Eli millaisia kokemuksia kyseisestä liedestä.
Olen kuullut huonoja kokemuksia wallaksen lämppäreistä, mutta miten toimii diesel liedet.
wallas 95D?
9
2156
Vastaukset
- Arc
Ei henk.koht. kokemuksia, mutta se tiedetään
että
- ...vetin kallis
- ...tanan hidas
ainakin kaasulieteen verrattuna. Lisäksi pitää
rakentaa pakoputkisysteemit yms... Olisikohan muita perusteita kuin se, että kaasupulloa ei
saa mihinkään ?- JoNo
Itselläni on ko liesi ja toiminta on ollut moitteetonta. Liesi ei ole nopeudeltaan kaasulieden veroinen, mutta saamaan aikaan kun aamukahvit kiehuvat ehtii käydä uimassa ja tehdä muut aamutoimet. Lieden keraaminen taso on helppo pitää puhtaana ja minusta liesi on tyylikäs. Ne jotka Wallaksen tuotteita moittivat, niin heillä ei ole henkilökohtaista kokemusta niistä tai eivät ole niihin viitsineet kyllin perehtyä.
- hydratech
...tanan turvallinen verrattuna kaasuun. Eikä tarvitse käyttää kuin yhtä polttoainetta veneessä, eli kaasun raijaaminen jää pois.
Hidashan se on, mutta ei kai venereissulla missään jäniksen selässä olla ja hellan voi laittaa päälle hyvissä ajoin ennen ruuan laiton aloittamista.
Hyvä peli se Wallas, kun sen muistaa huoltaa kerran 5 vuodessa.
- Hellas
Itselläni on Wallas 900, johon valitsin tavalliset rautaliedet, en keraamista mallia. Onneksi myyjä muisti mainita, että keraaminen levy on niin ohut, että saattaa haljeta pienestäkin kattilan kolhusta ja hintaa tälle "varaosalle" tulee n. 1500 Fim!
Wallas 900 on nopea, taloudellinen ja lisäksi rautalevyjen jälkilämmöillä virran katkaisun jälkeen voi vielä lämmitellä vaikkapa tiskivedet, silloin kun ei ole maasähköissä kiinni. Edellinen jenkki-painespriikeitin olikin todellinen liekinheitin. Ensin annettiin esihuikka syttymistä varten ja sitten pumpattiin lisää kamaa säiliöstä. Tässä vaiheessa oli spriin lemu jo täyttänyt kajuutan ja liekit hipoivat kattoa. Wallaksessa tarvitsee vain käynnistää napista ja nauttia olostaan!
Olen myös samaa mieltä siitä, että merellä ei saa olla kiire mihinkään. Mikäs sen mukavampaa kuin hiljaisessa, tyynessä kesäaamussa odotella aamukahvin tai puuron valmistumista? Mikroaaltouunia kerkeää sitten talvella käyttää ihan tarpeeksi!
Wallaksen toimivuudesta sen verran, että hyvällä huollolla kestää hyvin normaalia käyttöä. Huoltamatta ei kestä mikään. - Sir BB
99,9% veneilijöistä ei voi olla väärässä, wallakseen retkahtaneet luonnollisesti kehuu omaansa, mutta eivät varmasti osta toista kertaa.
- VV
ja ne haukkuvat joilla ei ole ollut.omani kyllä toimii kuin kello.Helppoa ja turvallista kokkaamista.Älytöntä paskanjauhamista. Toivottavasti ei ainakaan niin monella kuin 99,9%:lla
- Justiisa
Hyvä peli, vaikkakin hiukan äänekäs tuuletin ja hidas jäähdytys. Turvallinen käyttää.
- vetinhidashamalainen
päätit sitten jatkaa tätä ketjua 13,5 vuoden hiljaiselon jälkeen.... hmm.
- Anonyymi
Wallas toimii ok.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2895445- 705026
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484136- 513830
- 413458
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo873107Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv692972- 382130
- 442081
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami272068