Osaako joku neuvoa mitä toimenpiteitä vaatii Yamaha 80HP vm 87 tuoreöljyvoitelun sokeoimista. Pistetäänkö vain syötöletku poikki vai täytyykö esim öljypumppu ja -suodatin poistaa? Ja käykö kone 2-tahtiseoksella. Kokemuksia?
Yamaha 80HP tuoreöljyvoitelu sokeaksi
jbackas
4720
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
vesijetistä poistetaan öljypumppu useasti jopa uutena ja sekoitetaan öljy bensan joukkoon käsin.
minimoidaan tai oikeastaan poistetaan mahdollisuus, että kone ei saisi voiteluöljyä.
pumpun tilalle tehdään laippa joka tukkii öljypumpun jättämän reiän. sitten voidaan poistaa oljysäiliö myös. jetissä olen käyttänyt 2-3prosenttista seosta ja hyvin on toiminut. välillä savuttaa, mutta parempi niin, kuin toisin päin.
näin jeteissä!!
Tarkista ennen pumpun ohitusta, että pumpulta ei mene omaa öljyletkua suoraan kampiakselin runkolaakereille. Jos menee niin sitten ohittaminen ei oo pitemmän päälle järkevää kun voitelu ei ole enää niin tehokasta.
Sellainen tuoreöljyvoitelusysteemi, jossa öljy "ruiskutetaan" bensan sekaan ennen kaasareita, onnistuu ohitusleikkaus helposti ja turvallisesti.Esim. mercureissa ja useimmissa yamahoissakin mixataan öljy bensaan ennen kaasareita.
Osaisko kukaan neuvoa kun yamaha 40 - 1987 heo ei ota tarpeeksi kierroksia vaihde päällä.Siitä on tuore oljy systeemit poistettu ja letkut tukittu. kaasarit putsattu pensapumppu ja ja stefat vaihdettu. vaihde vapaalla ottaa hyvin jenkaa. kiitos neuvosta.
Vaihde vapaalla ottaa kaikki koneet hyvin jenkaa, ei ole vastusta....
Toimiko kone ennen mainitsemiasi remmpoja? Jos toimi niin etsi syytä niistä. Ellei niin vika voi olla polttoaine, sytytys tai mekaanisella puolella. Eli melkein missä vain.
Mittaa puristukset, katso sytytyksen ennakko (esim sytkäboksin potikka rikki) jne kunnes vika löytyy.