MUSIIKKIOPISTOLLE

Musiikkiopiston toiminta on vilkasta ja vireää täällä Haapavedelläkin mutta tilat ovat ahtaat ja epäkäytännölliset. Joku ehdotti keilahallin rakentamista mutta kyllä musiikkitoiminnan edistämiseksi tarttis tehdä jotain, rakennetaan ennemminkin uusi musiikkiopisto jossa on tilaa konserttienkin pitämiseen!
251026
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

KONSERTTISALI.

Äänestä

Kuin joku keila/gurling halli.

Sitäpaitsi meillä Haapavedellä on valtakunnallisestikkin tunnettua musiikillista osaamista, niin jälki, kuin nykypolvessakin.

KANNATAN KANNATAN KANNATAN

Äänestä
  • samaan kallioluolaan.

    Äänestä

  • Tonttejakin luulis Haapavedeltä löytyvän. Uskoisin lisäksi, että aktiivisia musiikin harrastajia löytyy täältä enemmän, kuin keilaajia, tai kurlaajia.

    Äänestä

  • Mistä Haapavesi tunnetaan.
    Ei musiikkia mainittu ollenkaan.

    Äänestä

  • oli juttua kirjoitti:

    Mistä Haapavesi tunnetaan.
    Ei musiikkia mainittu ollenkaan.

    Haapavettä ei tunneta ollenkaan!

    Äänestä

  • siitä että kirjoitti:

    Haapavettä ei tunneta ollenkaan!

    että jopa neljäkymmentätuhatta ihmistä vois muuttaa haapaveelle asumaan, tulijoita ois.

    Äänestä

on jo liikuntahalli ja jäähalli ennestään mutta taitavalle ja lahjakkaalle musiikkitoiminnalle ei ole annettu sille kuuluvaa arvoa!Musiikin harrastajat pyörivät toisten nurkissa.

Äänestä
  • Tyhyjä kirkko puhallelkaa siellä pilleihinnä
    olis talon puolesta urut ja kaikki kotkotukset
    Kyllä kurlinki halli on nyt etusijalla

    Äänestä

  • mättäällä, mikseivät puhalla kotonaan? Eikö isän ja äiteen korvat kestä?

    Äänestä

  • on joka kirjoitti:

    mättäällä, mikseivät puhalla kotonaan? Eikö isän ja äiteen korvat kestä?

    että se soittaja on äiti tai isä!

    Äänestä

  • on joka kirjoitti:

    mättäällä, mikseivät puhalla kotonaan? Eikö isän ja äiteen korvat kestä?

    musiikkiopiston konsertissa niin huomaisit että nämähän osaavat tosiaan soittaa!Opetus on Haapavedellä korkeatasoista!

    Äänestä

Jos oppilaat ja opetustoiminta vähenevät Haapavesi-opistolla, eikös opiston tiloja voitaisi silloin hyödyntää enemmän musiikin opetuksessa? Modernia konserttisalia sen tiloista ei kuitenkaan löytyne.

Äänestä
  • itsekkin AMK:lta vapautuvat tilat.

    Äänestä

  • jj.vaha-tuisku kirjoitti:

    itsekkin AMK:lta vapautuvat tilat.

    AMK:lta tila.

    Äänestä

  • on tämä kirjoitti:

    AMK:lta tila.

    sitten että nämä HUMAKIN tilat.

    Äänestä

vinguttajia on tuettu tarpeeksi nyt on aikuisten vuoro saada jotain, katsokaas mehän kaiken maksamme.

Äänestä
  • 20 vuotta , siinä on konserttitaloa tarpeeksi.

    Äänestä

  • että myös aikuiset soittavat, laulavat ja harrastavat muutenkin taidetta. Myös täällä meillä.

    Äänestä

riittävästi, aina vainko soittajille soppaa ?

Äänestä

Tämä on foorumi, joka ei ole tarkoitettu asiakeskusteluille.

Kaikenmaailman örveltäjät ja "maksumiehet" jotka eivät ymmärrä loppujen lopuksi minkään päälle mitään, puuttuvat heti keskusteluun, jos joku yrittääkin esittää jotain järkevää.

Äänestä
  • hyväkin "heppu". Rakentaja-10 on jopa luvannut viedä asioita eteenpäin kuntaan, jos idea on hyvä. Kiitos hänelle. Ei kannata lannistua/lannistaa - joskus "kova yritys" voi tuottaa tuloksen.

    Äänestä

  • desavuu kirjoitti:

    hyväkin "heppu". Rakentaja-10 on jopa luvannut viedä asioita eteenpäin kuntaan, jos idea on hyvä. Kiitos hänelle. Ei kannata lannistua/lannistaa - joskus "kova yritys" voi tuottaa tuloksen.

    kuivunu, jos jonkin nimimerkin lupauksiin uskoo.

    Äänestä

  • desavuu kirjoitti:

    hyväkin "heppu". Rakentaja-10 on jopa luvannut viedä asioita eteenpäin kuntaan, jos idea on hyvä. Kiitos hänelle. Ei kannata lannistua/lannistaa - joskus "kova yritys" voi tuottaa tuloksen.

    Vastaan kirjoituksistani ja lupauksistani. Vien tammikuun päätyttyä tulosteet kaikista asiallisista esityksistä sekä kaupungin että yrittäjien johdolle ja käsittelemme ne yhdessä. Alkuperäisen idean ei tarvitse olla valmis, mutta se saattaa olla jalostettavissa toteutukseen.
    ** Kaikesta huolimatta otetaan loppukiri ideoitten keksimisessä. Niitä voi lähettää minulle myös sähköpostilla, osoitteeseen [email protected]

    Haapavesi on hyvä paikkakunta. Tehdään siitä yhdessä vielä parempi sekä henkisesti että aineellisesti..
    Esittäisinkin, että politiikotkin lopettaisivat politikoinnin ja ryhtyisivät toimimaan yhtenä Haapavesi-puolueena (ainakin vaalien välillä).

    Äänestä

oppilaitos, josta kunnat ostavat oppilapaikkoja. Opisto itse vuokraa tai hankkii tilat. Kaupunki voi luonnollisesti auttaa tilojen löytymiseksi. Rahat ovat siis eri puljusta kuin keilahalli. Kuka tahansa voi rakentaa keilahallin ja perustaa siihen yrityksen. Musiikkiopisto voi rakentaa millaiset tilat haluaa. Näitä asioita ei voi rinnastaa keskenään. Ellei nyt joku tosissaan esitä, että kaupunki rakentaa nämä kaikki meidän verorahoillamme... Toivottavasti ei.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


TILAA! kirjoitti:

Musiikkiopiston toiminta on vilkasta ja vireää täällä Haapavedelläkin mutta tilat ovat ahtaat ja epäkäytännölliset. Joku ehdotti keilahallin rakentamista mutta kyllä musiikkitoiminnan edistämiseksi tarttis tehdä jotain, rakennetaan ennemminkin uusi musiikkiopisto jossa on tilaa konserttienkin pitämiseen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu