5% mahd. lisäkorko kuitenkin kohtalaisen hyvä tuotto!
Minun käsityksen mukaan vanhassa sopimuksessa 2010 saakka maksetut varat aletaan maksamaan eläkkeenä (ansio/pääomatulo) sovitun ikärajan mukaan (55-58?). Sen jälkeen (2010) maksetut varat maksetaan eläkkeenä 62-vuotiaasta lähtien. Jotenkin näin se menee:)
Uudet sopimuksethan tehdään 62- iästä alkaen.- vakiitus
Voi hitto. Jos mä sijoitan johonkin osakkeeseen, saankin ehkä moponi vakuutuksesta alennusta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2115285Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki332847Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1292359"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2101973Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol631520Talousasiantuntija sanoo säästämisestä
" parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine2701331Lieksa tukee kuntoutumista reilusti
Lieksan sosiaalitoimi käynnistää uuden tukihankkeen – työttömille veneitä hyvinvoinnin edistämiseksi Lieksan sosiaalito871179Siinäpä jäät
Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole791039Nato on käytännössä kuollut!
Puolustusliitto Nato on toki natissut liitoksistaan ennenkin, mutta koskaan aiemmin sen vahvin maa Yhdysvallat ei ole uh299989Nyt se on varmaa tieoa - kuntaliitos
Alavus ja Ähtäri liitetään Seinäjokeen. Näin on erään edustajan mukaan päätetty ja asia tulee julkiseksi ensi viikolla.41972