7.62X53R

ja rautasydän luodit

Kuinka paljon tuollainen vanha sotilaskiväärin (M39) piippu kärsii jos aseella ampuu näitä ko kaliiberin rautasydän luoteja?

Tämä tuli vaan mieleen, sillä mitä nyt olen patruunoita ko aseeseen ostanut, niin suurin osa kyseisen kaliiberin patruunoista tuntuu olevan noita rautasydänluodeilla varustettuja.

Mutta toisaalta, jos ja kun nämä varmaankin asetta jonkin verran kulutavatkin niin luulisin että meikäläisen laukaus määrillä (200-250/vuosi) luulisi piipun kestävän suhteellisen kauan...
Vai kuinka??

9

8467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä kestää

      varsinkin m-39 kestää koska isokaliberi on muutaman sadasosan suurempi kuin muissa pystykorvissa.Ja pintahan on luodeissa kuitenkin jokatapauksessa messinkiä.Toisaalta Sakon Range on myös niin halpa paukku ettei eroa rautasydämisiin liene noilla ammuntamäärillä merkittävä.

    • mie.

      Ammu aivan huoletta vaan rautasydämmisllä luodeilla .Sinun vuosittaisella laukaus määrällä kivääri kestää 100-vuotta jos vain muistat muuten huoltaa sitä.

      • vastauksistanne

        Kiitoksia vastaajille... Eli jatkan siis samaan malliin kuin ennenkin...

        Tiedän että nuo Sakon Ranget eivät vissiin ole rautasydän luoteja, mutta taasen toisaalta tuntuu noiden 8g luotien ampuminen jotenkin tylsältä kun on tottunut noihin 11,7g...

        Niin ja mitä aseen huoltoon tulee, niin puhdistan/öljyän aseen välittömästi ammunnan jälkeen oli aseella sitten ammuttu kuinka monta laukausta tahansa.


    • MyEvilTwin

      Kyllähän niitä ampua uskaltaa pääasiassa. Moni pelkää turhaan näitä "rautaluoteja" kun magneetin kanssa oikeen kaikkia paukkuja kokeilevat. He eivät yleensä tiedä että esim. s&b 7.62x54r luodeissa on lyijysydän-ohut rautavaippa-messinki(/tompakki)vaippa jolloin rauta ei ikinä ammuttaessa ota kiinni piipun sisäpintaan.

      Mainittakoon että on tullut vastaan venäjän ja kiinan ihmeitä joissa on rautavaippa ja luultavasti elektrolyysillä tehty messinki "väri" pinnassa. Tälläisiä en ainakaan pakettikaupalla suosittele ammuttavat kuin kromatusta piipusta.

      • totta...

        Noita Sellier Bellotin paukkuja olen etupäässä käyttänytkin, mutta tämä asia tuli lähinnä sillä mieleen, kun tuli ostettua kokeilumielessä pieni erä jotain "armeijan ylijäämä" tavaraa, joista edes myyjäliikkeellä ollut kauhean tarkkaa tietoa.

        Patruunoissa on vihreä hylsy,musta nalli, messingin värinen luoti jossa harmaa kärki, hylsyn sivuilla lukee 7,62X54R . SM ja kannassa lukee joko 66 tai siten 99 ja lisäksi UXQ tai sitten UXO.

        Lisäksi luoti on näissä hieman pidempi kuin esim noissa S&B:n 11,7g paukuissa

        Mitäköhän paukkuja nämä mahtavat olla...


      • fennoman
        totta... kirjoitti:

        Noita Sellier Bellotin paukkuja olen etupäässä käyttänytkin, mutta tämä asia tuli lähinnä sillä mieleen, kun tuli ostettua kokeilumielessä pieni erä jotain "armeijan ylijäämä" tavaraa, joista edes myyjäliikkeellä ollut kauhean tarkkaa tietoa.

        Patruunoissa on vihreä hylsy,musta nalli, messingin värinen luoti jossa harmaa kärki, hylsyn sivuilla lukee 7,62X54R . SM ja kannassa lukee joko 66 tai siten 99 ja lisäksi UXQ tai sitten UXO.

        Lisäksi luoti on näissä hieman pidempi kuin esim noissa S&B:n 11,7g paukuissa

        Mitäköhän paukkuja nämä mahtavat olla...

        ...varsinaista Dragunovin ruokaa.


      • eivät kuitenkaan
        fennoman kirjoitti:

        ...varsinaista Dragunovin ruokaa.

        Niitä maailman piippu ystävällisimpiä patruunoita, vai kuinka?


      • rautapaukulla
        eivät kuitenkaan kirjoitti:

        Niitä maailman piippu ystävällisimpiä patruunoita, vai kuinka?

        kaveri ampu hirveä keulaan. luoti löyty takajalasta, ja ladattiin uudelleen. eli kierrätystä.


    • Sniper 71

      Terve.

      Jos haluat saada sen hyvin käymään niin lataa ne hylsyt joko Lapua D46.lla tai D166.lla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      99
      6612
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      369
      6191
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3063
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2544
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2195
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1804
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1345
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe