Pirkkala niminen kaupunki

Ei hyvä

Tässä ei paljasjalkaisen mielipide Pirkkalan-kaupunkikeskusteluun. Sain vuosia sitten pakon edessä mahdollisuuden jatkaa töitäni Tampereella. Tarkemmin tutkittuani työpaikka sijaitsikin Pirkkalassa, mutta minulle Pirkkala oli Tampereen kaupunginosa, kuten Hervanta tms. Uskoakseni moni muukaan suomalainen ei tunnista Pirkkalaa kunnaksi, mutta liittävät sen Tampereeseen ja autovahinkokeskukseen. Kun minulle selvisi, että Pirkkala ei olekkaan osa Tamperetta, vaan kunta, oloni helpottui ja muutto tuntui paljon helpommalta ja uusi asuinpaikka paljon kotoisammalta. Olin ylpeä siitä että sain edelleen asua KUNNASSA en kaupungissa. Olin myös ylpeä siitä, että tämän kunnan vieressä oli kaupungin palvelut.
Nyt Pirkkalan kunnan johto on saanut päähänsä muuttaa Pirkkala kaupungiksi. Perusteina on käytetty mm. Tampereeseen liittämisen vaikeutumista jne. Minun mielipiteeni asiaan on se, että ensinnäkin Pikkukaupungin asukkaana on kaikkein epähienointa olla. Paljon mielummin suon Pirkkalan liitettävän yhteen Tampereen kanssa. Silloin voimme reilusti sanoa olevamme kaupunkilaisia eikä valtaosa Suomalaisista edes huomaisi moista tapahtumaa. Pirkkala niminen pikkukaupunki ison Tampereen kyljessä ei ole todellakaan tavoittelemisen arvoista eikä hienoa. Mutta pieni kunta isoin Kaupungin vieressä on idylli, jonka arvoa ei voi mitata. Se on status, joka merkitsee monille paljon. Toivoisin, että päättäjätkin näkisivät tämän Pirkkalan tilanteen "ulkopuolisen" silmin, eivätkä sokeana haihattelisi jotain sellaista, jossa ei ole imagoa parantavaa totuutta.

1

1005

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • killerpop

      Ehkä aika alaa oleen jo pian kypsä sille, että nimitys vaihtuu kunnasta kaupungiksi. Yritettiinhän sitä jo muutama vuosi aiemminkin, mutta silloin enemmistö ei puoltanut asiaa.

      Toisin kuin sinä, en ole löytänyt vielä ongelmia statuksen vaihtamisesta. Pikemminkin päinvastoin. Statuksena "kunta" saattaa merkitä monelle kaupunkilaiselle lähinnä maalaistollojen elinkelvotonta asuinsijaa.

      Ylöjärvi muuttui kaupungiksi muutama vuosi sitten. Silti pinta-alaa piisaa, viimeistään Viljakkalan kuntaliitoksen myötä niin, että asukastiheys on selvästi alempi kuin esim tiheästi asutussa Pirkkalassa. Ei ole Ylöjärven asukkaat pahemmin itkeneet sen perään, että status muuttui... ja samallahan saivat hyvän syyn rakentaa kaupungintalon ;)

      Vaikka joidenkin mielestä kasvoton kunta on helpompi liittää isoon kaupunkiin, en jaksa uskoa, että tulevaisuudessakaan Pirkkalaa liitetään Tampereeseen, vaikka kuntien määrä on valtakunnassa aivan liian suuri. Seudullinen yhteistyö sen sijaan tulee näyttämään jatkossa entistä vahvempaa roolia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      422
      4867
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      1975
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      145
      1642
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      75
      1365
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      15
      1276
    6. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      79
      1196
    7. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1169
    8. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      68
      1095
    9. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      68
      1064
    10. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      1030
    Aihe