Millä

albumilla

on repäisevämpi versio "Ei itketä lauantaina" kappaleesta?

10

1292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gilla*

      Eikös se ole ihan repäisevä biisi versiosta riippumatta ? :-)
      Tarkoitan siis ,että ei ne Tapsan eri levytykset ( en tiedä varmaksi, että onko hän levytänyt sen useammin, kuin kerran ) siitä laulusta mainittavammin toisistaan poikkea.
      Jollain Tapsan kokoelmalevyllä "20-suosikkia" tms. se biisi varmasti ainakin on.

    • manne

      Albumia en muista, mutta se on repäisevin ,missä Tapani laulaa,ettei kävisi niinkuin Jäppilässä, minua on aina kiinnostanut se ,että mitä siellä Jäppilässä tapahtui.

      • STT

        härski juttu, ettei sitä voi täällä kertoa.


      • Siinä Tapsan juhlalevyllä (tupla-cd) on ainakin tuo "Ei itketä lauantaina" versio, jonka lopussa Tapsa sanoo, että :" Ettei kävis niinkuin Jäppilässä...".
        En kans tiedä mitä se tarkoitti ja oon miettinyt, että mitäköhän siellä Jäppilässä sitten tapahtui ? :O


      • Anonyymi
        STT kirjoitti:

        härski juttu, ettei sitä voi täällä kertoa.

        Jäppilässä syntyi sekasorto. Tulipaloja tulipalojen perään. Tapsukkamme vetäisi siellä pienen kavalkadin yhdessä Hirvoskan (Anita) kanssa ja molemmat räiskyvinä ihmisinä saivat aikaan sellaisen sekametelisopan että! Molempien rääkyjien äärifanit riemastuivat elämänsä kyllyydestä ja heiluttivat sytkäreitään siihen malliin, että toisten kuulijoiden hiukset syttyivät tuleen mikä johti siihen, että ihmiset kieriskelivät ruohikolla mikä puolestaan johti ruohikkopaloihin joka johti siihen, että palokunta tuli paikalle. Sehän tarkoitti sitä, että siellä oli paljon raavaita palomiehiä ja univormupoliiseja. Siitäkös Tapsukka ja Hirvoskakin innostuivat. Suuressa hurmoshetkessään he kiipesivät lipputankoihin, ihan sinne nuppiin asti ja äärifanit perässä. Lipputangot katkesivat ja ihmisiä loukkaantui ja sitten olikin jo paikalla ambulanssit. Tapsukkakin laulaa luritti, silmät päässä pyörien, että "Nyt meitä viedään Pöpilästä toiseen". Oli kuin Woodstock 1969 mutta suomalainen versio siitä. Niin ja pari rantasaunaakin siellä paloi. Unohtamaton tapaus Jäppilässä.


    • millä

      ei itketä lauantaina!

    • Repäisevästä versiosta en tiedä, mutta itse biisi löytyy Tapsan ensimmäiseltä LP:ltä, joka on nimeltään Tapani Kansa. Ei itketä lauantaina-biisi löytyy myös Kansan Juhlalevy-kokoelmalta.

    • Tapsukkafäni

      Se on levyllä "Tulitikkupojan saunanpolttajaiset" ja sanoissa kehutaan kuinka lauantai ei olisi mitään ilman pientä tulipaloa!

      • pinsio

        ...ko laulu löytyy ensimmäisen kerran Kenties-albumilta


    • Anonyymi

      Up.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      149
      3999
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      14
      3728
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      62
      3016
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2992
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      146
      2575
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      60
      2399
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2113
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      108
      1508
    9. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      26
      1369
    10. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      65
      1360
    Aihe