Koff selätti Karhun olutkilpailussa

drunken slob

Koff selätti Karhun olutkilpailussa

2000-luvun mahtimerkki Karhu on kohdannut voittajansa keskiolutrintamalla. Perinteikäs Koff rymisteli Karhun ohi pitkälti kesätarjousten voimalla ja nousi viime vuoden ostetuimmaksi keskiolueksi litroilla mitattuna.

Arvolla mitattuna Karhu on edelleen Koffia suurempi rahantuoja panimoyhtiö Sinebrychoffille. Vähemmistä litroista on saatu enemmän rahaa.

Edellisen kerran Koff oli piikkipaikalla vuodet 1969-73, siis yli 30 vuotta sitten. Karhu taas hallitsi 2002-2005. Sitä ennen suosituimpia olivat Lapin Kulta ja Karjala.

Lappalainen tipahti nyt yhden sijan edellisvuodesta myyntiviitoseksi. Karjala vajosi niinikään sijan. Olvi nousi neljänneksi, mutta kärkikolmikkoon on matkaa.

Viisi suurinta merkkiä hallitsee 90 prosenttia olutmyynnistä. Niiden takana sinnittelevät Sandels, Carlsberg ja Foster´s. Pienistä suurimman kenguruloikan teki australialaismerkki Foster´s. Silti sen osuus on alle prosentin.

Halpamerkki Royal Dutch on noussut täpärästi kymmenenneksi. Tutut Urho ja Nikolai ovat saaneet antaa tilaa uusille tulokkaille top 10:ssä.

Alkon myymissä vahvoissa oluissa kolme suosituinta säilytti entiset paikkansa Karhun johdolla. Uutena merkkinä kärkipäähän kipusi Olvin tuplapukki. Oluiden kokonaismyynnin ennakoidaan nousseen hitusen 2006. Jokainen täysikäinen joi olutta viime vuonna reilut sata litraa.

5

1037

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TeroTee

      Laitilan Wirvoitusjuomatehtaan Kukko Pils on ihan ehdoton ja sitten on Plevnan Stout

    • ykköspaikan

      Niin millähän avuilla koffi sen ykköspaikan sai....hinnalla...
      Koff3 hinta on tippunut 30% viimeisen vuoden aikana ollen markkinoiden halvin olut...kansa ostaa mikä halvin on....
      Pointti on se että myydyimmät oluet eivät kumminkaan välttämättä ole parhaipia maultaan...

    • hyvää olutta

      Royal Dutch on kyllä hyvää ns. peruslageria ja
      aika halpaa, ostin viimeksi hintaan 16,90 24-laatikon, ainakin Cassat myy tätä merkkiä.

      • mielipiteensä kaikilla

        minun mielestäni se, että jokin olut on ulkolainen, ei tee siitä sen takia parempaa. mielestäni oluen tulee myös maistua paremmalta.


    • Anonyymi

      Kai dorkat sitä enemmän ostaa, kun lava koffia maksaa 22.08e ja karhua 27,84.

      Makutestissä ei muuten enää selätä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      250
      4526
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      125
      2965
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2732
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      17
      1437
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      52
      1295
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1067
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1055
    Aihe