Kävin tuossa ajamassa diesel Caliberin ja auto oli muuten ok, mutta pieni tavaratila ei iskenyt. Hintaakin on hinattu ylöspäin, joten päädyin samalla moottorilla olevaan Octavia Combiin ja hintaa oli vain 400 euroa enemmän. Tavaratilaakin riittää.
Dodge on laittanut dieselille kovan hinnan, 2,4 bensakoneenkin saa 27990, mutta kun ajokilometrit on 40 tkm/vuosi, niin ei bensa houkuttele.
2,0 diesel hinnasta
10
1638
Vastaukset
- vs. Dodge
omahan on päätöksesi. Vapaassa maassahan jokainen saa tehdä omat virheensä.
- fobia
Paljon pienempi virhe ostaa octavia merkkinen jääkaappi, kun joku jenkkikyhäelmä.
- ostaa nyt!
fobia kirjoitti:
Paljon pienempi virhe ostaa octavia merkkinen jääkaappi, kun joku jenkkikyhäelmä.
Etkö lue lehtiä tai seuraa mediaa??
Skoda tai Dodge, ihan OK molemmat. Mutta mikset odota, miten odotetun uuden autoveron käy? - huuvustaat plaadet
ostaa nyt! kirjoitti:
Etkö lue lehtiä tai seuraa mediaa??
Skoda tai Dodge, ihan OK molemmat. Mutta mikset odota, miten odotetun uuden autoveron käy?kuule, autovero on ollut muutospaineessa viimeiset 25 vuotta...
- mnhh
ostaa nyt! kirjoitti:
Etkö lue lehtiä tai seuraa mediaa??
Skoda tai Dodge, ihan OK molemmat. Mutta mikset odota, miten odotetun uuden autoveron käy?Ei jouda odottamaan autoveropäätöstä. Vaimo sai juuri kaksoset ja on koirakin, ei ne mahdu 2 oviseen Golfiin.
Enkä usko, että autoveroasiassa kovin pian mitään tapahtuu. Olihan puhetta, että se menisi 2009 asti, tiedä häntä. Tuo Ocu voi olla sitten uutena jonkun 2000-3000 euroa halvempi, ei niitä autoja sittenkään saa ilmaiseksi. Sitä paitsi ei tarvinut ottaa lainaa, tarvittava raha oli tilillä. Tosin moottoripyörä polttelisi niin pirusti... - A.S.
mnhh kirjoitti:
Ei jouda odottamaan autoveropäätöstä. Vaimo sai juuri kaksoset ja on koirakin, ei ne mahdu 2 oviseen Golfiin.
Enkä usko, että autoveroasiassa kovin pian mitään tapahtuu. Olihan puhetta, että se menisi 2009 asti, tiedä häntä. Tuo Ocu voi olla sitten uutena jonkun 2000-3000 euroa halvempi, ei niitä autoja sittenkään saa ilmaiseksi. Sitä paitsi ei tarvinut ottaa lainaa, tarvittava raha oli tilillä. Tosin moottoripyörä polttelisi niin pirusti...Ei toi nyt ihan oikea malli ole kaksosten ja koiran kuljettamiseen. Tarvitsisit ihan oikean tilaauton kuten Zafira, mazda 5 tai Corolla versa. Myönnän että Dodgessa on enemmän maskuliinista vetoa mutta kun tohon caliberiin ei oikein mahdu edes tavallisia lastenvaunuja niin miten sitten edes kaksostenvaunut.
Vielä lisäys, Golfissa on kylläkin isompi tavarasäiliö. - moparisti
A.S. kirjoitti:
Ei toi nyt ihan oikea malli ole kaksosten ja koiran kuljettamiseen. Tarvitsisit ihan oikean tilaauton kuten Zafira, mazda 5 tai Corolla versa. Myönnän että Dodgessa on enemmän maskuliinista vetoa mutta kun tohon caliberiin ei oikein mahdu edes tavallisia lastenvaunuja niin miten sitten edes kaksostenvaunut.
Vielä lisäys, Golfissa on kylläkin isompi tavarasäiliö.Ei siihen nelihenkisen perheen ja lemmikin kuljettamiseen tarvita "jopa" seitsemän hengen tilaihmettä! Tietysti jokainen arvioi hankintansa omien tarpeidensa mukaan. Itse vaihdoin 03 Primeran Caliberiin ja rittävän hyvin mahdutaan kolmestaan plus koira. Takapenkkiläisillä on ihan Primua vastaavat tilat.
Volkkari jäi muuten ostamatta kun liikkeessä ei saanut myyjiltä palvelua! - mnhh
moparisti kirjoitti:
Ei siihen nelihenkisen perheen ja lemmikin kuljettamiseen tarvita "jopa" seitsemän hengen tilaihmettä! Tietysti jokainen arvioi hankintansa omien tarpeidensa mukaan. Itse vaihdoin 03 Primeran Caliberiin ja rittävän hyvin mahdutaan kolmestaan plus koira. Takapenkkiläisillä on ihan Primua vastaavat tilat.
Volkkari jäi muuten ostamatta kun liikkeessä ei saanut myyjiltä palvelua!Koira on Jack Russeli. Se nyt menee vaikka taskussa. En vaan pidä perinteisistä tila-autoista. Farmarit ja katumaasturit on enemmän makuun.
- Oku
valinta. Kyllä Skoda hakkaa 6 - 0 Amerikkalaiset kulkuneuvot. Caliber jäi tässä vähän aika sitten viimeiseksi TM:n vertailussa. Yleensä en tuijota juurikaan autolehtien vertailuja, mutta tässä tapauksessa on helppo uskoa lopputulos.
Jos joku rupeaa itkemään, että skodsti taas panee omiaan, niin voin kertoa, että itselläni on Japanilainen.- mnhh
Golf oli helppo laittaa saman konsernin merkkiin vaihdossa. En jaksanut odottaa uutta Golf farkkua. Se esitellään maaliskuussa ja myyntiin joskus loppuvuonna. Dodge on varmaan ihan ok, mutta olen tottunut longlifeen ja Golfissa ei ollut mitään vikaa 3 vuoden aikana. Ei kerkeä 15000 km välein juoksemaan huolloissa. Tänä vuonna voi tulla 50 tkm mittariin. Toki jos luotettavuutta hakee, niin kai sitten Avensis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1362332Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n662251Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi581923EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt711618- 971465
Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan971461Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1161339Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311210Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191171- 791093