Miten poliisit suhtautuvat tuohon, saako sakot, jos ei putsaa lunta auton katolta ja lähtee liikenteeseen?
Ruotsalaisessa Aftonbladetissa oli juttu, jossa ruotsalaisneito tilitti, kun oli saanut poliisilta 1500 SEK:n sakot. Oli unohtanut putsata lumet auton katolta kun oli kiireessa lähetynyt liikenteeseen.
Ruotsalaisessa Aftonbladetissa oli juttu, jossa ruotsalaisneito tilitti, kun oli saanut poliisilta 1500 SEK:n sakot. Oli unohtanut putsata lumet auton katolta kun oli kiireessa lähetynyt liikenteeseen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jäitä nyt ei saa minnekkään muuta kuin kuumalla/lämpimällä vedellä. Ellei hankaa harjalla tai jollain muulla pitkin peltiä komeita naarmuja. Paukuttelemalla vaikka harjaosalla saa toki jäitä irti kun pelti taipuilee niin ne irtoo.
Saa varmaan sakot jos jotain isompaa lentelee autosta, se on silloin melkein sama mitä se lentelevä on.
Kehä III:n ja Lentoasemantien liittymään. Poliisi lähti melkein samantien, ei ne ehtineet sakkoa kirjoittaa. Ei tainnut edes huomautusta tulla. Paku-ukko jäi putsaamaan autoa.
me ollaan tai ainakin minä olen suomessa,mulle on aivan se ja sama mitä ruottissa höpötetään,höpö höpö
tapauksessa:
-auton katolla oli muutaman sm kerros joka oli enemmän jäätä kuin lunta, sitä sai pois ainoastaan raapimalla.
Kun aina putsaa lumet myös auton katolta niin ei sinne mitään paksuja jääkerroksia pääse syntymäänkään. Fiksu putsaa lumet kunnolla kaikista ikkunoista, sekä myös etuvalojen, että takavalojen kohdalta.
Fiksuja tuntuu vaan olevan vähän liikenteessä...
Ei saa aiheuttaa vaaraa muille tiellä liikkuville. Jos auton katolla on lunta tai jäätä, voi tämä irrota ja vaikka sinkoutua jonkun kävelijän niskaan.
Omien aivojen (lue maalaisjärjen) käyttö on sallittua. Asiaa voisi tiukentaa ja sanoa että aivojen käyttö liikenteessä on pakollista.
Eli ei saa aiheuttaa vaaraa. Sama koskee myös rekkoja, joiden päältä joskus kurveissa tulee melkoisia jääkönttejä ja lunta. Henkilöauton katolle on melko vaikea saada vaarallista määrää lunta, jos ei sinne ihan lumiukkoa rakenna.
Suurinta vaaraa aiheuttaa pressurekat, joiden katolle voi jäätyä vaikka 100 kg:n köntti jäätä.