G: Alkoiko Sinulla synnytys

Olen aina ajatellut että suurin osa synnytyksen alkamisista tapahtuisi kotona lapsivesien menolla... Mutta niin ei ainakaan erään kirjan mukaan ole...Siinä sanottiin että 85% synnyttävillä lapsivesi menee sairaalassa.
Miten teillä on alkanut synnytys? Minulla ainakin meni lapsivesi kotona ja niin on mennyt suurella osalla ystävistänikin..
27880
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

lasta = puhkaistiin kalvot, jotta lapsves meni.

Äänestä
  • 3 lasta .Sairaalassa puhkastu kalvot .

    Äänestä

6 ensimmäistä puhkaistu kalvot,supistuksia pari tuntia ennen sitä,seitsemännellä kerralla lirutteli vettä pitkin päivää..sairaalaan kerkesin iltapäivällä ja puoli tuntia meni,niin päivänvalon näki nuorimmaiseni..viimeiseni!!!!!!

Äänestä
  • sairaalassa sisätutkimuksen yhteydessä.

    Supitukset oli jo säännöllisiä ja kivuliaita.

    Äänestä

Minulta kaikilta kolmelta on jouduttu puhkaisemaan kalvot (MONEN tunnin kärvistelyn jälkeen) että synnytys on päässyt etenemään, sitten on ollutkin vauhtia. Olisi varmaan kaikki syntyneet kotiin jos olisi jo kotona vedet menneet ;)

Äänestä

vedet sairaalassa vasta n. tuntia ennen vaavin syntymää. kipeitä supistuksia oli ollut jo vuorokauden verran.

Äänestä

Synnärille klo 23.00 sisään ja kalvot puhkaistiin siellä. Poika sylissä pari tuntia sen jälkeen.

Äänestä

Lapsivesi lirutteli kotona :) matkalla sairaalaan rupes tulemaan isompia satseja vettä...

Äänestä

vain yhdestä tuli vedet kotona.
Kahdesta ekasta kalvot puhkaistiin.

Äänestä

ennen synnytystä. Vedet oli menneinä 33 tuntia ennen pojan syntymää.

Äänestä

Minulla alkoi lapsiveden menolla kun olin menossa nukkumaan ja pitkälläni sängyllä.silloin valahtivat ja äkkiä kiepsahdin lattialle. aamulla lähdimme sairaalaan ja siellä tuli vielä kerran KUNNOLLA vedet..

Äänestä

minun kohdallani tuo 85%, koska vain yksi synnytys neljästä on alkanut lapsivesien menolla kotona.

Äänestä
  • vaan 75-prosenttisesti ;)

    Äänestä

  • Mammaksi_maaliskuussa_06 kirjoitti:

    vaan 75-prosenttisesti ;)

    kotona lapsiveden menoon ja esikoinen tuli maailmaan siitä 9 tunnin päästä =)

    Äänestä

pukaistiin laitoksella kalvot, mutta eivät siitä huolimatta menneet. tulivat sitten vauvan kanssa samaa matkaa

Äänestä

olivat jatkuneet 3 päivää (jolloin en siis tietekään nukkunut vaan huusin kivusta) , naistenklinikka ei voinut ottaa mua sisään kun oli täyttä vaikka pyysin jos pääsisin petidiinitippaan että saisiin nukkua että jaksaisiin synnyttää. sitten vihdon pääsin sisään, kun olin tarpeeksi auki ja puhkaisivat kalvon. iimukuppisynnytys siitä tuli

Äänestä

Ensimmäisen kalvot puhkaistiin sairaalassa, toisen vedet meni kotona ja oli veriset, kolmannen vedet meni ambulanssissa ja siinä poika myös syntyi. Neljännen ja viimeisen kalvot puhkaistiin sairaalassa.

Äänestä

Ensimmäisen kalvot puhkaistiin, jotta synnytys edistyisi, ei auttanut vaan lapsi leikattiin.

Toisen lapsen aikaan kalvot puhkesi toisella tai kolmannella ponnistuksella. Ja vedet tuli yhtä aikaa lapsen kanssa.

Äänestä

lapsivesi meni pikkuhiljaa viikon aikana,tulppa lähti pikkuhiljaa.selkeä merkki että kohta syntyy:runsas verenvuoto,supistukset 3min välein tasaiseti.
ä25

Äänestä

menin synnärille tarkastukseen ja samassa tuli lapsivedet ja 1 supistus ja heti 5min välein.

Äänestä

Synnytys oli kestänyt 8-9 tuntia, kun sairaalassa puhkaistiin kalvot, jotta saataisiin anturit vauvan päähän. Ja kätilö sanoi, että ei ollut lähelläkään puhkeamista. :) Toisilla on niin vahvat kalvot, etteivät vaan mene rikki, varsinkin jos vauva on vähän hassussa asennossa.

Äänestä

oikeastaan nauratti kun juuri tuossa loppuneessa Bodies sarjassa liki joka synnyttäjällä meni vedet jonkun kengälle..

Neljän lapsen kanssa aina on kalvot puhkaistu eli ei koskaan ole vedet menneet omia aikojaan..

Äänestä
  • ja kalvot puhkaistiin synnärillä. Kuopuksen kanssa olikin sitten hieman hauskempi juttu. :) Menin synnärille aamuyöllä koko yön jatkuneiden supistusten takia ja ottivat suoraan saliin. Siellä sitten kärvistelin salissa ja supistusten tehoa vahvistettiin lääkkeellä kun meinasivat alkaa laimenemaan. Lapsivedet eivät olleet menneet ja kätilö sanoi että annetaan olla niin pitkään kuin pysyy. Kalvoja ei siis puhkaistu.
    No, kuopus syntyi seuraavana iltapäivänä ja.... lapsivesiä ei missään!! :):) Oli siinä kätilö muut hoitajat sekä me vanhemmat huuli pyöreenä että mihkäs ne vedet on kadonneet. Kirjasivat sitten raporttiin että ilmeisesti jonkun vessareissun yhteydessä (siis siellä synnärillä) menneet. :) Että näin meillä...:)

    Äänestä

  • Äiteee kirjoitti:

    ja kalvot puhkaistiin synnärillä. Kuopuksen kanssa olikin sitten hieman hauskempi juttu. :) Menin synnärille aamuyöllä koko yön jatkuneiden supistusten takia ja ottivat suoraan saliin. Siellä sitten kärvistelin salissa ja supistusten tehoa vahvistettiin lääkkeellä kun meinasivat alkaa laimenemaan. Lapsivedet eivät olleet menneet ja kätilö sanoi että annetaan olla niin pitkään kuin pysyy. Kalvoja ei siis puhkaistu.
    No, kuopus syntyi seuraavana iltapäivänä ja.... lapsivesiä ei missään!! :):) Oli siinä kätilö muut hoitajat sekä me vanhemmat huuli pyöreenä että mihkäs ne vedet on kadonneet. Kirjasivat sitten raporttiin että ilmeisesti jonkun vessareissun yhteydessä (siis siellä synnärillä) menneet. :) Että näin meillä...:)

    nyt niin tuoki-ihmeellinen tarina ollut..

    Nm. kätsy

    Äänestä

Mulla meni vedet aamulla, heräsin siihen. Samantien lähdettiin sairaalaan ja tyttö syntyi 6 tuntia vesien menon jälkeen.

Äänestä

ja siitä sitten sairaalassa odottelemassa supistuksia, joita ei sitten tullutkaan vaan molemmat synnytykset käynnistettiin tipoilla.

Äänestä

Lapsivedet meni vasta synnytyssalissa,samalla, kun kätilö kävi ties kuinka monennen kerran (pitkä avautumisvaihe) tarkistamassa paljo kohdunsuu oli auki. Mäkin olin luullu, että ne menee kotona, mutta en jäänyt kotiin odottelemaan, kun supistukset koveni. Luulin, että ne oli menny suihkussa niin, että en ollu huomannu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lapsivesien menolla? kirjoitti:

Olen aina ajatellut että suurin osa synnytyksen alkamisista tapahtuisi kotona lapsivesien menolla... Mutta niin ei ainakaan erään kirjan mukaan ole...Siinä sanottiin että 85% synnyttävillä lapsivesi menee sairaalassa.
Miten teillä on alkanut synnytys? Minulla ainakin meni lapsivesi kotona ja niin on mennyt suurella osalla ystävistänikin..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu