Koron laskenta?

koroton

On päässyt jo matikka näköjään unohtumaan ihan kokonaan, kun en meinaa millään saada oikeeta tulosta aikaiseksi.

Miten lasketaan tilin saldo korkoineen viiden vuoden päästä, jos laittaa pankkitilille esim 1000e ja sen korko on 2.5% ja se on siellä 5-vuotta?

3

1574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin voit laskea:

      x*(1 i)^n jossa

      x=talletus
      i=korko
      n=vuosien määrä

      jos pidät 1000 tilillä ja sen korko on 2,5% ja se on siellä 5 vuotta, niin se lasketaan

      1000*(1 0,025)^5

      mutta ota huomioon että tässä kaavassa ei huomioida lähdeveroa joka on tällä hetkellä 28 %

      kaava joka huomioi veron on esim tällainen, mutta vain yden vuoden tarkastelujaksolta

      (x*(1 i)-x)*(1-T) jossa

      x=talletus
      i=korko
      T=verokanta

    • Viiden vuoden tilikorko lasketaan suunnilleen näin:

      1) Laske korko talletuspäivästä seuraavaan koronmaksupäivään = talletus * korkoprosentti * päivien lukumäärä/360. Seuraava koronmaksupäivä voi olla tilistä riippuen esim. 31.12., mutta yhtä hyvin jokin muukin päivä, vaikkapa 5.12. Se selviää vain tiliehdoista.

      2) Vähennä ensimmäisen korkokauden korosta 28% lähdevero ja lisää loput eli 72% korosta talletukseen.

      3) Laske toisen korkokauden korko = talletus (lisättynä 1. vuoden korolla) * korkoprosentti.

      4) Vähennä toisen korkokauden korosta 28% lähdevero ja lisää loput eli 72% korosta talletukseen.

      Toista vaiheita 3) ja 4) kaikkiin jäljellä oleviin täysiin vuosiin. Viimeisen korkokauden korko on taas = talletus (lisättynä nettokoroilla)* korkoprosentti * päivien lukumäärä/360, missä päivien lukumäärä lasketaan viimeisen korkokauden alusta talletuksen erääntymiseen saakka.

      Huom! Jos tilin korko maksetaankin toiselle tilille, sitä ei lisätä talletukseen. Jakajassa voi olla 360 tai 365. Se selviää tiliehdoista, samoin kuin päivien lukumäärän laskutapa. Ne eivät vaikuta täysiltä vuosilta maksettavaan korkoon, joka on tasan ilmoitetun korkoprosentin suuruinen.

      • joonas22

        Kiitoksia vastauksista.

        Löytyiskö noita laskureina netistä tai excel-taulukkona, ettei tarvitsisi käsin laskea?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      79
      3867
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      69
      3677
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      40
      2203
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      52
      2169
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      58
      2054
    6. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      51
      1746
    7. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      27
      1429
    8. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      115
      1173
    9. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      105
      1109
    10. Missä yleensä törmäät kaivattuusi??

      Tai näet hänet!!
      Ikävä
      60
      1089
    Aihe