Simputusta Suomen armeijassa

huolestunut_äiti

18

5585

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sulta...

      Mutta vastataan ny kuitenkin. Häpeä sille äidille, joka noin luuserin pojan on kasvattanut.

      • vm02

        Armeijan käyminen / siellä päteminen ei ole mikään todiste miehekkyydestä tai paremmuudesta. Jokaisesta EI saa sotilasta.


      • reservilääänen
        vm02 kirjoitti:

        Armeijan käyminen / siellä päteminen ei ole mikään todiste miehekkyydestä tai paremmuudesta. Jokaisesta EI saa sotilasta.

        No, videossahan ei mitään uutta ole. Tuollaista mölinäähän se on. Kiva päästä "kouluttamaan" pari natsaa olkapäällä ja ikää nupissä huimat 20v.
        Joten antaa jo olla.


      • IKL-71
        reservilääänen kirjoitti:

        No, videossahan ei mitään uutta ole. Tuollaista mölinäähän se on. Kiva päästä "kouluttamaan" pari natsaa olkapäällä ja ikää nupissä huimat 20v.
        Joten antaa jo olla.

        Vätyksiä ja pullansyöjäpoikia.. Eli kansamme vapaus jonka Vetaraanit loivat on valunut hukkaan!


      • tämä LAVASTETTU
        IKL-71 kirjoitti:

        Vätyksiä ja pullansyöjäpoikia.. Eli kansamme vapaus jonka Vetaraanit loivat on valunut hukkaan!

        pätkä on jo pitkään pyörinyt netissä, mutta aina vaan joku idiootti menee lankaan, kuten sinäkin. Aivokapasiteettisi on tainut eläkkeellä valua hukkaan.


      • ?????
        IKL-71 kirjoitti:

        Vätyksiä ja pullansyöjäpoikia.. Eli kansamme vapaus jonka Vetaraanit loivat on valunut hukkaan!

        "Vätyksiä ja pullansyöjäpoikia.. Eli kansamme vapaus jonka Vetaraanit loivat on valunut hukkaan!"

        Armeija ja asevelvollisuus on vapaus??? Missä höyryissä oikein elät?


    • kumminkin

      Suomessa om nykyään aika helvetisti avuttomia ihmisiä jotka eivät armeijassa pärjää. Voisi tuollaiset laittaa vaikka kirjuriksi(jos he kirjoittaa osaavat) taistelukentällä he ovat vain muiden tiellä.

      • mistäs...

        meinasit nykyään semmottisen löytää läheltä Suomea?


      • just joo
        mistäs... kirjoitti:

        meinasit nykyään semmottisen löytää läheltä Suomea?

        niin meinasit että ei tarvi kouluttaa miehiä taistelukentälle ku ei niitä taistelukenttiä oo? mitäs sitte kun jos ehkä syttyy sota? ajattele ennen kuin rupeat jotain idioottimaista selittää...
        perus epäisnämaallinen :/


    • alkuperän

      Iltasanomissa juttu että PV selvittää tämän videon alkuperän ja katsoo onko "esimiesasemaa väärinkäytetty" tms.
      Heh heh!
      Kyllä PV tietää oikeasti meiningin, mutta mediaseksikkyyden takia ne joutuvat puuttumaan tuollaiseen. Varmasti vituttaa esittää olevansa aidosti kiinnostunut vaikka mieli tekisi juoksuttaa noista sinkomiehistä paskat pihalle.
      Ja naurettavaa on se, että varmasti suurin osa intin käyneistä tietää että tuollainen "taustapsyykkaus" ja vittumainen käskytys on arkipäivää, tai ainakin oli vielä joku vuosi sitten.
      Mutta PV haluaa edelleen syöttää suurelle yleisölle kuvaa että se on "rento" ja ottaa "huomioon" yksilölliset tarpeet.
      Just joo.
      Vielä videoon liittyen; moni jätkä sai vittumaisempaa "ohjausta" koulutustilanteissa, ei pelkästään varusmiesjohtajien, vaan ennenkaikkea luonnehäiriöisten kouluttajien taholta. Vitutti, mutta paska kestää aikansa ja tuskin kukaan siitä traumatisoitui. Vaikka kouluttajat sen mielellään olisivat nähneet.

      • mielestäni tuossa ei ole mitään pahaa... kepillä naputtelu ja huuto ei pitäisi mitään traumoja jättää. Itseni päälle potkittiin hiekkaa kun olin poterossa, tämä siis simuloi vihollisen ampumia kranaatteja jotka osuivat lähelle. Mielestäni tuo oli vain hauskaa, sillä se toi vähän pientä jännitystä ja kiireen tuntua siihen tilanteeseen, kun ei voinut vaan laiskasti huutaa "laukaus" sieltä jostain kuopan pohjalta, vaan piti oikeasti yrittää kun kouluttajatkin olivat täysillä tilanteessa mukana.
        jos ei tuota koulutustapaa tajua, on sitten väärässä paikassa. Eivät kaikki sovi armeijaan, mutta sitä varten on siviilipalvelus. Menkää sivariin jos ette pientä huutoa kestä.


    • puolesta

      Tämä alokashan vaaranti oman ja muiden palvelus turvallisuuden, osoittelemalla singolla muualle kuin maalialueelle. Vaikka kyseessä oli harjoitus sinko ei aseella ikinä saa osoittaa muita ihmisiä kohti.

      Oma kouluttajani sanoi "jos näen kenenkään osoittavan aseella toista kohti lyön häneltä tajun kankaalle. Kyseessä ei ole palvelusrikos vaan välttämätön toimenpide muiden hengen säilymiseksi". Tämä siis 2000-luvulla ja sitä vastaan ei kellään varusmiehistä ollut sanottavaa.

      • vaan jatkuu

        Jep, paska meininki jatkuu armeijassa. Kusipää alikessu valtansa huipulla ärjyy ja mesoo kun luulee että pari natsaa antaa oikeuden päästää luonnevikaisuus valloilleen. Muistan tuollaisen varusmiesjohtaja-tyypin, sopimaton johtajaksi. Ei mitään kontaktia miehiin, ainoastaan vallan suoma oikeus olla kusipää. En usko että videolla huutanut jätkä oli oikeasti tuohtunut huonosti menevästä koulutuksesta, esitti vain että sai sen varjolla hiillostaa ja vittuilla ryömivälle jäbälle.
        Jos Suomen armeija olisi samanlainen kuin Venäjän vastaava, tuolla miehellä tulisi lopullisesti synkät piirteet esille. Uskon että pelkkä kepillä saappaisiin naputtelu ei olisi riittänyt. Tyypillinen sadistisuuteen ja pennalismiin taipuva kusipää.
        Onneksi kaikki eivät sitä ole.


      • ...hyvinki niin

        olenpa nänhy sellaisiaki kouluttajia jotka vaarantaa saatana koko varusmiesporukan turvallisuuden.Ja sellaiset turpaanvetokoulutusmetodit kuuluu hamaan menneisyyteen.Olen vetäny muutamaa kapiaista turpiin baarissa ja olen huomannu ettei ne usko edes omiin koulutusmetodeihinsa...?


    • intin käynyt

      Oudointa filmissä oli se, että kouluttaja huuti kolme kertaa SEIS, kukaan ei vastannut ennen kouluttajan erillistä käskyä.

      Mikäköhän latvakakkosten komppania toi on?

      • kyseessä luultavasti vain yksittäinen taistelijapari jolla ei homma ole ihan hallussa. kaikki eivät vain sovi armeijaan... itsekin intissä muutaman tällaisen tapauksen kohtasin.


    • "Ylpeä reserviläinen...

      Luulen, että jos sinulla olisi vaihtoehtona elää ent. neuvostoliiton, nykyisen venäjän yhteiskunnassa, tai nykyisessä Suomessa. Haluaisit poikasi elävän nykyisessä suomalaisessa yhteiskunnassa. Vähintä mitä poikasi voivat tehdä nykyisten elinolojensa eteen ja ettei heidän pidä käydä yli 2 vuoden pakollista oikeata armeijaa, on käydä Suomen varusmiespalvelus. Mikä tätänykyään vastaa poikien leirikoulua. Jos senkään vertaa ei ole isänmaalisuutta ja kiitollisuuden tunneta veteraanajamme kohtaan, ei teillä ole oikeutta nauttia Suomalaisesta itsenäisyydestä. Voisitte etsiä uuden asuinpaikan esimerkiksi Luxemburgista, tai Sveitsistä, mitkä ovat tunnettuja teidänlaisista ylitsekäveltävistä ihmisistä.

    • no voi ei!

      siis minusta on hyvä että alikessu huuta ja komentaa silloin, kun pitää. jos nyt oikea sota syttyisi niin tuskin vihollinen jää odottelemaan sitä että suomalainen saa kömmittyä asemiin, ei se auta huuta viholliselle että: "ei jaksa ku väsyttää niin kauheesti".
      ja sitten tuo miten se tähtää tuolla kertasingolla, niin herätti kauhistusta. tähtää maahan ja vielä laukaisee, olisi voinut oikeasti käydä aika huonosti jos tuoleen menee ampumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      70
      1113
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      64
      882
    3. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      866
    4. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      190
      861
    5. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      53
      858
    6. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      735
    7. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      712
    8. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      706
    9. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      700
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      34
      663
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      54
      579
    12. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      578
    13. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      558
    14. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      169
      474
    15. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      474
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      468
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      427
    18. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      403
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      394
    20. J-mies!

      Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin
      Ikävä
      32
      382
    Aihe