Jos tilanne olis toisinpäin, eli Lukko konttaisi ja Ässät porskuttaisi? (kuten viime kaudella..)
Ja peli olisi ollut Isomäessä ja Ässät olisi vienyt pelin ja Ässien pelaajat olisivat vetäneet vastaavat paidat päälleen..?
Olin itse katsomassa peliä Raumalla ja otin paitatempauksen Lukon pelaajien osoituksena sitoumisestaan Lukkoon ja kiitoksena faneille, en pilkkana Porilaisille.
Ja peli olisi ollut Isomäessä ja Ässät olisi vienyt pelin ja Ässien pelaajat olisivat vetäneet vastaavat paidat päälleen..?
Olin itse katsomassa peliä Raumalla ja otin paitatempauksen Lukon pelaajien osoituksena sitoumisestaan Lukkoon ja kiitoksena faneille, en pilkkana Porilaisille.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kuin ilkeilyä ja provosointia, no Raumalaisilta sitä voi odottaa mitä hyvänsä. Porissa pelaajat ja yleisö on sentään fiksuja, toisin kuin Raumalaiset. En ole kovin kunnioittanut Raumalaisia tähänkään saakka ja tästä eteenpäin vielä vähemmän. Eipä taida Porista löytyä moiselle ilkeilylle yhtään ymmärtäjää, eikä Jääkiekkoliittokaan ole moisen faneihin kohdistuvan ilkeilyn ymmärtäjä. Toivottavasti Lukko saa pelikieltoja tai ainakin sakot moisesta tempauksesta.
Tuossa kysyttiin mielestäni, miten Porilaiset olisivat suhtautuneet, jos tilanne olisi toisinpäin...
Veikkaan, että samalla tavalla kuin Raumalaiset nyt... x)
Porislaiset jääkiekkoilijat samoin kuin yleisökin ovat sen verran fiksua porukkssa ettei tuollainen provosointi tulisi kyseesee. Taitaa olla ymmärryksessä vikaa. Viime keväänähän se nähtiin.
Sä vaan selität, että ei meillä Porissa...
Kyseessähän on täysin hypoteettinen kysymys!
Ja Porissahan niitä fiksuja fanejahan on, ku jo suunnitellaan turpaanmättö-talkoita seuraavaan peliin... Sehän se vasta fiksua käytöstä onkin..
koska ei mene tajuntaan se että Ässä pelaajat eivät halveksi toisen joukkueen faneja niinkuin Raumalla on näköjään tapana tehdä. Viime kaudella olisi siihen ollut mahdollisuudet koska Lukko ei saanut koko kaudella pisteen pistettä Ässiltä.
Enkä usko että he alentuvat sellaiseen tästä eteenpäinkään kun taas koittaa aika että menee hyvin Porissakin. Turha heittää väliin mitään kommenttia. Raumalaiset vaan selittelevät ääliömäistä tapaansa loukata toisia ihmisiä. On tullut selväksi mitä väkeä siellä on pelaajia myöten.
Mutta pistäkää se peräreikäpoju kuriin niin keskustelut muuttuvat asiallisemmiksi.
jos lukon tsekkipelaajat ilmoittavat pitävänsä omasta joukkueestaan RAUMAN LUKOSTA, eivätkä vierailija joukkueesta ässistä.
JOS tost vetää herneen nenääns niinku porilaaset teki,,,
tarvii sillo ol jotai häikkää korvien välis !
tulee vaan ne pahoinpitelyt porin jääladossa mieleen, ku ässät muutama vuos sit lukolle hävis,sai pikkutyttö joka oli pelii kattoos vammoja PORILAISKATSOJAN riehuessa katsomossa,,, ET FIKSUU JUU !!!
ja ajattele asiaa uudelleen, jos olet todellakin jääkiekon ystävä, huomaat ylilyöntisi itsekin ja olleesi asian suhteen ajattelematon ja samalla nostat todellisten ässä-fanien arvostusta muiden silmissä. Ässä-kannattajathan eivät ole olleet kovin hyvässä huudossa viime aikoina !