Vahvat huumeet

Miksi käytät?
kauanko käyttänyt?
Moniko kärsii?
Terveys?

Kyse siis laillisesta huumeesta nimeltä alkoholi, joka kuulu ehdottomasti vahvimpiin päihteisiin mitä löytyy.
4666
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Miksi käytät? En käytä enään ( päivä kerrallaan )
kauanko käyttänyt? n.16 vuotta
Moniko kärsii? Perhe , työkaverit, lähisukulaiset jne.
Terveys? Ihan ok.

Äänestä

kokaa,herskaa,piriä ym.viina on niinin nähden kun limunaadia.Itse en käytä mitään.Miksi käyttäisin?

Äänestä
  • Minusta viina taas menee samaan kastiin esim. pirin kanssa. Yhtälailla käyttäjästä tulee arvaamaton, aggressiivinen, välinpitämätön, rahaton ja sairaalloisen riippuvainen huumeestaan.

    Kumpaisenkin yliannostukseen voi kuolla, kummatkin voi aiheuttaa voimakkaita psykooseja, skitsofreniaa ja ties mitä muuta. Kummatkin rappeuttaa elämän vauhdilla, kunto laskee jne. Kummastakin iskee voimakkaat vieroitusoireet heti seuraavana päivänä.

    Ei näillä aineilla paljon kannattaisi leikkiä. Entisenä piripäänä voin kertoa, että on kaksi päihdettä millä Suomalaiset tuhoavat itse itsensä ja niitä liikkuu paljon eli piri ja viina.

    Se, joka tätä tosiasiaa ei tiedä/hyväksy/ymmärrä niin olkoot ymmärtämättä. Juokoot sitä viinaa vaan . Se pitää tajuta, ettei se viina ole mikään pyhä aine kun se on laillistettu.

    Toki piri ja viina eroaa vaikutus-mekanismiltaan toisistaan erittäinkin paljon, mutta yhtä paljon ne paskaa tekee itse ihmisessä niinkuin ihmiskunnassakin. Täysin eriaineita ovat, mutta kumpaisellakin aineilla on aivan sama lopputulos.

    Joskus vain tulee mietittyä, että ei nämä Suomalaiset juurikaan ymmärrä, että se viinakin on oikeasti kova ja vahva päihde väärissä ja osaamattomissa käsissä. se, että se on laillista ei tee siitä välttämättä yhtään sen parempaa/haitattomampaa päihdettä kuin laittomistakaan. Aivan turha on moittia laittomia päihteitä käyttäviä jos itse ryyppäilee viunaa viikonloppuisin. Tekopyhää.

    Kiitti, kuitti.

    Äänestä

- Käytin koska olin heti ensi humalasta (13 v) asti henkisesti ja lopulta myös fyysisesti riippuvainen.

- 8 vuotta vähitellen enemmän ja useammin viikonloppuisin, 7 vuotta päivittäin (miinus pari lopettamisyritystä), määrän heilahdellessa mutta salakavalasti lisääntyen koko ajan, kunnes juomista kellon ympäri.

- Avopuoliso/seurustelukumppanit, ystävät, sisarukset, vanhemmat, syyttömät sivulliset... ja kaikista eniten minä itse.

- Maksa-arvot olivat korkeat, yleiskunto huono, sydämessä pahoja rytmihäiriöitä, vatsa sekaisin ym ym... henkinen olo ahdistunut, fyysiset vieroitusoireet pitivät koukussa.

Jep, vaarallinen aine!
Onneksi pääsin irti! Edelleen tuskallista ajatella käyttöaikoja.
Tällä hetkellä tärkeintä onkin pysyä kaukana ko. aineesta tai menetän kaiken.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


donki kirjoitti:

Miksi käytät?
kauanko käyttänyt?
Moniko kärsii?
Terveys?

Kyse siis laillisesta huumeesta nimeltä alkoholi, joka kuulu ehdottomasti vahvimpiin päihteisiin mitä löytyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu