RASKAUS ja MAALAUS???

ÄITYLIINI82

kertokaas te jo jotka tiedätte että onko maalamisesta tai siis maalin kärystä jotakin haittaa vauvalle?pari päivää on tullut oltua maalailemassa mummolle asuntoo kuntoon et uskaltaako sielä katkus olla kun vielä olis jonkinsen verran jäljellä maalamista.mitä haittaa on jos on?kiitoksia jos joku viitsii valasta =) nyt rv 25 3 NIIN ja ihana toinen prinsessa tulossa =) =)

7

6894

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siellä olisi

      Tässä kaksi kysymystä ja vastausta Tikkurilan sivuilta, ekan mukaan olis ok, mutta luepa tuo toinenkin:
      *********************'
      Kysymys: Olen kolmannella kuukaudella raskaana. Voinko osallistua kodin maalausremonttiin?
      Tikkurilan kuluttajamaalien vähäisestä käytöstä ei käsityksemme mukaan ole haittaa odottavalle äidille eikä vauvalle. Suosittelemme kuitenkin, että vältät liuoteohenteisten tuotteiden käyttöä tai oleskelua tiloissa, jotka on vastikään maalattu liuotteita sisältävillä tuotteilla. Sisämaaleista suosittelemme Jokeria ja Remontti-Ässää. Valitkaa muutenkin sisäremonttiin tarvittavat maalit ja lakat M1-luokkaan kuuluvista tuotteista. Ne sopivat parhaiten myös tulevalle isälle.

      Kysymys: Miten kauan maaleista haihtuu erilaisia yhdisteitä? Kuinka pian voin esimerkiksi nukkua huoneessa, jossa on tehty maalaustöitä?
      Haihtuvien yhdisteiden pitoisuus riippuu mm. maalatun huonetilan koosta, ilmanvaihdosta/tuuletuksesta, lämpötilasta ja ilman kosteudesta, pinnoitteen kerrospaksuudesta ja edellisen kerroksen kuivumisesta sekä maalausalustan kunnosta ja imevyydestä.

      Yleisohjeena on, että pidempiaikaista oleskelua tiloissa, joissa on käsitelty suuria pintoja (katot, seinät, kaapistot, laatikot) liuoteohenteisella alkydimaalilla tai lakalla, tulisi välttää noin viikon ajan. Pienempien pintojen kyseessä ollen riittää 1-3 vrk.

      Kun käytetään tavanomaisia vesiohenteisia maaleja tai lakkoja, oleskelua kannattaa välttää seuraavaan päivään saakka. Kun käytetään vähäpäästöisiä M1-maaleja, suosittelemme pidempiaikaisen oleskelun välttämistä 4-6 tunnin ajan.

      Allergisten henkilöiden, odottavien äitien ja pikkulasten kannattaa välttää oleskelua näissä tiloissa vielä pidempään.
      ***********
      Itse olin aina evakossa vaikka meillä maalattiin vesiohenteisilla maaleilla.

      En tiedä mitä voivat aiheuttaa sikiölle ...

      • Anonyymi

        Vesiohenteiset maalit sisältävät isotiatsaloneja, jotka ovat maailman eniten allergisoiva aineita.


    • uudesas talossa asuva

      Ulkona olin mukana talomme maalauksessa, koko viime kesän. Laskettu aika on siis nyt helmikuussa 07. Sisällä en pahemmin uskaltanut maalailla kun sen sisämaalin hajukin teki pahaa. Meillä käytettiin Uula maaleja.

    • en voisi maalata

      edes vesiohenteisilla, jos ei astma ole täydellisen hyvässä hallinnassa. Siinä tulee mieleen, että sikiö on aika herkkä vielä ja luulis että käryt, joita välttämättä maalaamisesta tulee, eivät olisi ainakaan hyväksi. Kun itselle tekee pahaa, niin en pientä sikiötä altistais missään nimessä. Mut täähän on ihan mututuntumaa...

    • oman talomme

      huoneen ja silloin oli raskausviikkoja semmoset 34 kasassa. Kävin välillä haukkaamassa raitista ilmaa mutta ei nykyaikana sisämaalit hirveesti haise.

    • vauvalle

      Voi aiheuttaa kehityshäiriöitä. Meille tehdään remonttia ja olen joutunut olemaan poissa maalattavista, vahattavista ja muista käsitellyistä tiloista sekä olemaan myös maalaamatta. Lääkäriltä tuli heti alkuraskaudessa ehdoton kielto myös vesiliukoisille maaleille. Kitata sai, kysyäisin asiasta teratologisesta keskuksesta. Sieltä kannattaa kysyä ihan tuotekohtaisesti neuvoja.

    • Erikoismaalari

      ..yhtään oleilla maalatuissa tiloissa jos vaan voi välttää ja tosiaan tuo maalaaminen itsessään on todella riskaabelia. Mulla maalarina lääkäri kielsi työskentelyn heti raskauden alussa. Myöskään raskautuminen ei onnistunut kun työskentelin korkeapäästöisten aineiden parissa.( suojattuna tietty )

      Ei kannata ottaa siis riskiä!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1428
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1145
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      103
      1057
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      943
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      62
      807
    6. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      715
    7. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      178
      694
    8. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      676
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      669
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      623
    Aihe