Miks jäätietä ei voi tehdä lieksan satamasta suoraan kolille?
Jäätie
Pitkin pielistä
381401
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Kolilla vastassa melekonen vastanen, ei kaikilla ole neliveto.
ei aina tuule vastaan
Mäki on jyrkkä, mutta jos jäätietä ei tehtäisikään ihan suoraan Kolin hotellin pihaan saakka.
joskus sivulta..
Hyvä kysymys.
Matkaa Lieksasta Kolin satamaan tulee noin 23 km, mikä on kolme kertaa matka Vuonislahdesta Merilänrantaan. Jäätien ylläpitokustannukset ovat yksi syy miksi tietä ei tehdä suoraan Lieksasta. Eräs syy voi olla jään heikkous nykyään. Kapea Kinhamonsalmi voisi olla reitin heikko kohta nykyään. Vielä 50-luvulla kuljettiin jäitse myös autoilla Kaupunginniemestä Kolille.
Vuoden 1954 keväällä vajosi Kolilta Lieksaan matkaavien lieksalaisten johtajien auto Lieksanjoen suulla jään läpi, jolloin kolme neljästä matkalaisesta hukkui.
Jääteitä käytettiin viime vuosisadan alkupuoliskolle saakka runsaasti vesistöjen ylityksiin niin Lieksanjoella kuin myös Pielisellä. Talvet olivat vielä tuolloin talvia ja jäät paksut. Kulkuneuvoina olivat enimmäkseen hevosvetoiset reet.
Kauppalasta oli lukuisia jääteitä tai jääpolkuja Lieksanjoen yli Pielisjärven puolelle vielä 60-luvullakin, mutta viime talvina joki on ollut usein keskeltä sula. Jääteiden tarve on vähentynyt autokannan lisäännyttyä eikä matkan oikaisuihin ole enää aihetta.
Onneksi perinne elää..
niinpä..
Joko jäätie on auki?.
On se vielä ihan auki.
Virallinen vesitiehän loppui autolautan poistuttua kuvioista, sitä vielä pitkään muistellaan.
Ja harmittaa kun ei tullut käytettyä sitä ja sitten kaupunki ei myöntänyt lautalle oleskelulupaa.
Olispa kaupungilla ollut yhtähyvä taisteluehnki lautan puolesta mitä on tuon Tiensuun veteraanikeskuksen puolesta.
Märäjälahden entinen emäntäkoulu on myynnissä. Yhden euron siitä voisi maksaa niin kuin Pankakosken koulustakin. Pankakosken kaatopaikka näyttää syntyneen koulun pihaan. Sinne voinee viedä romua ilmaiseksi nykyisten romujen viereen.
Luuletko sinä että tehtaan työläisen palkoilla on varaa käyttää Jätekukon jäteaseman palveluja?
Jos isä on aikoinaan saanut viedä jätteensä lähimetsiin, niin kyllä se oikeus pitää olla perillisilläkin.
Kun aikoinaan Kevätlahden ajoharjoittelurata oli käytössä, ajoin itse usein siitä suoraan Kolille.
Masait oli aamulla käyneet vetää jäätien, on ne reippaita! 😁
Jos kerta hiihtolatukin pistetään kesäksi purukasan alle niin eikö voi jäätietä paloitella ja laittaa pakastimeen?
Se ei käy.
Kyllä se käy jos kysyjällä on pakastimessa tilaa.
No ei, se nyt ei vaan käy.
Kerro meille miksi se ei käy?
Masait taas hoitaa homman!
Huonekasvi-ilmiön ollessa vallalla, ei jäätietä saada Lieksan laivalaiturilta Kolille ennen seuraavaa jääkautta. Meidän on odotettava nyt rauhallisesti muutamia tuhansia vuosia, jonka jälkeen voimme palata asiaan. Asia kannattaa kuitenkin pitää mielessä siihen saakka.
Eikös ne ole suunnitellut sitä hiihtotunnelia järvenpohjaa myöten Lieksasta Vuonislahden kautta Kolille?
Onhan suunniteltu tunnelia Lieksasta Vuonislahden kautta Kolille? Missä vaiheessa lienee suunnittelu?
Masait taas veti jäätien!
No on ne nopeita!
Olen pannut jäätiellä paljaalla 🤓
Ette ymmärrä että Vuonislahti on Pohjois-Karjalan napa, eli ilman sitä emme tulisi toimeen ja siksi kaiken liikenteen Kolille tulisi mennä sieltä kautta myös kesällä. Talvella etenkin muuta kautta ei saa tehdä jäätietä Kolille missään nimessä. Ihmettelen vaan miksei vielä ole pääsymaksun kerääjää Vuonisladen rannassa jäätien alussa?
Onko jäätie jo auki?
Onon
Joko Pielisen yli pääsee autolla?
Kaarisillasta voisi tehdä lautan Lieksa-Koli välille sais kaikki ihailla sitä kapistusta oikein urakalla.
Onko jäätie jo auki? 🤔
Huomenna avataan!
Keväällä alkaa tunnelin teko Lieks-Koli.
Vuonislahtelaiset suuttuu, jos jäätie ei lähde sieltä. Vuonislahti on maailman napa kesät ja talvet.