milloin sairaalaan

Tässä mietin että missä vaiheessa olisi hyvä lähteä synnärille, kun supistuksia alkaa tulemaan. Jossain olen jotain minuuttilukuja nähnyt mutta nyt en muista että missä? Toista lasta odotan ja sairaalaan on matkaa 30 km. Viimeksi meni vedet, joten tiesin että on lähdettävä.
4654
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mielestäni se oli niin, että supistuksia pitää olla tullut säännöllisesti ainakin puolentunnin ajan ja kun niiden väli on n.8-10 min on viimeistään lähdettävä, kun matkaa teilläkin on reilu puolituntia. Yksilöllistä tietysti tämäkin ja neuvolassa osaavat sanoa varmimmin. Onnea loppusuoralle!!!!

Äänestä

lähtisin itse sillon ku supistukset on selvästi säännöllisiä. Esim. kymmenen-viidentoista minuutin välein. Kun on jo toinen kerta kyseessä, niin se synnytys SAATTAA mennä yllättävänkin nopeesti eli tuskin kannattaa ihan viimetippaan jättää.

Äänestä

Moi.

Itselläni oli supistukset viiden minuutin välein, kun lädin synnärille. Paikat oli auenneet jo 4-5 cm, kun olin perillä.

Kannattaa tosiaan ajoissa lähteä, että ei tule mitään yllätyksiä sitten matkalla, varsinki kun matka kestää noinkin kauan.

Äänestä

menee niin, että ensimmäisen kanssa lähdetään kun s-väli on 5 minuuttia ja seuraavien kanssa 10min.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mam77 kirjoitti:

Tässä mietin että missä vaiheessa olisi hyvä lähteä synnärille, kun supistuksia alkaa tulemaan. Jossain olen jotain minuuttilukuja nähnyt mutta nyt en muista että missä? Toista lasta odotan ja sairaalaan on matkaa 30 km. Viimeksi meni vedet, joten tiesin että on lähdettävä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu