Hiihtoladut surkeassa kunnossa

Miksiköhän Kuopion hiihtoladut olivat monin paikoin täysin kunnostamattomia, vaikka hiihtokeli oli viime viikonloppuna mitä mainioin. Esim. suositut Tervaruukin ladut olivat vielä täysin kunnostamattomia eilen (sunnuntai 28.1.). Myös Jynkänvuoren lenkki oli tiettävästi koko viikonlopun täysin kunnostamatta. Kyllä nyt pitäisi luntakin olla jo tarpeeksi niin, että tasaisen lenkkipolun päälle saa perinteisen latu-urat tehtyä.
2313
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

sanottiin että lunta ei ole vielä ihan tarpeeksi perinteisen uria varten. aukeilla paikoilla on ehkä joo, mutta metsien keskellä lumikerros ei vielä ihan riitä.

tampattuna tämä päärä lunta riittää latupohjaksi, mutta jos latupohjia ruvetaan nyt kyntämään auki perinteisen tyylin latuhöylällä, niin silloin nousee hiekat ja purut pintaan. tämä ei ole hyväksi suksille. täytyy siis vielä odotella muutamia senttejä lisää lunta.

Äänestä
  • sitten on (tosin ei ole kyllä aurattu luistelu-uriakaan). Tuntuu vaan, että aikaisempina vuosina tällä lumimäärällä latuja on jo tehty. Ehkä kyse on myös lumen laadusta. Lumi on nyt niin kevyttä pakkaslunta.

    Ilmatieteen laitoksen ennusteen mukaan tulevana perjantaina ja lauantaina tulee 10-15 cm lisää lunta. Joskohan siis ensi viikonloppuna lunta olisi jo riittävästi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Latupatu kirjoitti:

Miksiköhän Kuopion hiihtoladut olivat monin paikoin täysin kunnostamattomia, vaikka hiihtokeli oli viime viikonloppuna mitä mainioin. Esim. suositut Tervaruukin ladut olivat vielä täysin kunnostamattomia eilen (sunnuntai 28.1.). Myös Jynkänvuoren lenkki oli tiettävästi koko viikonlopun täysin kunnostamatta. Kyllä nyt pitäisi luntakin olla jo tarpeeksi niin, että tasaisen lenkkipolun päälle saa perinteisen latu-urat tehtyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu