Aliurakointi

tmi

Työskentelen päätoimisesti suurehkossa teollisuusyrityksessä, olen ajatellut perustaa toiminimen sivuansioita varten.

Ymmärtääkseni en kuitenkaan voi tehdä aliurakointia päätoimen työnantajalleni ainakaan suoraan, mutta kieltääkö joku laki myymästä palveluita yritykselle joka on päätoimentyönantajani aliurakoitsija? Vai pitääkö olla työsuhteessa sivutyöprosentilla?

Jos olen ennakkoperintärekisterissä, minkälaisella prosentilla joudun maksamaan veroja toiminimellä ansaituista tuloista, meneekö sivutyötulon mukaan?

1

1783

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Undefined

      "Ymmärtääkseni en kuitenkaan voi tehdä aliurakointia päätoimen työnantajalleni ainakaan suoraan, mutta kieltääkö joku laki myymästä palveluita yritykselle joka on päätoimentyönantajani aliurakoitsija?"

      Merkittävin pointti on se, että sellaista työtä jossa täyttyy työsuhteen tunnusmerkit, ei voi tehdä yrittäjänä. Verottaja katsoo sen veronkierroksi.

      Työsuhde tarkoittaa yleensä työn tekemistä työnantajan valvonnassa, työntekijän tiloissa, työntekijän laitteilla, jne. Yrittäjältä taas tilataan pelkästään joku tietty työn lopputulos, eikä asiakkaalla ole (ainakaan yhtä laajaa) oikeutta valvoa työn suorittamista siinä missä työnantajalla on.

      Verottajan sivuilta löytyy tarkemmat tunnusmerkit ja lopulta verottajan kanta ratkaisee aina, eli kannattaa verotoimistosta kysyä tarkemmin etukäteen.

      "Jos olen ennakkoperintärekisterissä, minkälaisella prosentilla joudun maksamaan veroja toiminimellä ansaituista tuloista, meneekö sivutyötulon mukaan?"

      Lyhyesti: Päätoimen palkkatulot ja yrityksen tulot lasketaan yhteen ja verot maksetaan siitä yhteissummasta. Veroprosentti riippuu mm. paikkakunnasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      939
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe