Kertokaapa kokeneemmat, etsin vm. 02-03 autoa monivuotiseen käyttöön, tärkein tekijä valinnassa on viattomuus/toimintavarmuus.
Onko kokemuksia Xsarasta, onko mielestänne toimintavarma auto?
Onko kokemuksia Xsarasta, onko mielestänne toimintavarma auto?
Vastaukset 8
Vanhimmat
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Mazdan ja Toyotan laatu pitää/HL20060218SI1AL0315n
Siellä on kaiken maailman tilastot asiasta.
Jos etsit toimintavarmuutta hanki joku muu.
pysy lujana ,tojoillaan!!
On kahden auton verran. Ainoa vika tuli jäähdyttimen flekteihin jotka takuuna korjattiin. Auto on hyvä ajaa, ei ruostu. Hintaansa nähden huomattavasti parempi kuin vaikkapa japsit joista on myös kokemusta.
Lehtien vikapalstat ym. on syytä unohtaa kun puhutaan ranskalaisista autoista. Saksalaiset vihaavat ranskalaista autoteollisuutta joten kaikki sieltä tulleet "tilastot" ovat vailla todellisuutta, niitä voi katsella samalla silmällä kun viikon horoskooppia. Monella tuttavallani on ranskis eivätkä koe niitä yhtään huonommiksi kuin muitakaan.
Viime maaliskuussa tuli ostettua perheeseen kakkosautoksi 58 000 km ajettu 2003-mallinen Xsara Hdi. Auto oli oikein siisti päältä ja sisältä ja hintaakin oli vain 14 000 euroa. Sillä rahalla sai sitten kaksilitraisen (110 hv) nykyaikaisen dieselmoottorin ja kompaktin auton kelvollisilla ajo-ominaisuuksilla. Varustepuolelta voisi mainita mm. muuttuvatehosteinen ohjaus; kauko-ohjattu keskuslukitus; automaatti-ilmastointi; vakionopeussäädin; ajovakauden hallinta; 4 turvatyynyä; radio, jossa 6 kaiutinta säätimet viiksessä ajonopeuden mukaan säätyvä äänenvoimakkuus; tuulilasinpyyhkijät, joissa ajonopeustunnistin; takalasinpyyhkijä peruutusautomatiikalla; sumuvalot; ajovalojen saattotoiminto; ratin korkeus- ja etäisyyssäätö; istuimen korkeus- ja ristiseläntuen säätö jne.
Lähtökohdat kunnossa. Autolla on nyt ajettu 89 000 km eli perheellämme on autosta nyt 31 000 km:n kokemukset.
Auto on käynyt meillä ollessaan kahdesti huollossa (60 000 ja 80 000). Ensimmäisessä huollossa vaihdettiin rikkinäinen radioantenni ehjään. Toisessa huollossa vaihdettiin etuvakaajaan yksi koiranluu ja takajarrupalat. Muutoin auto onkin toiminut varmasti ja luotettavasti ja ajomäärien perusteella siitä onkin tullut taloutemme ykkösauto.
Ikä ja kilometrit eivät näy sisustassa, alustassa eivätkä maalipinnassa (no onhan se toki melkein uusi). Katsastuksessa ei ollut huomautettavaa; savutusarvot olivat kuulemma poikkeuksellisen pienet.
Auto etenee maantiellä vakaasti. Kaupungissa se on hieman työläs ajettava. Kytkin ja ohjaus ovat raskaan puoleisia, vaihdekeppiä pitää vähän kurotella ja nykydieseleiden tapaan vaihtamistarve on kaupunkiajossa aika tiheä, kun alle 1500 kierrosta ei vedä, ja yli 4000 on liikaa. Maantiellä auto ei ole mikään hiljainen ja alamittainen & heppoinen istuin alkaa rasittaa piemmänpäälle. No, kaikki on suhteellista, mutta sanotaan nyt, että ero siihen toiseen autoomme on melkoinen, mutta onhan autoilla ollut uutena melkoinen hinnanerokin.
On oikeastaan vaikea kuvitella, mikä tässä autossa lähiaikoina menisi rikki. PSA:n moottorit ja voimansiirtohan ovat tunnetusti ajamiseen tehtyjä, ne kestävät kilometrejä. Ruosteenesto on Citikoissa huippuluokkaa ja kaipa erilaiset pikkuviatkin olisivat jo antaneet merkkiä itsestään, jos sellaisia olisi luvassa. Toistaiseksi ei ole ollut, joten tällä tulee nyt varmasti ajettua vielä paljon. Tosin veljeni haluaisi tämän ostaa, joten tiedä sitten... ..kun tuon C4-dieselin hinta olisi nyt aika sopiva.
Hyvä huomio tuo erään kirjoittajan kommentti niistä tilastoiden luotettavuudesta.Ennen sanottiin että "markan rahalla saa sellaisen tilaston kuin haluaa ,eli se niiden luotettavuudesta.
Mutta kokemuksia.Xara HDI 2.o ajettu reippaasti yli 200 000 km.Voi vain todeta että ongelmaton ja toimintavarma auto.Ei epäilystäkään mikä on myös seurava merkki.
aina varattuna niin siitä vaan, mutta on hyvä tietää että autojakin on saatavilla.
Ostin kesällä 2004 Xsara VTS:n vm. 2003.
Seuraavat osat on vaihdettu:
Akku: takuuseen !
Oikean puoleinen koiranluu.
Vasemman puoleinen etulaakeri.
Kummatkin ajovalopolttimet kerran.
Pelittää ihan ok ja tehoa vain pitäisi olla enemmän kuin nuo 167 heppaa.
En vaihda vielä mihinkään toiseen !
Autolla ajettu hieman yli 50.000 km.