Digi tulee Dolby Surround ja kotiteatterit joutaa kaatopaikalle

Tekniikan Maailman mukaan digilähetyksissä kuulu Dolby Surround.
Sitä on kokeiltu, mutta vie kuulemma liikaa kaistaa kanavanipusta.
Siinä menee roskiin kalliit kotiteatterit.
4486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

minäkin joudun heittämään full hd taulu telkkuni roskiin koska ei ala full hd lähetykset :

Äänestä

jos on satelliitti tai kaapeli vastaanotto...

Äänestä

Dolby Surround on käytännöissä aina leffoissa mukana, sillä ei se vie ylimääräistä kaistaa. Jos TM:ssä noin luki, niin olisi pitänyt kirjoittaa Dolby Digitalista!

Olihan se YLE:n Dolby Digital -kokeilu tässä muutama vuosi takaperin, Leningrad Cowboys -konsertti. Mun digiboksi meni tilttiin ja vaati IVO-resetin ;-) Eikä vahvarille tullut sp/diffin kautta mitään 5.1 sinkkua. Joillakin kuulemma toimi.

Monikohan näistä nykybokseista oikeasti toimii DD-lähetyksilläkään, onkohan valmistajat edes asiaa testanneet!

Äänestä
  • TMssä on sanottu ihan oikein, kysyjä on vaan sekoittanut DDn ja surroundin.

    Minulla muuten toimi hienosti tuo Leningrad Cowboys konsertti, boxina Nokia 150T.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kotiteatteri kirjoitti:

Tekniikan Maailman mukaan digilähetyksissä kuulu Dolby Surround.
Sitä on kokeiltu, mutta vie kuulemma liikaa kaistaa kanavanipusta.
Siinä menee roskiin kalliit kotiteatterit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu