Jätättekö navigaattorin autoon talvipakkasilla vai raahaatteko aina mukana sisälle lämpimään?
Elikkä onko mitä haittaa pakkasesta, esim -20 yön yli?
Elikkä onko mitä haittaa pakkasesta, esim -20 yön yli?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
En jätä navia koskaan esim. yöksi autoon riippumatta lämpötilasta.
Laite on helppo tuoda sisälle omassa nahkakotelossaan.
Pakkanen lyhentää laitteen ikää varmasti.
tavannut pitää, toistaiseksi kestänyt. Ei ole tosin ollut täällä -20 tänätalvena.
näkyvälle paikalle vielä niin rosvot näkee että mikä ikkuna kannattaa lyödä sisään kun sitä varastaa
jo neljättä vuotta ja aina autossa. Se olen huomannut, että valoteho laskee kylmänä ennen kuin lämpenee. Kyllähän niiden pitää pakkasta kestää, kun samanlaisia on vakiovarusteena autossa. Toki kannattaa jemmata pois näkyvistä.
Kannattaa muistaa se pienoinen ero näissä siirrettävissä ja kiinteästi autoon asennettavissa - eli akku. Kiinteissä on käytössä auton oma akku, joka on suunniteltu kylmiinkin oloihin. Siirrettävissä on usein lio-akku joka ei kestä kylmää niin hyvin kuin lyijyakut.
Lisäksi siirrettävien näyttökin on usein lämpöisempiin oloihin tarkoitettu.
-20c yönyli autossa vietettyään.Olettaisi että saattaa olla aluksi melko hidas reagoimaan painalluksiin
eli jätä vaan navigaattorisi autoon niin naapureiden autot saa olla rauhassa pitkäkyntisiltä. Täällä päin juuri tuollaisia, jotka jättävät autoon navigaattorin ja cd-levyt esille. Onneksi oma uusi autoni saa olla rauhassa, kun ei ole navigaattoria eikä cd-levyjä autossa säilytyksessä. Asiaa helpottaa myös se, että viereisillä paikoilla on yli 10 vuotta vanhoja autoja ilman käynnistyksen estoa ja rattilukkoa, mutta navit pitää olla näkyvillä.
että akku ei ehkä pidä kylmästä. Itselläni on laite tupakansytkärillä auton sähköjärjestelmässä, joten akkuongelmaa ei ole. Toinen syy on koko, en viitsi raahata hieman kolhoa laitetta edestakaisin. Nythän laitteet ovat tulleet pienemmiksi.
muutaman kerran,mielellään kännykät ja läppärit myös.
Täytyyhän huumehörhöjen jostain rahoitus saada aineisiinsa.
Eipä ole täällä korvessa näkynyt huumehörhöjä kamoja pöllimässä eikä muitakaan autoon murtautujia ja varkaita.. Ne taitaa olla enempi liikepaikkojen hienouksia.
Pakkanen kylläkin tuntuu osuvan tänne ihan siinä missä liikepaikoillekkin ja siksi kysyin.
En suinkaan kysynyt, että kuinka etelään täytyy ajaa, ennenkuin sen joku autosta kahvilla käynnin aikana vie.. eikä siihen taida niinkään sää vaikuttaa.