-huomaavainen
-empaattinen
-maanläheinen
-kohtelee naisia ihanasti (suhteen alussa)
-"äijä"
-sosiaalinen, kaikkien kaveri
-rakastettu
-suosittu, vaikkei tee mitään sen eteen (nauttii vaan omasta elämästään)
-naureskelee paljon (varsinkin omille jutuilleen)
-muut naureskelevat hänen jutuilleen, koska pitävät hänestä
-puhuu suoraan
-todella seksuaalinen (suhteen alussa omaa naistaan kohtaan, suhteen väljähtyessä kiinnostuu vieraista naisista)
-isällinen naisia kohtaan
-ei pinnallinen, muttei erityisen syvällinenkään
-inhoaa masennuksessa ja pessimistisissä ajatuksissa kierimistä (ei itse tee sitä ja hermostuu, jos muut tekevät niin)
-tekee mitä tahtoo, ei kysele lupaa muilta
-romanttinen äijämäisellä tavalla
-itsevarma, mutta kaipaa läheisyyttä ja kehuja
Tunnistatteko näistä piirteistä neitsyt-miehen?
neitsyt-mies
11
4282
Vastaukset
- neitsytmiehen
profiili:
-huomaavainen: kyllä
-empaattinen: kyllä
-maanläheinen: tajuaa myös abstraktioita
-kohtelee naisia ihanasti: kyllä
-"äijä": ei
-sosiaalinen, kaikkien kaveri: kyllä
-rakastettu: kyllä
-suosittu: koska tekee uskomattoman paljon muitten eteen
-naureskelee paljon: koska tajuaa juttujen juuret
-puhuu suoraan: kyllä, mutta ei koskaan loukkaavasti
-todella seksuaalinen: saattaa olla
-isällinen naisia kohtaan: ennemminkin sydämellinen herrasmies, ei patriootin elkeitä
-ei pinnallinen, muttei erityisen syvällinenkään: syvyyttä löytyy
-tekee mitä tahtoo, ei kysele lupaa muilta: Huomioi aina ja poikkeuksetta toiset
-romanttinen äijämäisellä tavalla: ei äijämäisellä vaan tyylikkäällä
-itsevarma, mutta kaipaa läheisyyttä ja kehuja: ei korosta itseään ja pelkkä kiitoskin riittää
Summa:
Aivan omaa luokkaansa oleva yksilö. En ole tavannut toista läheskään samaan yltävää neitsyttä.suurimman osan noista mainituista asioista, mutta en ihan kaikkea.
Mutta olenhan vain tavallinen neitsytmies.
Naiset kyllä ovat lähellä sydäntäni. En voisi kuvitellakaan, että pahoinpitelisin naista.
"Naiset ensin, vaikka heikolle jäälle ja etenkin sinne".- vic
ylikypsa kirjoitti:
suurimman osan noista mainituista asioista, mutta en ihan kaikkea.
Mutta olenhan vain tavallinen neitsytmies.
Naiset kyllä ovat lähellä sydäntäni. En voisi kuvitellakaan, että pahoinpitelisin naista.
"Naiset ensin, vaikka heikolle jäälle ja etenkin sinne".hyvin paikkansa monella kohdalla kun satun olemaan neitsyt horoskoopissa ja vielä miespuolinen virn*
- Siru
Totta joka sana,olen tuntenut pitkään tälläisen miehen ja hän on mies parhaasta päästä.
- O. Bjekti
>>>>-itsevarma, mutta kaipaa läheisyyttä ja kehuja>>>> Kumpa olisikin enemmän itsevarmuutta. Tuntuu että sitä puuttuu silloinkin, kun kaikki on hyvin. Tätä pidän ehdottomasti omana heikkoutenani. Syynä lienee kova itsekritiikki tai ennen siinä olin tarkempi. Nämä keskustelut ovat avanneet silmäni ja osaan käsitellä tuota puutetta jo joltisenkin hyvin. Ja vielä tuosta kehumisesta. Kyllä kai neitsyt on kuitenkin melko pyyteetön palvelija, mutta rajansa silläkin on. Jos koskaan ei saa huomiota, niin kyllästyyhän siihen. Lainaan Nummelaa: "Neitsyt kärsii, jos hänen toiveitaan ei oteta huomioon tai jos häneltä vaaditaan enemmän tunnepitoisuutta kuin pystyy antamaan"
- NEITSYT ÄIJÄ
kuulostaa ihan minulta :) kiitos, kiitos
- MeriMeriMeri
"-inhoaa masennuksessa ja pessimistisissä ajatuksissa kierimistä (ei itse tee sitä ja hermostuu, jos muut tekevät niin)"
Tekee sitä taatusti ja toistuvasti, muttei ikinä paljasta sitä muille ulospäin.
Se mitä näet neitsytmiehestä (tai naisesta) on sitä mitä neitsyt haluaakin muiden näkevän. Ja neitsyt on erityisen taitava tässä.
Jos ei neitsyt itse sitä halua, et tule mitään muuta ikinä näkemäänkään.
Jos neitsyt näyttää kyseisiä tunteitaan sinulle, olet jo ansainnut aikamoisen suosionosoituksen.- counterparts
neitsyen "rooli" jää kyllä helposti päälle! On kivaa olla hyvä mies :)
"MeriMeriMeri" kirjoitti:
"Se mitä näet neitsytmiehestä (tai naisesta) on sitä mitä neitsyt haluaakin muiden näkevän."
Viime vuosina saamani palautteen perusteella ensimmäisen vastaajan kuvaus sopii minuun aloittajan kommentteja paremmin. Joiltain osin tilanne on harjoittelun tulosta, mutta hyvä silti :)
- jooooo
Neitsytmiehet on kaikki perustaltaan juonittelijoita ja filungeja. Eivät noudata lakiakaan turhantarkasti. En ostaisi käytettyä autoa neitsytmieheltä.
- pientä rajaa soo soo
En kyllä ole elämäni aikana törmännyt yhteenkään kieroon neitsyt ihmiseen,ovat joskus jopa liiankin suora sanaisia ja rehellisiä,kyllä minä ainakin luotan,jos jotain lupaa pitää sen myös,mut kaikissa merkeissähän löytyy kyllä kieroon kasvaneita yksilöitä,että se siitä jutusta...
- nimittäin
oma rakas napa. kun tapaa tyypin jolle oma napa on rakas, ja se tekee kaiken toisillekin viimekädessä vain sen omannavan palvonnan vuoksi, voi olla varma, et on neitsytmies.
pelkää paskat housussa, ja sen vuoksi yrittää jatkuvasti todistella toisilleen omaa arvoaan, koska on itsestään hirveän epävarma, jos ei jatkuvasti yritä pitää jotakin hovia ympärillään.
tuo kuvaus vois passata huomionkipeään viisvuotiaaseen melko hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184231Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5032360Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1421881- 771495
- 1591463
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.91274Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik34788- 106747
- 27711
Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?
Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?25691