poikaset

Kuoriutuuko tuliliskojen poikaset jo emon sisällä,vai vasta synnyttyään??
2333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Syntyvät munista, jotka emo kiinnittää vesikasveihin kehittymään.

Äänestä

Tulilisko (Cynops sp.) emo munii munia, kutua. Alkio kehittyy munahyytelon sisällä ja kuoriutuu toukkana ulos munahyytelöstä.

Tulisalamanteri (Salamandra salamandra) taas synnyttää eläviä toukkia eli ne eivät muni. Alkio kehittyy naaraan sisällä. Poikkeuksen tässä tekevät tulisalamanterin muutamat korkealla vuoristossa elävät alalajit jotka synnyttävät eläviä poikasia eli väliin jäävät tällöin muna- ja toukkavaiheet.

Niina
www.sammakkolampi.net

Äänestä

Kommentoi aloitusta


...... kirjoitti:

Kuoriutuuko tuliliskojen poikaset jo emon sisällä,vai vasta synnyttyään??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu