hyvä

itsetunto

Miksi hyvä itsetunto tuo kateellisia ihmisiä rinnalles!?

3

592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaverin kokenut

      Usein ongelmana on se, että kyseesä ei ole hyvä itsetunto vaan narsistinen kuvitelma itsestään. "Kateelliset" ihmiset eivät myöskään ole kateellisia vaan lähinnä kyllästyneitä kuuntelemaan väritettyjä tarinoita ja joskus jopa suoranaisia valheita joita "hyvän itsetunnon omaava" suoltaa.

      Jos tuntuu siltä, että muut mollaavat ja kaveruussuhteet jäävät lyhytaikaisiksi, kannattaa tehdä pieni reality check: olenko minä todella sitä, mitä annan ymmärtää ja onko puheillani aina totuuspohjaa.

      • niinPÄ NIIN

        tässähän se taas nähdään. en ole ihan sitä mitä kerrot.olen hiljaista, ujoa ja arkaa mutta rehellisitä ihmistä. ehkä vaa vähän avointa seurassa jotka tunnen erityisen hyvin. olen sinut itseni kanssa ja mitä tuntemuksiin/kuvitelmiin tulee nii koulukiusaamisen seurauksena ajattelen koko ajan että mitähän toikin nyt musta tossa ehkä ajattelee, no tätäpä asiaa ei moni ymmärräkkään ja käsittääkkin väärin, kokenut olen. tuosaahan sen kateuden voi taas mitata. usein sitä ujoistakin luullaan heti että on ylpeä vaik ei sitä edes ole. taas tuota ennakkoluuloisuutta minkä ihmiset vois jo unohtaa. ja mitä kateellisiin ihmisiin tulee olen huomannut että moni kateellinen VASTA ONKIN SE VALHEIDEN LEVITTÄJÄ!


    • itsetär

      Se vaan ärsyttää, jos on tasapainossa itsensä kanssa. Se on heti ylpeyttä ym. paskaa, koska ihminen ei saa tässä maassa olla onnellinen ja tyytyväinen. Asiat ei saa olla paremmin kuin toisella.
      Minäkin olen itsevarma ja puheliaskin, mutta ihmiset kyllä yleensä juttelevat mielellään kanssani ja soittelevatkin kuulumisiaan, että en minä varmaan nyt niin ärsyttävä voi olla, mutta kai sitten olen. Miksi pitäisi muuttaa puheliaisuuttaan, jotta muita ei ärsyttäisi. sehän on vaan elämän sääntö, että meitä on moneen junaan. Valehdella en kyllä osaa, siinä se vika varmaan onkin;)

      Ole vain itsevarma ja älä anna muiden lannistaa, jos joku ei sitä ole, se ei ole sinun ongelmasi. Minuakin ärsyttää ihmiset jotka tietää kaikesta kaiken ja ovat jatkuvasti äänessä, että onhan sitä hyvä antaa tilaa muillekin ilmaista itseään.Itsetunto ei kuitenkaan korreloi mitenkään suoraan tähän saarnaamiseen ja ylpistelyyn.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2523
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2362
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1049
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      668
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe