Niin, eli tuollaisia n,10cm kokoisia alueita selässä, kyljissä, sekä jaloissa. Kutiavat hyvin paljon ja näöltään ovat tuollaisia paljon pieneiä punaisia näppyjä, mutta alueet näyttävät myös "mustelmilta", johtuisiko raapimisesta? Ihottuma tullut monena talvenä nyt peräkkäin ja tuntuisi pahentuvan kokoajan. Onko lääkäriin meno? Erillaisia rasvoja olen kokeillut, mutta ei hirveästi ole auttanut. Tuskasia ovat talvet olleet:/
Atooppista ihottumaa, vaiko jotain muuta?
2
564
Vastaukset
- PVT
En tietenkään ole lääkäri mutta epäilisin että kyseessä on atooppinen ihottuma. Itsellä on todettu vaikea atopia ja nyt on itselläkin olo tuskainen johtuen pakkasista.
Miten muuten ihosi voi kesällä ?
Kyllä minä ainakin suosittelisin lääkärin puoleen kääntymistä. Käy katsomassa http://www.ihotauti.net/galleria.htm tuolla on kerätty kuvia tavallisimmista iho sairauksista.
Jos todella sinulla on atopia suosittelen käymään atopialiiton sivuilla siltä ainakin löydät muitakin atoopikkoja liiton oman keskustelu kanavan kautta.
Tuo homma että ne näyttävät mustelmilta johtuu melko varmasti raapimissesta ja merkki siitä että ihosi on tulehtunut. Näin ainakin epäilisin.
Kun käyt siellä lääkärissä ja jos hekin diagnosoivat että sinulla on atopia niin saat ensi hoidoksi perusvoidetta ja kortisoonia. Lisäksi jos ihosi on jo exteema astella saat antibiootti kuurin. Jotkut määräävät myös lisäksi kortisoni tabletteja sisäisesti. Jos tuon kuurin käyt läpi ja siltikin iho alkaa taas oireileen niin suosittelen sitten varaamaan suoraan ihotauti lääkärille ajan. ( kokemuksesta tiedän että terveyskeskus lääkärit vain tyrkyttävät lisää samoja kuureja perä perään )
Mutta voimia jatkolle ja toivottavasti asiasi selviävät.
tv. Atoopikko jo pidemmän aikaa- Tiina L
Minäkin luulin, että minun ihottuman syy on atooppinen ihottuma, joka on pahentunut, mutta sitten selvisi, että ihottumaa aiheutti juuri kuukausi aiemmin ostamani nojatuoli, jossa olin aika paljon aikaani viettänyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as603186Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232974- 512862
- 562668
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582558Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482540On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532301Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782188- 452082
- 692078