Onko se niin, että kun on ns. vanha sopimus (1989), niin sitten aikanaan nostettaessa menee tuloveroa tähän asti kertyneestä, ja pääomaveroa kertymästä jonka maksan nyt kun ehdot ovat muuttuneet? Ja pystyinkö kerryttämään "vanhaa" kertymää vielä vuoteen 2009 asti?
Tuon voi tarkistaa yhtiöistäkin, mutta jos täällä jollain ois exaktia tietoa niin kiitän! :)
Verokohtelu
4
966
Vastaukset
- säästäjä vuodesta -89
Hei!
Ainakin verotus on kuten kerroit, eli tuloveron mukainen aiemmasta, nykyisin pääomaveron mukainen (tällä hetkellä 28%). Tuo taitekohta taisi olla 2005/2006, eli 2006 vuoden jälkeen pääomaverotettua säästöä.
Itse lopetin juuri tuon verotuksen muuttumisen vuoksi. Vanhassa sopimuksessa on 4,5% takuukorko lisäprosentti, ei rahastoja (näinkö sinullakin?). Hoitokuluja vanhassa sopimuksessa on vähemmän. Näin oman vertailuni mukaan.
Tuohon toiseen vanhan kertymään en osaa vastata.- nostettaessa
Kyllä kyllä, samanlaiset tuotteet meillä tuntuu olevan :).
Ja taitekohta on kai se 2005/06, mutta muistaakseni "siirtymäajalla" eli 2009 saakka. Noh, tuo täytyy vielä varmistaa yhtiöstä..
Mutta äläpäs sinäkään lopeta maksujasi tuon vuoksi, onhan 4,5% mahd. lisäkorko kuitenkin kohtalaisen hyvä tuotto!
Minun käsityksen mukaan vanhassa sopimuksessa 2010 saakka maksetut varat aletaan maksamaan eläkkeenä (ansio/pääomatulo) sovitun ikärajan mukaan (55-58?). Sen jälkeen (2010) maksetut varat maksetaan eläkkeenä 62-vuotiaasta lähtien. Jotenkin näin se menee:)
Uudet sopimuksethan tehdään 62- iästä alkaen.- vakiitus
Voi hitto. Jos mä sijoitan johonkin osakkeeseen, saankin ehkä moponi vakuutuksesta alennusta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1143605Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141560Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141458Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181356Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2811309Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi191196Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy71881Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä113822Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti8780Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties57738