Voinko

ottaa

viasat-pakettia ku mulla on aataminaikuinen televisio ja asun kerrostalossa, jossa on kaapeliverkko?!?

2

873

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joistain saa

      Viasatin Kulta-pakettia saa ainakin joiltakin kaapelioperaattoreilta. Ehkä jo kaikilta. Tosin se on satelliittipakettiin verrattuna riisuttu malli.

      Taloyhtiösi verkossa täytyy olla digivalmius. Sinulla täytyy olla digiboksi, jossa on korttipaikka. Ja mikäli tv:si on niin vanha, ettei siinä ole scart-liitintä, tarvitset sellaisen digiboksin, jossa on rf-muunnin (eli signaalin välittämiseen televisiolle riittää vanha antennipiuha).

      Turvallisinta on kysyä suoraan kaapelioperaattoriltasi. Ainakin minulle kätevin tapa oli marssia suoraan heidän liikkeeseensä. (Ei tarvitse jonottaa puhelimessa).

    • cnyyvannzn

      sonerakin lähti mukaan viimeisenä operaattorina viasat kullan jakeluun, eli nyt sen voi suomessa tilata kaikilta kaapeli-operaattoreilta.

      tosta televisiosta sen verran, että jos siinä on scart, niin onnistuu ihan varmasti. ellei ole, pitäisi olla sellainen kaapelidigiboksi, jossa on rf-modulaattori. toinen vaihtoehto on laittaa jotkut scartilliset videot väliin hoitamaan rf-modulaattorin tehtävää.
      ulkoisia rf-modulaattoreita myy mm http://www.clasohlson.fi mutta niistä tulee ylimääräistä hintaa melkein 40 euroa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      273
      5112
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      51
      4117
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3609
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2709
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1863
    6. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      19
      1847
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      105
      1697
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      98
      1491
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1085
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1063
    Aihe