pakkanen oireiluttaa kotaria?

Nimetön

onko muilla alanharrastajilla kuin minulla saman tyyppisiä ongelmia saada 125 exc pelaamaan talvella? Pakkasella tuntuu kuin kaasutin jäätyis ja vetää kunnolla bensaa? ei oo hauska ajaa spoorissa, kun tuntuis menevän ryyppy päällä ja ei oikein halua nousta kierroksille. Savutus on melkoista ja menohalut kasvaa lähteä liikkeeseen vaihtamaan jokin nelari alle, jotka kuuleman mukaan ei säikähdä pikkupakkasista... Jos jollain on vinkkejä tarjolla, niin otetaan vastaan:-)

4

957

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ongelmaa

      Terve. oli puolikkaan kanssa samaa ongelmaa, loppui kiukuttelu, kun laittoi pahvit syylärin eteen, tenua tankkiin ja "telttapatjalla" eristi kaasarin. Mut varmaankin auttaa pelkkä syylärin tukkiminen.

      • Nimetön

        Moi! kokeilin kyseisiä viritelmiä ja sain lopputulokseksi koneen pelittämään. Ainoastaan kun kone on vielä kylmä ei tunnu pelittävän, mutta paranee kun lämmöt nousee. vaihdoin samaan syssyyn vakuutuksen päälle, eli toiseen vakuutusyhtiöön ja eikun kruisailemaan kylille; kylmää kyytiä mut piristää mieltä. kiitoksi vinkistä:)


    • lepe

      Jos putsarissa öljyä niin pese pois ja routamattoa tai vastaavaa kaasarin ympäri ja korkillinen jäänestoa tankkiin,tarpeen vaatiessa syyläriä peittoon nii pitäs alkaa pelittämään

      • Nimetön

        Kävin nykäsemässä eräästä halpahallista jotain kelkkoihin tarkoitettua 2-T öljyä, jos tarkoitit sitä. Mietin pitäskö pestä ja olla öljyämättä putsaria ollenkaan talvella? liekkö semmoista "talvista" putsariöljyä olemassa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      142
      2426
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      47
      1997
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      53
      1929
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      30
      1917
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      103
      1914
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1219
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      117
      1105
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      973
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      910
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      867
    Aihe