Nyt vaalien alla kaikki haluavat olla ympäristön ystäviä.
Siksi on syytä kiinnittää huomiota ympäristön kannalta kaikkein törkeimpään epäkohtaan.
Suomessa maatalous on ylivoimaisesti pahin vesistöjen saastuttaja. Tämä koskee sekä sisävesi- että merialueita.
Ministeri Pekkarisen olisikin syytä hoitaa tämä asia ensisijaisesti kuntoon ennen kuin alkaa puuhastella kaikenmaailman bioenergiahörhöilyjen kanssa.
Maatalous pahin vesistöjen saastuttaja
3
473
Vastaukset
Hyvin kirjoitettu.
Samasta epäkohdasta kirjoitti Nokia Oyj:n entinen pääjohtaja DI Kalle Isokalliokin hiljattain kolumnissaan.- oivahärkönen
... hyökätä maanviljelyn kimppuun ja herätellä jo henkiin jo unohtunutta vastakkaiasettelua maaseudun ja keskusten välillä.
Viljelyn päästöjä ollaan tehokkaasti vähennetty viime aikoina. Mutta ei niitä kovin paljoa pystytä vähentämään jos leipää aiomme syödä.
On se muuten kumma, että Pohjanlahti on hämmästyttävän puhdas, vaikka sen ranta-alueet ovat voimakkaasti viljeltyä aluetta ja Pohjanmaan joet laskevat Pohjanlahteen. Mutta siellä ei ole suuria kaupunkeja eikä niin paljon raskasta teollisuutta kuin Suomenlahden rantamilla. Suomenlahti on likainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2074496Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t933251Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881777Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va131377Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181336Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20241203- 521138
Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101131Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2481129- 511036