Tässä ei paljasjalkaisen mielipide Pirkkalan-kaupunkikeskusteluun. Sain vuosia sitten pakon edessä mahdollisuuden jatkaa töitäni Tampereella. Tarkemmin tutkittuani työpaikka sijaitsikin Pirkkalassa, mutta minulle Pirkkala oli Tampereen kaupunginosa, kuten Hervanta tms. Uskoakseni moni muukaan suomalainen ei tunnista Pirkkalaa kunnaksi, mutta liittävät sen Tampereeseen ja autovahinkokeskukseen. Kun minulle selvisi, että Pirkkala ei olekkaan osa Tamperetta, vaan kunta, oloni helpottui ja muutto tuntui paljon helpommalta ja uusi asuinpaikka paljon kotoisammalta. Olin ylpeä siitä että sain edelleen asua KUNNASSA en kaupungissa. Olin myös ylpeä siitä, että tämän kunnan vieressä oli kaupungin palvelut.
Nyt Pirkkalan kunnan johto on saanut päähänsä muuttaa Pirkkala kaupungiksi. Perusteina on käytetty mm. Tampereeseen liittämisen vaikeutumista jne. Minun mielipiteeni asiaan on se, että ensinnäkin Pikkukaupungin asukkaana on kaikkein epähienointa olla. Paljon mielummin suon Pirkkalan liitettävän yhteen Tampereen kanssa. Silloin voimme reilusti sanoa olevamme kaupunkilaisia eikä valtaosa Suomalaisista edes huomaisi moista tapahtumaa. Pirkkala niminen pikkukaupunki ison Tampereen kyljessä ei ole todellakaan tavoittelemisen arvoista eikä hienoa. Mutta pieni kunta isoin Kaupungin vieressä on idylli, jonka arvoa ei voi mitata. Se on status, joka merkitsee monille paljon. Toivoisin, että päättäjätkin näkisivät tämän Pirkkalan tilanteen "ulkopuolisen" silmin, eivätkä sokeana haihattelisi jotain sellaista, jossa ei ole imagoa parantavaa totuutta.
Pirkkala niminen kaupunki
1
1005
Vastaukset
- killerpop
Ehkä aika alaa oleen jo pian kypsä sille, että nimitys vaihtuu kunnasta kaupungiksi. Yritettiinhän sitä jo muutama vuosi aiemminkin, mutta silloin enemmistö ei puoltanut asiaa.
Toisin kuin sinä, en ole löytänyt vielä ongelmia statuksen vaihtamisesta. Pikemminkin päinvastoin. Statuksena "kunta" saattaa merkitä monelle kaupunkilaiselle lähinnä maalaistollojen elinkelvotonta asuinsijaa.
Ylöjärvi muuttui kaupungiksi muutama vuosi sitten. Silti pinta-alaa piisaa, viimeistään Viljakkalan kuntaliitoksen myötä niin, että asukastiheys on selvästi alempi kuin esim tiheästi asutussa Pirkkalassa. Ei ole Ylöjärven asukkaat pahemmin itkeneet sen perään, että status muuttui... ja samallahan saivat hyvän syyn rakentaa kaupungintalon ;)
Vaikka joidenkin mielestä kasvoton kunta on helpompi liittää isoon kaupunkiin, en jaksa uskoa, että tulevaisuudessakaan Pirkkalaa liitetään Tampereeseen, vaikka kuntien määrä on valtakunnassa aivan liian suuri. Seudullinen yhteistyö sen sijaan tulee näyttämään jatkossa entistä vahvempaa roolia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.4224867Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1231975- 1451642
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko751365Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151276Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔791196Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise181169Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään681095- 681064
- 381030