SDP yrittää paluuta pääministeripaikalle
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/taustat/id51884.html
Uutispäivä Demari: Pääministerin henkilö ei ratkaise vaaleissa
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Uutispäivä Demari Pääministerin henkilö ei ratkaise vaaleissa/1135224476691?ref=rss
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/taustat/id51884.html
Uutispäivä Demari: Pääministerin henkilö ei ratkaise vaaleissa
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Uutispäivä Demari Pääministerin henkilö ei ratkaise vaaleissa/1135224476691?ref=rss
Vastaukset 2
Vanhimmat
Parempi olisi,kun SDP ei turhaan rimpuilisi sen pääministerinpaikan perään,kun ei todennäköisyydet pelaa sinne päin ollenkaan.
Heinäluomalla ei ole kykyä eikä taitoa kyseisiin tehtäviin.
Suomessa ei ole 30 - 40 vuoteen ollut
pääministerinä akateemisesti kouluttamatonta ja ulkomaan kieliä osaamatonta/heikosti osaavaa
henkilöä.
Viime vuosikymmeniltä tulee mieleen Kekkosen ajan suosikki Lapista, Martti Miettunen, joka taisi olla agrologi.
Toinen koulupohjaltaan niukka samoilta vuosikymmneiltä tai vielä aikaisemmin oli turkulainen Rafael Paasio. Ja nyt siis puhutaan 1960 - 70 luvuista.
Kaikki muut pääministerit viime vuosikymmeniltä ovat olleet yliopistotutkinnon suorittaneita, kokeneita,monipuolisesti elämässä, virkauralla ja politiikassa ansioituneita henkilöitä.
Tällä hetkellä eletään hektistä maailmanaikaa,jossa valtiojohdolla täytyy olla kokemusta, näkemystä ja taitoa.
Kykyä vastata vieraalla kiellä ja sujuvasti kaikissa tilanteissa kykymyksiin, haastatteluihin, antaa kommentteja, mielipiteitä ja tilannearvioita viivytyksettä.
Nämä kyvyt ja taidot eivät tosiaankaan kehity jossain SAKn politrukkitehtävissä ja poliittisessa väännössä nurkkakuntaisessa vasemmistolaisdemagogiassa.
Joten ei todellakaan Heinäluomasta pääministeriä.
Itse asiassa minä olen sitä mieltä, että pääministerin nimenomaan ei tarvitse osata valmiiksi juuri mitään. Pääministerinä osaisi ja voisi toimia melkein kuka vain. Miksikö: No, hän johtaa hallituksen kokouksia (peruskokousasioita, ei mitään vaikeaa) ja ottaa kantaa kulloinkin ajankohtaisiin asioihin. Myös protokollassa tai jossakin laissa pääministerin tehtävät on tarkasti määritelty, ei siinä tarvitse varsinaisesti mitään etukäteen osata, vaan tekee mitä pääministerin kuuluu. Minusta nykyinen Vanhanen on turhan yliarvostettu. Kuivakas, reagoi asioihin usein jälkijunassa, ja vasta kun on pakko .Uskon, että Heinäluomasta tulisi oikein kyvykäs pääministeri. Nyt hänen kätensä valtiovarainministerinä ovat osittain sidotut.