miten lapsihaetaan

erityisluokalle

tai erityiskouluun tai miten saa avustajahn, vai pitäisikö sossun hoitaa se. kieltäytyvät antamasta neuvoja.

4

736

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • as-lapsen äiti

      ainakin hoitavan lääkärin diagnoosin/todistuksen/suosituksen, sekä luultavasti myös psykologin suosituksen erityiskoulusta. Sitten vaan kyselemään kouluvirastosta erityisluokkaa...Tai lapsen nykyisestä koulusta, tai siitä erityiskoulusta johon lasta suositellaan. Sossu ei yleensä ole mukana noissa koulujutuissa. ellei ole kyse sos.tapaus lapsesta/perheestä. Vähän oli epämääräisiä neuvoja, alkaa uni painaa eikä saa parempaa neuvoa aikaan. Mutta näin minä arvelen asian hoituvan.

      • kokemusta

        ihan suositus riittää vaikka diagnoosikin löytyy..ei tällä paikkakunnalla ainakaan!


    • meidän prosessi tässä...

      Eli tutkimukset alkoivat jo aika pienenä, kolmevuotiaana. Ensin psykologi, joka teki suosituksen, että lapsi otetaan päivähoitoon ns kahden paikalle. Tämä psykologi yhteistyössä oman lääkärin kanssa kartoitti tilannetta ja tarvetta, tutkimuksia tehtiin eri tahoilla terveydenhuollon palveluina, ja lopullinen diagnoosi on tehty lastenneurologian polilla keskussairaalassa.

      Neurologi on laatinut osan lausunnoista ja lääkärintodistuksista, mutta nykyään riittää jo tuon psykologin lausunnot. Sosiaalityöntekijää ei ole tavattu lainkaan.

      Sopivan koulupaikan etsintä oli hankalaa, mutta tässä oli apuna kyllä päiväkoti ja elto. Eskarikin oli jo erityisryhmässä, ja elto tiesi aika tarkkaan miten koulussa lapsi tulee pärjäämään. Suositukset tehtiin mm. avustajasta, mutta annettiin samalla ymmärtää, että sellaista ei järjesty. Mutta ei ole kaivattukaan, kun löytyi sopiva pienryhmä, johon lapsi siirtyi kokonaan kevätlukukaudelle. Ensin oli kokeiluna isossa (20 lasta) luokassa, mutta ei kertakaikkiaan siellä tullut toimeen. Nyt siis käy siellä vain liikunnat, musiikit, kuvikset ja muut "toiminnalliset" tunnit, koska niiden ajan jaksaa keskittyä. Samalla säilyy yhteys luokkaan, koska tavoitteena on sinne siirtyä takaisin.

      Meille vanhemmille ei hirveästi jäänyt valtaa asiassa päättää, mutta nykyinen käytäntö on paras vaihtoehdoista. Koulun sijainnillakaan ei ole merkitystä, koska koulukyydit järjestyy kunnan puolesta. Riittää kun laitan aamulla kyytiin, ja olen ottamassa vastaan.

      Painottivat tuolla lastenneurologilla, että jos ei hommaa kunta järjestä kunnolla, tulee ottaa sinne yhteys, niin heidän sosiaalihoitajansa selvittää asiaa. Olen kertonut tämän myöskin rehtorille, mutta eivät lähde tämän neurologin yli kävelemään, sanoi suoraan, että kyseessä on niin pätevä lääkäri, että he kyllä uskovat kaikki lausunnot ja suositukset.

      Mutta ilman mitään varsinaista "diagnoosia" ei järjestyisi asiat näin hyvin.

    • ---------

      menossa vasta kouluun vai? kai nää koulupuolen asioita on eikä sossun? Koulutoimenjohtajalle minä ainakin soittaisin tämmösessä pikkukaupungissa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      273
      2495
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      9
      1589
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      50
      1506
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1387
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe