on repäisevämpi versio "Ei itketä lauantaina" kappaleesta?
Millä
10
1323
Vastaukset
- Gilla*
Eikös se ole ihan repäisevä biisi versiosta riippumatta ? :-)
Tarkoitan siis ,että ei ne Tapsan eri levytykset ( en tiedä varmaksi, että onko hän levytänyt sen useammin, kuin kerran ) siitä laulusta mainittavammin toisistaan poikkea.
Jollain Tapsan kokoelmalevyllä "20-suosikkia" tms. se biisi varmasti ainakin on. - manne
Albumia en muista, mutta se on repäisevin ,missä Tapani laulaa,ettei kävisi niinkuin Jäppilässä, minua on aina kiinnostanut se ,että mitä siellä Jäppilässä tapahtui.
- STT
härski juttu, ettei sitä voi täällä kertoa.
Siinä Tapsan juhlalevyllä (tupla-cd) on ainakin tuo "Ei itketä lauantaina" versio, jonka lopussa Tapsa sanoo, että :" Ettei kävis niinkuin Jäppilässä...".
En kans tiedä mitä se tarkoitti ja oon miettinyt, että mitäköhän siellä Jäppilässä sitten tapahtui ? :O- Anonyymi
STT kirjoitti:
härski juttu, ettei sitä voi täällä kertoa.
Jäppilässä syntyi sekasorto. Tulipaloja tulipalojen perään. Tapsukkamme vetäisi siellä pienen kavalkadin yhdessä Hirvoskan (Anita) kanssa ja molemmat räiskyvinä ihmisinä saivat aikaan sellaisen sekametelisopan että! Molempien rääkyjien äärifanit riemastuivat elämänsä kyllyydestä ja heiluttivat sytkäreitään siihen malliin, että toisten kuulijoiden hiukset syttyivät tuleen mikä johti siihen, että ihmiset kieriskelivät ruohikolla mikä puolestaan johti ruohikkopaloihin joka johti siihen, että palokunta tuli paikalle. Sehän tarkoitti sitä, että siellä oli paljon raavaita palomiehiä ja univormupoliiseja. Siitäkös Tapsukka ja Hirvoskakin innostuivat. Suuressa hurmoshetkessään he kiipesivät lipputankoihin, ihan sinne nuppiin asti ja äärifanit perässä. Lipputangot katkesivat ja ihmisiä loukkaantui ja sitten olikin jo paikalla ambulanssit. Tapsukkakin laulaa luritti, silmät päässä pyörien, että "Nyt meitä viedään Pöpilästä toiseen". Oli kuin Woodstock 1969 mutta suomalainen versio siitä. Niin ja pari rantasaunaakin siellä paloi. Unohtamaton tapaus Jäppilässä.
- millä
ei itketä lauantaina!
Repäisevästä versiosta en tiedä, mutta itse biisi löytyy Tapsan ensimmäiseltä LP:ltä, joka on nimeltään Tapani Kansa. Ei itketä lauantaina-biisi löytyy myös Kansan Juhlalevy-kokoelmalta.
- Tapsukkafäni
Se on levyllä "Tulitikkupojan saunanpolttajaiset" ja sanoissa kehutaan kuinka lauantai ei olisi mitään ilman pientä tulipaloa!
- pinsio
...ko laulu löytyy ensimmäisen kerran Kenties-albumilta
- Anonyymi
Up.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1422795- 2312127
- 511953
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1981912Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261700Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1421525Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä811443- 1221168
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3111014Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65885