Viime aikoina tällä palstalla on keskusteltu synneistä. Erilaiset listat osoittavat sen, että liikkeen sisälle on kehittynyt ajan myötä tapakulttuuri, jonka noudattamista pidetään kuuliaisuuden osoittamisena seurakunnan äänelle. Moniakaan asioista ei argumentoida raamatulla. Joihinkin käytetään jotain raamatunkohtaa. Esimerkiksi ensimmäisessä psalmissa mainittu lause ”Autuas on se, joka ei vaella jumalattomain neuvossa, eikä seiso syntisten tiellä, eikä istu kussa pilkkaajat istuvat” tarkoittaa mm. kilpaurheilukatsomoa, elokuvasalia, teatteria ja konserttisalia. Mikä on sitten erona permanentin ja sävytyksen ottamisena? Ensin mainittu sallitaan mutta toista ei. Sama koskee kaulakorua ja korvakorua. Syynä tähän rajantekoon on erottuminen. Erottuminen on itsetarkoitus. Perusteluna on raamatun lause: ”älkäät sovittako teitänne tämän maailman muodon jälkeen”. Tämän erottumisen vaativa tehtävä kuuluu pääsääntöisesti naisille. Se on yksinkertaisesti pidättäytymistä itsensä ehostamisesta. Erottuminen tuo mukanaan erilaisuutta ja sen myötä pilkkaa. Sitä pidetäänkin tavoitteellisena ja oikean uskon mittarina. Suoranaista vainoa tai marttyyrikuolemaa ei tavoitella mutta pieni pilkka tekee terää. Mitä tulee sitten pelastettujen määrään (tällä hetkellä suhdeluku on 1:60000) , ei olla kovin huolissaan koska raamattu puhuu piskuisesta laumasta. Tosin välillä ihmetellään sitä, että miten on mahdollista että juuri minä miljardien joukosta olen se, joka pääsen taivaaseen.
piskuisen lauman
tuntomerkit
10554
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
uskoa anteeksi. Pidä suu kiinni. Pääasia että itse olet tuossa joukossa. Mukava, että naapurikin joutuu koksipuolelle :D
lämmityspuolella menee koksien lapioinnissa mutta mennäpä tallomaan niitä hiiliä. Kannattaisiko varalta treenata sitä. Sehän on tänä päivänä suosittu extreme-laji. Tässä esimerkki: http://www.sydantuli.com/fi/lap.htm
Veli piti alustuksen. Päätti sen innokkaasti: "Ajatelkaa, ME päästään taivaaseen!" Oli niin innoissaan, että kommunikaattorikin oli tippua kädestä.
syntilistaa ole :)
Loukkaako sinua se havainto jonka teit?
"Erilaiset listat osoittavat sen, että liikkeen sisälle on kehittynyt ajan myötä tapakulttuuri, jonka noudattamista pidetään kuuliaisuuden osoittamisena seurakunnan äänelle."
loukkaa. Tämän havainnon olen rakentanut kymmenien vuosien kokemuksella talon sisältä käsin. Siihen on jo turtunut.
Onneksi olen tehnyt toisenkin havainnon: Jumalan valtakunta murtautuu esiin! Nuoremmat sukupolvet ovat alkaneet ravistelemaan turhia käärinliinoja ympäriltään. Jes!
Olen ihmetellyt tätä ristiriitaa, eli esim lätkämatsit ei ole sallittua mennä katsomaan tai tv katselu ei sovi uskovaiselle eikös niin?
Mutta kummassakin tapauksessa on ollaan paikalla! eli vl omistamat yritykset ovat näiden kaukaloiden mainoksissa ja tv:ssä pyörii yritysten mainokset eli kyllä ne kelpaa uskovaiselle kun on kyse oman tuotteen myynnissä. Eli maailmallisen menon voi omia itselle sopivalla tavalla ja silloin se ei ole syntiä?!
Syntilista on todellisuudessa olemassa, vaikka se kiistetään. Miksi muuten järjestettäisiin vielä nykyäänkin hoitokokouksia esim. laulamisesta konserteissa, television käytöstä ja muista elämään liittyvistä asioista. Seurakuntailloissa puhutaan videoista ja internetistä eikä vaikkapa Kristuksen lunastustyöstä tai muista oikeista uskon kysymyksistä. Rakennuspäätöksiä pitkitetään puolelle yölle, jolloin paikalla on enää kourallinen väkeä paikalla.
Siionissa on alkanut uusi lakihenkinen ja tapakristillisyyttä korostava aikakausi. Laumaa hallitaan PELOTTELEMALLA JA UHKAILEMALLA.
Lähipäivinä nämä kysymykset ovat esillä mediassa. Olkaa tarkkana.
mitä yhteinen säännöskomitea joutuu välillä tekemään
ahneuden syntiin, joka vl-piireissä ei ole synti. Se on vain Jumalan ajallista siunausta.
Parempi nimi alottajan otsikkoon:bisnes lauman tuntomerkit