Niin, eli tuollaisia n,10cm kokoisia alueita selässä, kyljissä, sekä jaloissa. Kutiavat hyvin paljon ja näöltään ovat tuollaisia paljon pieneiä punaisia näppyjä, mutta alueet näyttävät myös "mustelmilta", johtuisiko raapimisesta? Ihottuma tullut monena talvenä nyt peräkkäin ja tuntuisi pahentuvan kokoajan. Onko lääkäriin meno? Erillaisia rasvoja olen kokeillut, mutta ei hirveästi ole auttanut. Tuskasia ovat talvet olleet:/
Atooppista ihottumaa, vaiko jotain muuta?
2
553
Vastaukset
- PVT
En tietenkään ole lääkäri mutta epäilisin että kyseessä on atooppinen ihottuma. Itsellä on todettu vaikea atopia ja nyt on itselläkin olo tuskainen johtuen pakkasista.
Miten muuten ihosi voi kesällä ?
Kyllä minä ainakin suosittelisin lääkärin puoleen kääntymistä. Käy katsomassa http://www.ihotauti.net/galleria.htm tuolla on kerätty kuvia tavallisimmista iho sairauksista.
Jos todella sinulla on atopia suosittelen käymään atopialiiton sivuilla siltä ainakin löydät muitakin atoopikkoja liiton oman keskustelu kanavan kautta.
Tuo homma että ne näyttävät mustelmilta johtuu melko varmasti raapimissesta ja merkki siitä että ihosi on tulehtunut. Näin ainakin epäilisin.
Kun käyt siellä lääkärissä ja jos hekin diagnosoivat että sinulla on atopia niin saat ensi hoidoksi perusvoidetta ja kortisoonia. Lisäksi jos ihosi on jo exteema astella saat antibiootti kuurin. Jotkut määräävät myös lisäksi kortisoni tabletteja sisäisesti. Jos tuon kuurin käyt läpi ja siltikin iho alkaa taas oireileen niin suosittelen sitten varaamaan suoraan ihotauti lääkärille ajan. ( kokemuksesta tiedän että terveyskeskus lääkärit vain tyrkyttävät lisää samoja kuureja perä perään )
Mutta voimia jatkolle ja toivottavasti asiasi selviävät.
tv. Atoopikko jo pidemmän aikaa- Tiina L
Minäkin luulin, että minun ihottuman syy on atooppinen ihottuma, joka on pahentunut, mutta sitten selvisi, että ihottumaa aiheutti juuri kuukausi aiemmin ostamani nojatuoli, jossa olin aika paljon aikaani viettänyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1073195GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431177- 831152
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja521075Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351022- 67878
- 45867
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39862- 53857
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24831