Elikkäs onkelma ois tällänen:
Silloin tallöin xp:ni työpöytä katoaa näkyvistä.(eli näkyviin jää vain taustaväri) Käynnistä-valikko haviää sekä myös koko palkki, jossa on kello yms.
SP1 on asennettuna.
Oisko lääkettä tällaiseen vikaan??
Silloin tallöin xp:ni työpöytä katoaa näkyvistä.(eli näkyviin jää vain taustaväri) Käynnistä-valikko haviää sekä myös koko palkki, jossa on kello yms.
SP1 on asennettuna.
Oisko lääkettä tällaiseen vikaan??
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vaikuttaa olevan ihan normaali explorer.exe:n kaatuminen. Se voi johtua monesta asiasta.. Mitä sä teet silloin kun se häviää? Takaisin sen alapalkin ja työpöydän saat ilman uudelleen käynnistystä jos painat Ctrl Alt Delete, siellä Tiedosto/File->Suorita/Run ja kirjoitat siihen explorer
Tai parhaimmassa tapauksessa ne tulevat takaisin painamalla windows näppäintä näppäimistöllä.
Windows napit ei auta asiaa. Mitään ei tapahdu.
CTRL ALT DEL --> new task-->explorer my documents aukeaa mutta desktop on edelleen tyhjä ja alapalkki puuttuu....
Ainoa tehoava temppu buuttaus?
Käynnistä koneesi XP:n CD-rompulta ja valitse KORJAUSASENNUS, niin asentaa käyttiksesi kokonaan uudestaan eikä tuhoa tai muuta mitään asetuksiasi tai ohjelmiasi.
Korjausasennuksen jälkeen sinun täytyy asentaa myös kaikki Windows Updatesta näkyvät päivitykset.
HUOM: Korjausasennus on aivan eri asia, kuin XP:n
uudelleen asentaminen joka tuhoaa kaikki koneellasi olevat ohjelmat, tiedostot ja asetukset.
ok. Pitää koittaa tuota.
ongelmaa XP:ssä. Ja muutamia muita.
Vaihto Mac OS X Jaguariin oli erittäin tehokas apu niin tähän kuin moneen muuhunkin XP:n ongelmaan. Ihan ilmainen ratkaisu se ei ole, kuten ei mikään muukaan hieno asia tässä maailmassa.
Nyt kone voi olla viikkokausia päällä yhtä soittoa ja teenpä tai asentelenpa mitä tahansa, aina näköjään pelaa.
miksi helvetissä tuputat Mac OS X Jaguariasi?
XP on erinomaisen hyvä käyttis, mussutatpa mitä muuta tahansa.
Älä edes viitsi sekaantua ja sekoittaa keskustelua, jos sinulla ei ole antaa muuta ohjetta ohjetta ongelmaan kuin käyttiksen vaihto.
lisää tuskaa. Ainakin ellei sitä hyödynnä.
Hauskaa, arvoisa "kuule", jos kokemuksesi XP:stä ovat aivan päinvastaiset kuin minulla (oletan, että et ole työsi puolesta M$-riippuvainen ja siksi laula sen lauluja). Mielestäni minulla on oikeus kertoa kokemuksistani ja niiden ratkaisusta useammassakin keskustelussa, sillä toistuvista samanlaisista kysymyksistä päätellen harva täällä lukee palstaa kattavasti.
Odotinkin jo, kuka ensimmäisenä polttaa päreensä. Papukaijamerkki sinulle! Tuolla Mac-palstalla muuten heiluu pari oikeaa häiriköijää, joihin verrattuna olen lähinnä kiltti setä.
Miten minusta tuntuu, että suurin osa täällä ei ollenkaan tiedä, kuinka monesta hankaluudesta käyttiksen vaihdolla voisi päästä eroon? Eikös sitä saisi kertoa?
Jätä ihmeessä lukematta kaikki Repet, jos niikseen tulee. Nythän tiedät asianikin jo etukäteen. Muuten tämä on vapaa maa ja sivu, joten koetahan kestää. Ja keksi ihmeessä omaperäisempi nikki.